طرح ترامپ برای افزایش نظامیان آمریکا در عراق و افغانستان

 

کارشناسان روس تاکید کردند، دولت جدید آمریکا به تدریج نیروهای نظامی این کشور در عراق و افغانستان را افزایش می‌دهد تا بتواند بر روند تحولات منطقه تاثیرگذار باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «ایزوستیا» روسیه امروز نوشت: یک مقام آگاه حزب جمهوری خواه آمریکا فاش کرده است که دولت جدید آمریکا در نظر دارد نیروهای نظامی مضاعفی را به عراق و افغانستان اعزام کند. صحبت احتمالا بر سر اعزام چند هزار سرباز دیگر به این کشورهاست. تاریخ دقیق این اعزام هنوز مشخص نیست، ولی به گفته این منبع خبری، این مسئله طی ماههای آینده تحقق خواهد یافت.  

مقامات بلندپایه در عراق و افغانستان هم این اطلاعات را مورد تایید قرار داده اند. از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، نظامیان بلندپایه آمریکایی دائما از ضرورت تقویت نیروهای نظامی در این کشورها سخن گفته اند و "جیمز ماتیس" وزیر دفاع جدید آمریکا نیز از این نظریه حمایت کرده است.

"فرانس کلینتسویچ" عضو کمیته دفاعی شورای فدراسیون (سنای) روسیه در گفتگو با این روزنامه، یادآور شده است که افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق، کاملا قابل پیش بینی بود و این مسئله به تدریج عملی خواهد شد.  

اهمیت ژئوپلیتیکی عراق و اقغانستان برای آمریکا

این سناتور می گوید: «اگر نظامیان آمریکایی به کشوری وارد شوند، دیگر از آنجا خارج نخواهند شد. عراق و افغانستان نیز از جمله کشورهایی هستند که دارای اهمیت ژئوپلیتیکی می باشند. آمریکا با حضور در آنها می تواند تاثیر زیادی بر بسیاری از تحولات منطقه داشته باشد.»

"سعد الاحدیثی" سخنگوی دولت عراق نیز در پاسخ به سئوال خبرنگار «ایزوستیا» در این رابطه گفته است که بغداد در وهله نخست علاقه مند است تا توان نظامی نیروهای ارتش عراق توسط کارشناسان آمریکایی افزایش پیدا کند.

وی افزود: «در حال حاضر مشاورین و مربیان آمریکایی در عراق و برخی کشورهای دیگر عضو ائتلاف بین المللی در مبارزه با تروریسم مشغول به کار هستند. البته باید یادآور شوم که نیروهای عراقی نقش زیادی در مبارزه با داعش داشته و در حال نزدیک شدن به پیروزی بر آنها هستند. ولی امکان اعزام نیروهای آمریکایی برای تقویت توان رزمی نیروهای دولتی وجود دارد.»

در جلسه شنود تاریخ 9 فوریه در سنای آمریکا، "جان نیکولسون" فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام کرد که لازم است تا تعداد نظامیان این کشور در افغانستان افزایش پیدا کند. این ژنرال آمریکایی با اشاره به کمبود حداقل چند هزار نفری سربازان آمریکایی، تاکید کرد: «در افغانستان اوضاع رو به وخامت گذاشته است و نیروهای نظامی محلی نمی توانند از افزایش رو به رشد تهدیدات از جانب جنبش طالبان جلوگیری کنند.»

در رابطه با عراق نیز آمریکا بارها حضور نظامی خود در این کشور را تقویت کرده است. در حال حاضر حدود 8 هزار نظامی آمریکایی در عراق مستقر هستند. در اواخر سال گذشته 500 نظامی دیگر آمریکایی به این کشور اعزام شدند.

اصلاح طرح اوباما در مورد خروج از عراق و افغانستان

ژنرال ماتیس، رئیس جدید پنتاگون پیش از این گفته بود که آمریکا طرحی برای اعزام نیروهای بیشتر به عراق و افغانستان ندارد، ولی اگر این مسئله ضرورت پیدا کند، چنین اعزامی انجام خواهد شد. وی همچنین به خبرنگاران گفته است که همیشه با تصمیم "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا در مورد خارج کردن نظامیان از عراق و افغانستان مخالف بوده است.

سرلشکر "لئونید ایواشف" رئیس آکادمی مسائل ژئوپلیتیکی روسیه نیز به روزنامه «ایزوستیا» گفته است: «نیروهای نظامی آمریکایی در عراق و افغانستان بتدریج افزایش پیدا خواهند کرد. آنها هرگز بطور کامل از این دو کشور خارج نخواهند شد، برای اینکه حضور نظامی آمریکا تاثیر زیادی بر روند تحولات منطقه دارد. دونالد ترامپ نیز در زمان دیدار خود با رهبران سازمان سیا، بشدت از تصمیم دولت اوباما در باره خروج از عراق و افغانستان انتقاد کرده بود. به همین دلیل واضح است که دولت جدید آمریکا به تدریج و به بهانه های مختلف تعداد نیروهای نظامی خود در این دو کشور را افزایش خواهد داد.»

