تولد در «نکبت»؛ الگوی جاسوسی انگلیسی‌ها چگونه موساد را بوجود آورد؟

 مشرق - مرکز مطالعاتی اطلس متخصص در زمینه پژوهش‌های مربوط به رژیم صهیونیستی در گزارشی مفصل به بررسی سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، ساختار مؤسساتی و ابزارهای عملیاتی مختلف به آنها پرداخته است. آنچه در زیر می‌بینید ترجمه متن کامل گزارش مذکور است که می تواند شناخت دقیقی از امکانات و توانمندی‌های دشمن اصلی مسلمانان ارائه کرده و مصداق آیه ۷۱ از سوریه نساء باشد که می فرماید: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا خُذُوا حِذْرَکُمْ فَانْفِرُوا ثُباتٍ أَوِ انْفِرُوا جَمیعاً  [ ای کسانی که ایمان آورده اید، (در برابر دشمنان دین) آمادگی خود را حفظ نموده، سلاح های خود را برگیرید، پس گروه گروه یا دسته جمعی (طبق اقتضای حال) حرکت و کوچ نمایید. ]

مقدمه:

تعدد سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی در اسامی و مأموریت‌های مختلف نشان دهنده حجم توجه ویژه سرکردگان این رژیم به جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی است، این اعتقاد از زمان اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی وجود دارد که این سرویس‌ها زیر ساخت‌های اولیه تشکیل حاکمیت اسرائیل هستند و اهداف توسعه‌طلبانه این رژیم را محقق می‌کنند، آنها همچنین می‌توانند رویکردهای محیط استراتژیک پیرامونی رژیم صهیونیستی و حمایت از این رژیم را بر عهده بگیرند، با وجود کوچک بودن حجم سرزمین‌های اشغالی، اما می‌بینیم که سرویس‌های امنیتی و جاسوسی این رژیم با بودجه‌های بسیار هنگفت و ساختاری بسیار بزرگ تر از کشورهای پیرامونی آنها در منطقه فعالیت می‌کنند، به گونه‌ای که سرویس‌های جاسوسی اسرائیل یکی از پیشرفته‌ترین سرویس‌های جاسوسی دنیا در ابعاد جاسوسی و شنود و جمع‌آوری اطلاعات است. این موسسات جاسوسی تلاش گسترده‌ای برای تضعیف کشورهای پیرامونی وکمک به رژیم های استبدادی و فاسد به کار می گیرند.

بنا بر اعلام وزارت امور مالی رژیم صهیونیستی که مدیریت بودجه این رژیم را بر عهده دارد، بودجه سرویس‌های جاسوسی موساد و شاباک در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۶.۶۳ میلیارد شیکل بوده است. این بودجه نسبت به بودجه سایر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، بسیار هنگفت است.

چیزی که مشخصه اصلی فعالیت سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود، عدم وجود ضوابط و نظم حاکم بر عملکرد آنها و عدم تعیین خطوط قرمز برای آنها است. به گونه‌ای که عناصر این مؤسسات آزادی مطلق و آسایش کامل بر اساس آنچه که حفظ امنیت اسرائیل خوانده می‌شود، فعالیت می‌کنند.

جامعه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر تغییرات گسترده‌ای را شاهد بود که تلاش کرده سازگاری بین فعالیت‌های سرویس‌های جاسوسی جهان و دنیای دیجیتال و به کارگیری فعالیت های جاسوسی و اطلاعاتی را با اقدامات این سرویس ها ایجاد کند. پژوهشی که در اختیار شما قرار دارد، از نزدیک این متغیرات در ساختار موسسات جاسوسی و تغییرات ایجاد شده در روش های جمع آوری اطلاعات را بررسی کرده است.

هدف اصلی این گزارش توزیع حجم فعالیت‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و تغییرات مستمر این تحولات در ساختارهای جامعه اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل در راستای تأمین نیازمندی‌های امنیتی این رژیم است. این پژوهش همچنین تلاش دارد سطح هوشیاری داخلی جامعه فلسطین را نسبت به ابزارهای جمع‌آوری اطلاعات در میان سرویس‌های جاسوسی نظامی اسرائیل و توانمندی‌های پیشرفته آنها افزایش دهد تا جامعه فلسطین نسبت به نفوذ صهیونیست‌ها مصون بماند و این سرویس ها از هر نفوذی در میان فلسطینی‌ها ناکام بمانند.
 

فصل اول:

گزیده ای از تاریخچه سرویس‌های جاسوسی اسرائیل
اقدامات جاسوسی در سرزمین‌های اشغالی از زمان اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی در این مناطق شامل مراحل مختلفی است که می‌توان آنها را در سه مرحله تقسیم بندی کرد:

اول: مرحله تأسیس:

اندکی پیش از اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی تا زمان اعلام جنگ سال ۱۹۴۸ ارگانی موسوم به سازمان اطلاعات شهرک‌های صهیونیست‌نشین روی کارآمد. این ارگان متشکل از دو مؤسسه اصلی بود که موسسه اول با عنوان بخش سیاسی آژانس یهود شناخته می‌شد که فعالیت‌ها و مبنای فعالیت های آن مبتنی بر ساختار سرویس‌های جاسوسی انگلیس بود. با برپایی دولت رژیم صهیونیستی این بخش در وزارت خارجه رژیم اسرائیل ادغام شد، درست مانند اتفاقی که در سرویس‌های جاسوسی انگلیس رخ داد.