 

آرمان‌های مشترک حکمتیار و اردوغان چیست؟

 

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار پس از مذاکره با دولت افغانستان گفته می‌شود که دعوت‌هایی از برخی کشورهای منطقه داشته است که مهمترین آن را می‌توان در پیام منتسب به رئیس جمهور ترکیه یافت که گفته بود به استقبال رهبر این حزب خواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از تنش‌های تیمی در ساختار دولت وحدت ملی و نگرانی کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان از برهم‌خوردن تناسب قومی در قدرت، با مشورت متحدین غربی تصمیم گرفته شد که گلبدین حکمتیار وارد ساختار سیاسی این نظام شود.

با چنین تصمیمی، رهبر حزب اسلامی که تاحدودی در انزوا به سر می‌برد و برخی او را سوخته می‌شمردند، بار دیگر فرصت عرض‌اندام پیدا کرد.

حالا نمایندگان این حزب علاوه بر امتیازات ویژه‌ای که در مذاکره با دولت وحدت ملی به دست می‌آورند، دعوت‌هایی در منطقه نیز داشته‌اند؛ از سفرهای تأیید نشده به روسیه و عربستان گرفته تا دعوت رسمی به ترکیه از شمار این سفرها هستند.

استقبال گرم ترکیه از حزب اسلامی افغانستان

«امین کریم» عضو ارشد مذاکره‌کننده‌ حزب اسلامی سفر به ترکیه را در راستای مذاکره حول روند صلح عنوان کرد اما «حمید عزیزی» یکی از سخنگویان این حزب، اعلام کرده بود که سفر این هیئت برای فراهم‌آوری مقدمات حضور رئیس‌جمهور ترکیه در مراسم استقبال از گلبدین حکمتیار است.

در روزهای قبل نیز روزنامه‌های پاکستانی نیز طی گزارشی نوشته بودند که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با ارسال پیامی گفته که در صورت ورود حکمتیار به افغانستان، برای استقبال از وی به کابل سفر خواهد کرد.

از سوی دیگر، روزنامه‌ «آیدینلیک» چاپ ترکیه به نقل از منابع اطلاعاتی این کشور خبر داده بود که حکمتیار برای مداوا در یکی از بیمارستان‌های استانبول به سر می‌برد اگر چه پسر رهبر حزب اسلامی این گزارش را رد کرده است.

حکمتیار که سال‌های اخیر را در مخفیگاه‌ها و با ترس از اتهامات بین‌المللی درباره خود به سر برده است، حالا ایام بیماری را در بیمارستان‌های ترکیه سپری نموده و اردوغان نیز برای حضور این فرد در عرصه‌ سیاست افغانستان شاید لحظه‌شماری می‌کند؛ که نشان از وجوه اشتراک بسیاری میان حکمتیار و اردوغان دارد.

حکمتیار و اردوغان؛ یاران دیرینه

اخوان‌المسلمین به عنوان یک جنبش فراملی اسلام‌گرا و بزرگ‌ترین گروه سیاسی سنی در جهان، پس از تأسیس در مصر به دست «حسن البنا» به کشورهای دیگر همچون ترکیه و افغانستان نیز راه یافت.

جنبش اخوان‌المسلمین به تأثیر از اندیشه‌های اشخاصی همچون «سید قطب» در پاسخ به انحطاط داخلی مسلمانان و سلطه‌ی بیگانگان بر کشورهای اسلامی در مصر پدید آمد و جهت نیل به اهداف خود در زمینه‌های مختلف فرهنگی، نظامی و سیاسی به مبارزه پرداخت.

حکمتیار در دوران تحصیل در دانشکده مهندسی دانشگاه پلی تکنیک کابل در سال 1348، از جمله افرادی در افغانستان بود که به همراهی سرکردگان حلقات دانشجویی فعال و مبارز از جمله «عبدالرحیم نیازی» و «سیف‌الدین نصرتیار» به هم پیوستند، نسخه‌ی افغانستانی «جنبش اخوان‌المسلمین» را تحت نام «جوانان مسلمان» تأسیس کرد و فعالیت‌های‌شان را با تظاهرات و راهپیمایی‌های خیابانی دانشجویان مسلمان آغاز کردند.

اردوغان نیز پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته‌ی ترکیه، اولین تماس تبریکی خود را از «راشد الغنوشی» رئیس حرکت «النهضه اسلامی» تونس و یکی از اعضای برجسته‌ی جنبش اخوان‌المسلمین دریافت کرده بود.

رئیس‌جمهور فعلی ترکیه از ارادتمندان این جنبش است و عکس‌هایی از وی در کنار گلبدین حکمتیار و الغنوشی در ضیافتی در ترکیه در سال 1374 نیز به چشم می‌خورد.

پس از کودتای نافرجام در ترکیه، بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه طی مصاحبه‌ای با «پرسنا لاتینا» خبرگزاری رسمی کوبا نیز از موضع افراطی اسلامی اردوغان در ترکیه ابراز نگرانی نموده بود.

وی گفته بود: «اردوغان از کودتا برای پیاده‌کردن برنامه‌ی افراط‌گرایانه‌ خود، یعنی برنامه‌ اخوان‌المسلمین بهره‌برداری کرد و این برای ترکیه و همسایگان ترکیه از جمله سوریه خطرساز خواهد شد».

هم‌چنین تحلیل‌گران عرب مثل «هشام الحاجی» نیز پس از پیروزی اردوغان در سال گذشته بر این باور بودند که نتایج این انتخابات به اخوان‌المسلمین این امکان را می‌دهد که بسیاری از امکاناتی که در منطقه از دست دادند را بازستانند به ویژه در مصر که با کودتای «عبدالفتاح السیسی» بسیاری از امکانات و نفوذ خود را از دست دادند.

حکمتیار و آرمان‌های افراطی اخوانی

به نظر می‌رسد که وجوه اشتراک فکری و ایدئولوژیکی میان اخوانی‌ها در بلاد اسلامی، نوعی ریشه‌ مستحکم و پیوند نزدیک را ایجاد می‌کند که غایت آن، رسیدن به نوک هرم قدرت سیاسی و اعمال سلطه به منظور اصلاحات اخوانی است.

اتخاذ کارشیوه‌های اکثر پیروان جنبش اخوان‌المسلمین، تاکنون نتوانسته هدف این جنبش یعنی جلوگیری از انحطاط داخلی مسلمانان را برآورده کند و چه‌بسا که موجب تقویت پتانسیل افراط‌گرایی و بحران جهان اسلام گردیده است.

حزب اسلامی حکمتیار در حالی پا به عرصه‌ سیاسی افغانستان می‌گذارد که با چنین موضع فکری، حمایت‌های احزاب بیرونی هم‌چون «عدالت و توسعه»ی اردوغان را نیز با خود همراه خواهد ساخت.

با درک وضعیت فعلی افغانستان که تمام هزینه‌های دولت‌سازی جامعه‌ جهانی، با وجود افراط‌گرایی‌های تروریستی و تندروی‌های احزاب فکری همچون حزب التحریر و پیروان جنبش اخوان‌المسلمین ضرب‌صفر شدند، حضور حکمتیار و حزب اسلامی‌اش با چنین رویکردی به نظر برخی، قابل دفاع نیست.

به نظر می‌رسد که اردوغان در تلاش است تا با احیای قدرت یار دیرینه‌اش، نفوذ خود در افغانستان را بیش‌تر از گذشته کرده و چه بسا که نمایندگان حکمتیار، خبر از داشتن کاندیدی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو نیز داده‌اند.

اما هنوز مشخص نیست که حضور حزب اسلامی حکمتیار با حمایت‌های بیرونی هم‌چون ترکیه و برخی کشورهای عربی، تا چه اندازه معادلات سیاسی افغانستان را متأثر کند و بحران کنونی را به کدام سو ببرد.

 

 

 

آیا اشرف غنی به امارات اجازه تحقیق از ژنرال معروف جنوب افغانستان را می‌دهد؟

 

یک ماه از انفجار در مهمانخانه والی قندهار و کشته شدن دیپلمات‌های اماراتی می‌گذرد اما سرانجام مقامات ابوظبی انگشت اتهام را در سفر رئیس جمهور افغانستان به این کشور بسوی ژنرال معروف قندهار نشانه رفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در حالیکه اشرف غنی با هیئتی متشکل از مقامات ارشد امنیتی برای گفت‌وگو و رایزنی در رابطه با انفجار مرگبار ولایت به امارات سفر کرده است، مقامات امنیتی اماراتی درباره چگونگی وقوع حادثه قندهار خواستار تحقیق از ژنرال «عبدالرزاق» فرمانده مشهور پلیس در جنوب افغانستان شده‌اند.

«فوزیه کوفی» نماینده پارلمان افغانستان معتقد هست که امارات متحده عرب توانایی وارد کردن فشار بر پاکستان و طالبان  را دارد زیرا این کشور روابط نزدیکی با طالبان افغان و مقامات دولت پاکستان دارد.

با وجود تلاش‌های دولت افغانستان و سفر اشرف غنی به امارات متحده عربی، این کشور بر خواسته خود مبنی بر تحقیقات از ژنرال عبدالرزاق پافشاری می‌کند. گفته می‌شود که این ژنرال در ولایت قندهار در گذشته رفتار خشن و تندی علیه گروههای مخالف و بویژه پاکستان اتخاذ کرده بود.

حال، مشخص نیست که اشرف غنی در ادامه پافشاری امارات تسلیم خواسته مقامات امارات خواهد شد یا خیر.

یک منبع اماراتی گفته است که مقامات این کشور به این دلیل خواستار تحقیق از ژنرال رازق هستند که وی به عنوان فرمانده پلیس مسئولیت تامین امنیت دیپلمات‌های اماراتی را به عهده داشته است، اما اشرف غنی و هیئت همراه وی که شامل مشاور شورای امنیت و رئیس امنیت ملی هستند، این خواسته امارات متحده را رد کرده‌اند.

مقامات امنیتی امارات می‌خواهند در رابطه با چگونگی راه یافتن مواد منفجره به داخل محوطه مهمانخانه قندهار تحقیق کنند، زیرا تمام منطقه تحت نظارت شدید نیروهای امنیتی افغان قرار داشته است.

مقامات امنیتی امارات معتقدند تا زمانی که این کشور از ژنرال رازق و افراد نزدیک وی تحقیق نکند، روند تحقیقات کامل نخواهد شد.

با این وجود گفته می‌شود که ژنرال رازق نیز در نشست والی قندهار با دیپلمات‌های عربی حضور داشته است اما 10 دقیقه قبل از انفجار نشست را ترک کرده است.

ماه گذشته سفیر امارات و دیپلمات‌های همراه وی در سفری رسمی به ولایت قندهار با «همایون عزیزی» والی این ولایت ودیگر مقامات محلی در مهمانخانه والی دیدار کرد اما هدف حمله انفجاری قرار گرفت.

بلافاصله پس از وقوع این حمله «قاری یوسف احمدی» یکی از سخنگویان طالبان با انتشار بیانیه‌ای هرگونه ارتباط با این حمله را رد کرد و این حمله را به دلیل اختلافات داخلی بین مقامات دولتی در ولایت قندهار خواند.

در پی کشته شدن دیپلمات‌های عربی و مقامات محلی دولت کابل هیئت عالی رتبه‌ای از مقامات امنیتی از جمله حنیف اتمر مشاور شورای امنیت و رئیس امنیت ملی را برای تحقیق در مورد چگونگی وقوع این حادثه به قندهار فرستاد، که پس از بازرسی و تحقیقات، مقامات افغان شبکه حقانی و سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان را مسئول این حمله اعلام کردند.

اما امارات متحده عربی نیز هیئت تحقیقاتی متشکل از بازرس‌های پلیس «سکاتلندیارد» انگلیس و پلیس امارات را برای تحقیق به قندهار فرستادند و بیش از 20 مامور دولتی در رابطه با این انفجار بازداشت شدند اما هرگز نتایج تحقیقات خود را اعلام نکردند و حالا هم خواستار تحقیق از ژنرال رازق و سایر مقامات امنیتی ولایت قندهار شده‌اند.

با این وجود اشرف غنی با اعلام عزای عمومی و ساخت تندیس از دیپلومات‌های عرب و نسب آنها در مقر وزارت خارجه تلاش کرد تا نهایت همدردی خود با دولت امارات را به نمایش بگذارد، ولی به نظر می‌رسد که کافی نبوده و امارات خواستار تحقیق از مقامات ارشد امنیتی قندهار هستند.

برخی از کارشناسان معتقد هستند که با گذشت هر روز و تقابل قدرت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای در افغانستان مسائل امنیتی و بحران موجود پیچیده‌تر می‌شود.

 

 

 

روسیه، طالبان را به تندرو و میانه رو تقسیم می‌کند

 

مرکز مطالعاتی کیتهون مدعی شد که روسیه با در نظرداشت تجربه این کشور در سوریه، تلاش می‌کند که طالبان افغان را به دو گروه تندرو و میانه رو تقسیم کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، به نقل از «سپوژمی»، روسیه تلاش دارد تا با استفاده از اوضاع نابسامان سیاست خارجی آمریکا در مسائل سرنوشت ساز افغانستان و مدیریت بحران در این کشور نقش عمده‌ای را به عهده بگیرد.

بر اساس گزارش‌ها نشست 6 جانبه در رابطه با افغانستان با حضور دولت کابل، ایران، چین، هند، پاکستان و روسیه در مسکو برگزار خواهد شد و روسیه تلاش خواهد کرد تا با استفاده از روند صلح بخشی از طالبان را وارد جریانات سیاسی کند.

با وجود این گفته می‌شود که ایران و چین در این رابطه موضع محتاطانه‌ای را اتخاذ خواهند کرد اما هند و آمریکا با سیاسی سازی طالبان مخالف هستند.

هند طالبان را گروهی می‌داند که برای اهداف پاکستان به نیابت از ارتش این کشور می‌جنگند و مقامات دولت ترامپ نیز همواره بر لزوم سرکوب گروه طالبان تاکید دارند.

 «کیتهون» اندیشکده امور سیاسی اعلام کرد که روسیه با در نظر داشت نشست آستانه در رابطه با سوریه، در افغانستان نیز می‌خواهد با ابتکار عمل طالبان را به دو گروه میانه رو و تندرو تقسیم نماید، تا بدینوسیله طالبان را در کوتاه مدت بر علیه افراد وابسته به داعش در افغانستان به کار گیرد و در دراز مدت آنها را وارد جریان سیاسی افغانستان نماید.

«سید خالد سادات» کارشناس ارشد امور سیاسی نیز گفته که پاکستان تلاش دارد تا موضوع مصالحه طالبان با دولت را به یک موضوع جهانی تبدیل کرده تا از این طریق این گروه را وارد جریان سیاسی افغانستان نماید پس به همین دلیل هم از ابتکار عمل صورت گرفته روسیه حمایت می‌کند.

وی افزود هند در این میان با توجه به روابط دیرینه‌اش با روسیه و روابط رو به گسترش با آمریکا یکی از مخالفان مصالحه طالبان با دولت افغانستان باشد زیرا از موجودیت طالبان احساس خطر می‌کند.

 

رویارویی آمریکا با همسایگان در زمین افغانستان

دیپلماسی ایرانی: ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان در یک مصاحبه با رادیو امریکا کشورهای همسایه افغانستان را مسئول ادامه جنگ افغانستان دانسته است. به گفته او این کشورها به دنبال منافع خود در این کشور جنگ زده هستند و جنگ به اصطلاح با تروریسم در حال پیچیده شدن است. ژنرال جان نیکلسون از برقراری رابطه روسیه با طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته است: "روسیه طالبان را مشروع می داند و از آنان حمایت می کند."

این در حالی است که ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه برای افغانستان در عکس العمل به اتهامات امریکا علیه کشورش می گوید: "امریکائی ها شکست خود را با این گونه اتهامات توجیه می کنند." ضمیر کابلوف برقراری رابطه با طالبان را حدود دو ماه قبل اعلام و تاکید کرده بود که این رابطه فقط در رابطه با داعش دشمن مشترک روسیه و طالبان بوده است. ولی کابلوف در عین حال گفته بود: "روسیه تلاش می کند طالبان را برای مذاکرات با دولت افغانستان تشویق کند."

زمانی که در اوائل سال 2014 نیروهای امریکایی و ناتو در حال ترک افغانستان بودند، باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت امریکا به صراحت بیان کرد: "طالبان دیگر تروریست نیست، بلکه مخالفین مسلح اند ولی در عین حال پدیده داعش نیز حضور خود را در افغانستان اعلام کرد." داعش افغانستان، متشکل از برخی طالبان پاکستانی، عده قلیلی طالبان افغانی و همچنین اعضای ازبک تبار، چچنی تبار و اویغورهای چین مربوط به القاعده که در وزیرستان شمالی مستقر بودند و بر اثر عملیات ارتش پاکستان که در اواسط سال 2014 آغاز شد، هستند که به افغانستان انتقال داده شدند و در آنجا اسم داعش روی این افراد گذاشته شد. این گروه، نخست از مسیرهای استان ننگرهار، استان پکتیا و زابل وارد افغانستان و در آنجا مستقر شدند و آهسته آهسته به سمت شمال و غرب افغانستان نیز حرکت شان ادامه داشت تا مرزها را با ایران و کشورهای آسیای میانه ناامن کنند. در این جا بود که حاجی ظاهر قدیر معاون اول مجلس ملی افغانستان بیان کرد: "داعشیان توسط هواپیماهای خارجی در افغانستان جابه جا می شوند و سران آنان در کابل مستقر و با برخی سفارتخانه ها و نیروهای امنیتی افغانستان در تماس اند." حتی ادعا شد که امنیت ملی افغانستان نیز برای سرکوبی طالبان، در تشکیل داعش با امریکائی ها هم دست بوده است؛ روس ها این توطئه ها را درک کردند که قصد امریکا انتقال ناآرامی های افغانستان به کشورهای آسیای میانه و در نهایت به روسیه است.

 طالبان هم فهمیده که امریکا قصد دارد با هماهنگی اداره کابل، داعش را به جان طالبان بیندازد. به همین دلیل دو دشمن سابق _ طالبان و روسیه _ را به دوستان تاکتیکی تبدیل کرد تا در مقابل دشمن مشترک _ داعش _ بایستند. قصد امریکا نیز این است که روس ها و دیگر همسایه های افغانستان را در این کشور با پدیده ضد انسانی و جنایتکار داعش درگیر کند و در نهایت آن را به داخل این کشورها نیز سرایت دهد. با توجه به این واقعیت ها، امریکا و ناتو قصد دارند نیروهای تازه نفس خود را مجدداً به افغانستان اعزام کنند و ماموریت جنگی شان را که در اوائل سال 2014 پایان یافته بود، مجدداً آغاز کنند، در حالی که ژنرال جان نیکلسون در سخنان اخیر خود در مجلس سنای امریکا بیان کرد: "طالبان و شبکه حقانی در پاکستان پایگاه هایی دارند و وقتی مخالفین مسلح در خارج از کشور باشند، مقابله با آنان خیلی سخت بوده و ریشه اصلی ناامنی معلوم است." طی 15 سال گذشته ژنرال های امریکایی نیز این را گفته اند. کارشناسان بر این باورند که امریکا خواهان ادامه جنگ در افغانستان است و سال 2017 را نسبت به سال های گذشته خونین ترین سال پیش بینی کرده اند.

 

ملا عبدالمنان نیازی:

سعودیها در پی ایجاد یک هسته قوی در افغانستان هستند/ از ما خواسته شد که با داعش بپیوندیم


خبرگزاری جمهور : ملا عبدالمنان نیازی، فرد شماره دوم گروه طالبان به رهبری ملارسول است.
مردی که در زمان طالبان، روابط نزدیکی با ملامحمد عمر بنیان‌گذار و رهبر نخست این گروه داشت و در دستگاه آنان مسئولیت‌های بزرگی را هم برعهده داشت.
ملا نیازی کسی است که پس از اعلام رهبری ملارسول، بیشتر از این رهبر طالبان، شناخته شده است و شهرت این روزهای او هم ناشی از مواضع ضد پاکستانی‌اش می‌باشد.
وی حالا به عنوان معاون و سخنگوی ملارسول در افغانستان فعالیت دارد. وی لحنی تند بر علیه پاکستان، عربستان سعودی و بخصوص ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر جناح دیگر طالبان دارد.

- آقای نیازی! اولین پرسش من مربوط به فعالیت‌های شما است؛ شما در نقاط مختلف افغانستان، بخصوص غرب کشور فعالیت دارید؛ از اهداف مهم خود توضیح دهید.
بسم‌الله الرحمن الرحیم؛ سلام علیکم و رحمت الله؛ تشکر میکنم از شما به خاطر تماس تان؛ شورای عالی امارت اسلامی افغانستان از روزی که در ولایت فراه تهداب گذاری شد و تا امروز در تمامی ولایت‌های افغانستان، از پکتیا و ننگرهار تا فراه و هرات و در کل تمامی ولایت‌های افغانستان سرایت کرده و حقیقتی را که ما به مردم خود اعلان کردیم، به تمامی مردم رساندیم؛ اهداف اساسی شورای عالی امارت اسلامی افغانستان، تهداب گذاری همان امارتی است که ما
۲۲ سال پیش سنگ آن را گذاشتیم و قطع دست تمامی مردمی که از نظام ما و امارت ما یک آله دست برای خود درست کرده بودند؛ ما قطع دست آنان را می‌خواستیم؛ وحدت ملی بین تمامی اقشار این وطن می‌خواهیم جور کنیم، مشکل افغانستان را می‌خواهیم با مفاهمه افغان‌ها برطرف بسازیم و وحدت ملی را به معنای واقعی آن به وجود بیاوریم و قطع رابطه با تمامی کشورهای استعماری موجود در این وطن، هرکس که هست، بشمول آمریکا تا روسیه و ناتو و همه این‌ها که در افغانستان حضور دارند، به وجود آمدن نظام اسلامی که خواسته تمامی مردم افغانستان است که همه ما هم تقاضای آن را داریم؛ حرکت‌هایی هم که در سطح ولایت هرات راه انداختیم به خوبی پیش رفته و همه به آن قناعت کردند و مردم و مجاهدین هم به آن پی بردند، در ولایت بادغیس، ولسوالی‌های قادس، جوند، غورماچ، مرغاب همه اعلام موجودیت خود را کرده‌اند و شما هم شاید ویدئوهای آنها را دیده باشید. ولسوالی‌های قیصار، المار و ولسوالی‌های ولایت سرپل و تمام کوهستانات غور از جمله تولک، دولینه، مرغاب و همه اعلام موجودیت کرده‌اند و تشکیلاتی را هم برای آنان جور کرده‌ایم، در ولایت فراه، از ولسوالی‌های بکواه، بالابلوک، گلستان و نقاط دیگر؛ در ولایت فراه مجاهدین، تشکیل‌شان جور شده و تعدادشان به هزاران تن می‌رسد؛ در مورد هلمند هم باید بگویم که در همین نزدیکی‌ها، عملیات‌های ما در نقاط مختلف ولسوالی‌های این ولایت آغاز خواهد شد؛ هماهنگی خوبی میان مردم و طالبان به وجود آمده که تمام شان پشتیبانی از شورای عالی امارت اسلامی افغانستان اعلام می‌کنند.

- شما در ابتدای پیدایش گروه خود با نیروهای ملا منصور که حالا ملا هبت‌الله آخوندزاده می‌شود، وارد درگیری شدید؛ در مورد نقاط اختلافی خود با این جناح از طالبان بگویید.
نکات اساسی که ما را وادار به این کرد، این بود که در طول
۱۵ سالی که ما در پاکستان با ناتو مقابله کردیم، پاکستانی‌ها بسیار به هوشیاری عمل می‌کردند و منافع خود را پیش می‌بردند، میلیون‌ها دالر را به نام ما می‌گرفتند و ما در خانه آنها عرض اندام کردیم و مقابله با ناتو کردیم و آنان را به ذلت رساندیم؛ متاسفانه پاکستانی‌ها برای طالبان و دستاوردهای‌شان اهمیتی قائل نشدند و نام و نشانی را که در زمان اشغال شوروی ما به دست آورده بودیم را به خاک مالیدند؛ مجاهدینی که در ایران و پاکستان بودند را به جان هم انداختند و ثمره جهاد پاکی که مجاهدین به دست آورده بودند، به خاک مالیدند، آنان می‌خواستند که باز هم دوباره این کار را بکنند.
ملامحمدعمر به دسیسه منصور (ملامحمدمنصور) و پاکستان به شهادت رسیده است. بعد از آن ملا عبیدالله آخوند را که معاون ما در نظام بود را در زندان پاکستان به شهادت رساندند، حتی جنازه او را به ما ندادند، بعد از آن معاون دوم ما به نام ملابرادر بود که او را هم به شکل مرموزی گرفتند و تا به حال به ما پاسخی ندادند. وقتی که از گرفتاری ملابرادر می‌پرسیدیم، منصور و اطرافیان او می‌گفتند که ملا برادر را آمریکایی‌ها گرفته‌اند و کشف کرده‌اند.
ما در همان زمان از منصور پرسیدیم که چرا آمریکایی‌ها شما را پیدا کرده نمی‌توانند و یا شما را نمی‌گیرند؟ کسی که رابط ملامحمدعمر بود، او را چرا نگرفتند؟ به همین خاطر شک ما به وجود آمد و علما را حاضر کردیم، مجاهدین را حاضر کردیم و مخالفت خود را با پاکستانی‌ها که این ها با آنان همکار بودند، اعلام کردیم، پس از این قضیه پاکستانی‌ها ما را تهدید کردند، کلان‌های آنان ما را به دفاتر خود خواستند و گفتند که شما این موضوع را اعلام نکنید، ما گفتیم که هیچ فرد را بر سرمان نه روس‌ها تحمیل کردند و نه آمریکایی‌ها و نه هم شما می‌توانید بر ما فردی را تحمیل کنید، ما مردم آزاد هستیم و به خاطر آزادی صدها سال مبارزه کرده‌ایم، ما نمی‌خواهیم که دست نشانده کسی بر سرمان باشد، ما این موضوع را رد کردیم و بیرون شدیم از پاکستان؛ این دلایل اصلی مخالفت ما با آنان بود؛ نکته مهم دیگر هم این است که آنان منصور را به این خاطر کشتند که نقشه‌شان افشا شده بود؛ آنها چند روز اندک پس از مرگ منصور ملا هبت‌الله را تعیین کردند و این بدون مشوره با علما و سران طالبان بوده است. هبت‌الله هم دست نشانده پاکستانی‌ها است، به هرحال طالب در افغانستان جهاد نکرده که آله دست همسایه‌ها و یا آله دست یکی از مستعمره‌ها باشد.

- در این اواخر یکسری اعلامیه‌ها در هرات و برخی دیگر نقاط غرب افغانستان منتشر شده که گویا فردی به نام ملامنان که والی طالبان در هلمند بود؛ از ملا هبت الله آخوندزاده اعلام بیزاری کرده و از این گروه جدا شده است؛ این اتفاقات ناشی از چه بوده و چرا رخ می‌دهد؟
این واقعیت است؛ ما نفرهای بنیادین امارت هستیم؛ همین ملا منانی را که شما نام بردید؛ همراه با ما در پیشاور پاکستان درس می‌خواند، این را فقط پاکستانی‌ها به این اندازه رساندند و پاکستانی‌ها در سر داشتند تا نفرهای بنیادین امارت را که ما هستیم، از بین ببرند و آنان این کار را نتوانستند و الحمدلله که ما زنده ماندیم و بیرون شدیم.
همین افرادی را که پاکستانی‌ها روی کار آوردند، سابقه کار در نظام ما را نداشتند و اینها در افغانستان پا درهوا ماندند؛ همین گروهی که در هلمند است، سر سنگ هلمند، تریاک هلمند و دیگر چیزهای با ارزش هلمند کار می‌کنند و ملا منان بر سرشان حکومت می‌کند، چیزی را که شما گفتید کاملا حقیقت دارد و اینها با ملا هبت الله اعلام مخالفت کرده‌اند. چند روز می‌شود که از اندیوالان نزدیک ملا منان با من در ارتباط شده‌اند، شکر خدا به حقیقت پی برده‌اند و فهمیده‌اند که جریانات را پاکستانی‌ها در افغانستان به پیش می‌برند و ما را می‌خواهند که مزد‌ور بسازند و آنان این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند و من به آنان اعلان کردم که این موضوع را من به آقای منصور هم گفته بودم که شما فکر آینده خود را نگاه کنید، برای آنانی که در هلمند هم هستند گفتم که بیایید دست به دست هم بدهیم و بتوانیم در وطن خود حکومت بکنیم؛ این واقعیت است که ملا هبت‌الله و شاخه حقانی لیاقت رهبری و حکومت را ندارند؛ این واقعیت است که
۹۰ درصد طالبان حقیقت را درک کرده‌اند و دیگر پشت آنها نمی‌روند، به خصوص در شرایطی که آنها بر خلاف مسلمانان کار کرده‌اند و ائتلاف‌هایی را همراه با کفار دارند، به همین دلایل طالبان با آنها اعلان مخالفت کرده‌اند و روز به روز ادامه خواهد داشت. شما خواهید دید که قوماندان‌های کلان دیگری هم اعلام مخالفت با هبت‌الله می‌کنند.

- دیدگاه و مواضع شما نسبت به حکومت افغانستان چیست؟
حکومت فعلی، توانایی این را ندارد که از شئون خود و مرزهای خود دفاع بکند؛ این واقعیت است و خودشان هم می‌دانند و ما هم می‌فهمیم، خب ما می‌خواهیم که وطن ما دیگر محلی برای حضور خارجی‌ها نباشد و آنان از کشور بیرون شوند، ما می‌خواهیم که با افغان‌ها بنشینیم، ما می‌خواهیم که تمام مشکلات خود را روی میز افغانی حل کنیم، می‌خواهیم که با همسایه‌های خود روابط نیک و دوستانه داشته باشیم، باید که مردم ما و مردم کشورهای همسایه ما به آرامی زندگی کنند. این چنین، دولت افغانستان هم پایه‌هایش قوی می‌شود، باید تمام مسلمان‌ها همنظر و همفکر باشند؛ دو خواسته ما داریم:
۱ – نظام اسلامی و ۲ – قطع رابطه با کشورهای استعماری؛ این تقاضای ما هست که خواسته دولت و مردم افغانستان است، به نظر من بعضی از کشورهای اسلامی هم که در کنار ما هستند هم همین خواسته را شاید داشته باشند؛ من به همین خاطر می‌گویم که دولت در حال حاضر توان این را ندارد که شهرهای خود را از دست طالبان آزاد کنند.

- از ماهیت صحبت شما چنین برداشت می‌شود که تمایل صلح و کنار آمدن با دولت افغانستان را دارید، درست است؟
فقط با دو شرطی که پیشتر گفتم، یک، موجودیت نظام اسلامی و دوم، خروج تمام استعمارگران از افغانستان اگر تضمین شود، ما مشکلی با هموطنان افغان خود نداریم.

- شما گروه داعش را به خوبی می‌شناسید، آنان در فراه هم بودند و حالا در ننگرهار هم هستند؛ مواضع گروه شما در قبال این حلقه چه است؟
موضوع اصلی این است مشکلاتی که رونما می‌شود و یا پدیدار می‌شود، این از جبر و ستم همین کشورهای همسایه و یا از کم کاری سردمداران نظام امارت ما بوده که در داخل افغانستان به وجود آمده است، خصوصا همان هسته‌ای که در جلال آباد و یا در فراه بوده است؛ من به صراحت برایتان می‌گویم که چندین بار از سوریه و عراق، با امتیازات و میلیون‌ها امکانات ما را می‌خواستند که ساپورت و حمایت کنند، ما به آنها پیغام دادیم که وطن ما خسته است، مردم ما خسته‌اند، ما یک جنگ بزرگ و کلانی را که
۳۵ سال در وطن طول کشیده است را پشت سر گذاشته‌ایم، ملت ما بیچاره‌اند و به تمام کشورهای همسایه هم اعلام کردیم که ما را مجبور به این نسازید که باز دوباره مرزهای خود را به سعودی و عراق و جاهای دیگر برسانیم.
هدف من این است که در کنار کشورهای همسایه خود برادروار زندگی کنیم، برای ملت خود یک لقمه نان پیدا کنیم، ما هدف داریم که جلو کشورگشایی‌هایی که کشورهایی از جمله روسیه، آمریکا و ناتو دارد، بگیریم؛ بعد از آن به آنان گفتیم که ما دیگر نمی‌خواهیم که با نام داعش، کشورهای کفری را بر سر خود بیاوریم و ملت خود را باز بیچاره بسازیم. پس بنابراین آنان نمی‌توانند که در افغانستان کاری را بکنند و یا آنان با آن عقیده‌ای که دارند نمی‌توانند در افغانستان به جایی برسند و پیشرفت کنند، ما به آنان احترام داریم اما در افغانستان جای پایی را برایشان نمی‌گذاریم؛
تا زمانی که کشورهای همسایه، کشورهای ناتو و کشورهای عربی دیگر به خلاف ما و خصوصا خلاف شورای عالی امارت اسلامی افغانستان نکنند؛ همین مخالفان ما را که فعلا رو به گم شدن است، این ها را ساپورت نکنند، دفترهایشان در کشورهای خود مسدود کنند، ما به آنها تضمین می‌دهیم که مرزهای آنان از جانب ما تحت خطر قرار نگیرد و ما قناعت می‌دهیم که در تمام افغانستان کسی در برابرشان عرض اندام نکند. بگذارید این را هم بگویم که کشور ما یک کشور مذهبی است، مردم ما مذهبی هستند و ما نخواهیم گذاشت که کسی از غیر مذهب دفاع بکند و این و آن را مشرک بخواند، ما این اجازه را به آنان نمی‌دهیم.

- شما مواضع فکری خود را نسبت به داعش گفتید، از لحاظ نظامی برخورد شما با این گروه چیست؟ اگر به یاد داشته باشید، داعش در هرات به مساجد شیعه و علمای اسلام حمله کردند.
ما اگر مطمئن شویم از آنانی که توسط پول‌هایی که از سعودی می‌گیرند و یا از روسیه و پاکستان پول به دست می‌آورند، و مردم هم بیایند و متحد شوند و بدانند که ملا هبت‌الله و افرادش دیگر جایی را در افغانستان ندارند، ما نخواهیم گذاشت که دیگر بر مساجد مسلمانان حمله‌ای شود و جلو آنان را می‌گیریم.

- شما چند بار به عربستان سعودی اشاره کردید، در آشفتگی‌های افغانستان، عربستان سعودی چه دخالت‌هایی را دارد؟
مستقیم دخالت دارد؛ کشور سعودی، تحت تاثیر کشمکش‌هایی است که در اطراف مرزهایش وجود دارد، آنان در پی این هستند که یک هسته قوی برای خود در افغانستان ایجاد کنند، اگر این هسته ایجاد شود، یک دروازه خوبی برای سعودی‌ها باز می‌شود، سعودی‌ها چندین بار با ما ارتباط برقرار کردند که ما حاضر هستیم با شما کار بکنیم ولی ما به خاطر اینکه وطن ما دوباره به بیچارگی دچار نشود و کشمکش‌هایی در منطقه به وجود نیاید، ما از کشورهای منطقه و سعودی‌ها خواستیم که ما را به حال خود بگذارند، ما بیچاره شده‌ایم، ملت ما غریب است، نگذارید که باز دوباره یک نفر تحمیلی مثل هبت‌الله را که پاکستان ایجاد کرده است، دوباره به وجود بیاید، ما به آنها گفتیم که اگر شما این کارها را انجام دهید، ما مجبور به تقابل به عمل خواهیم شد؛ هرعمل، عکس‌العمل خواهد داشت، ما دیگر نمی‌خواهیم که مرمی کشورهای همسایه برعلیه ما استفاده شود؛ کوشش بر این شود که روابط نیک با همه به وجود بیاید.

 

 

 بالا

بعدی * صفحة دری * بازگشت