در این بخش جمع‌آوری اطلاعات از طریق ارتباط بین فلسطینی‌ها و دولت‌های همسایه و مناسبات بین کشورهای عربی و دولت‌های بزرگ و مناسبات میان کشورهای عربی بر مبنای تحولات داخلی در این کشورها صورت می‌گرفت که تأثیراتی بر آینده اسرائیل داشت. این بخش همچنین اطلاعات عمومی امنیتی و سیاسی را جمع‌آوری کرده و مناسباتی را با عناصر سرویس‌های جاسوسی غربی برقرار می‌کند. بخش مذکور اقدامات تخریبی را با هدف مانع‌تراشی در برابر اقدامات سازمان های مختلف بر ضد اسرائیل در دستور کار قرار داده و فعالیت‌های سرویس‌های خارجی در فلسطین اشغالی را تحت کنترل داشت.
 
دومین بخش از سازمان اطلاعات شهرک‌های صهیونیست‌نشین با نام هیئت اطلاعات سازمان نظامی هاگاناه شناخته می‌شود. این سازمان هسته اولیه و اصلی تشکیل ارتش اسرائیل را شکل داده بود و فعالیت‌هایش متمرکز در جبهه داخلی رژیم صهیونیستی و ابعاد داخلی سرزمین‌های اشغالی و نظامیان انگلیسی و کشورهای عربی بود. این هیئت شبکه‌های مختلفی از عناصر داوطلب را به همکاری با خود در آورده بود. با تشکیل ارتش اسرائیل این هیئت از هم پاشید و یگان‌های مختلف آن برای تشکیل بخش اطلاعات نظامی در داخل ارتش به کار گرفته شد.


مرحله دوم:
در اواسط سال ۱۹۴۸ و در اوج جنگ نکبت، بخش‌های اطلاعاتی زیر در سرزمین‌های اشغالی تشکیل شد:
الف: مؤسسه اطلاعاتی ارتش: این مؤسسه در ژوئن سال ۱۹۴۹ به بخش اطلاعاتی در شعبه عملیات اجرایی ارتش تبدیل شد و ۱۰ نوامبر همان سال نیروی اطلاعات به عنوان یک چارچوب حرفه‌ای ویژه عناصر اطلاعاتی ارتش شکل گرفت.
ب: بخش سیاسی وزارت خارجه که مختص اقدامات اطلاعاتی در خارج سرزمین‌های اشغالی است.
ج: بخش اطلاعات داخلی رژیم صهیونیستی که متخصص در زمینه امنیت داخلی و از کار انداختن توطئه‌های سیاسی و عملیات مختلف است. این بخش در فوریه سال ۱۹۴۹ به سرویس‌های اطلاعاتی شاباک تبدیل شد.
 
شیلواح

در آوریل ۱۹۴۹ کمیته هماهنگی میان هیئت‌های عالی به ریاست رأوبین شیلواح رئیس دفتر بن گوریون نخست وزیر رژیم صهیونیستی تشکیل شد. اعضای این هیئت شامل رؤسای بخش‌های سیاسی، شاباک اطلاعات نظامی و پلیس اسرائیل بود. "مؤسسه مرکزی تمرکز و هماهنگی اقدامات جاسوسی و امنیتی" در ۱۳ دسامبر سال ۱۹۴۹ تشکیل شد. شیلواح ریاست این مؤسسه را نیز برعهده داشت.

هدف از تشکیل این ارگان، توسعه توانمندی‌های اطلاعاتی و هماهنگی میان ارگان‌های جاسوسی اسرائیل بود. شاید بتوان گفت که بن گوریون یک رئیس را برای هر دو موسسه انتخاب کرده بود، چرا که اهمیت هماهنگی بین سرویس‌های اطلاعاتی و تسلط مرکزی بر آنها را می دانست. علاوه بر آنکه بن گوریون از درگیری‌های موجود بین وزارت خارجه و اطلاعات نظامی اسرائیل به ویژه در زمینه جمع‌آوری اطلاعات از خارج نیز درس گرفته بود.

  رئوفین شیلواح اولین رئیس موساد

در تابستان سال ۱۹۴۹ شاباک از وابستگی به ستاد ارتش اسرائیل خارج شد و به ارگان مستقل زیر نظر وزارت دفاع تبدیل شد. عوامل اداری انگیزه‌های اصلی این اقدام بود، چرا که شاباک  اعتقاد داشت که ارتش حق واقعی آن را در زمینه تخصیص منابع نمی دهد.

مرحله سوم:

در مارس ۱۹۵۴ مؤسسه مرکزی تمرکز و هماهنگی خدمات اطلاعاتی و امنیتی به هیئتی مستقل تبدیل شد که دیگر وابسته به وزارت خارجه نبود. این هیئت به صورت مستقیم زیر نظر نخست وزیر در آمد، درعوض مأموریت‌های این هیئت شاهد تغییرات اساسی بود، به گونه‌ای که یک هیئت مرکزی مستقل در داخل این مؤسسه تشکیل شد که تمامی عملیات اطلاعاتی در خارج سرزمین‌های اشغالی را برعهده داشت. همین موسسه بود که بعدها هسته اصلی تشکیل موساد شد.

هیئت مذکور شامل نمایندگانی از سرویس‌های اطلاعاتی دیگر چه در سطح فرماندهی ارشد یا فرماندهان میدانی بود. در این مرحله نیز شخصیت رأوبین شیلواح خود را نشان داد، چرا که وی موفق شد مجموعه ای از مناسبات محرمانه خارجی ایجاد کرده و مناسبات ویژه با سرویس‌های جاسوسی غربی از جمله سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا ایجاد کند.

در سال ۱۹۵۲ ایسار هرئیل به عنوان رئیس موساد انتخاب شد. نام موساد در آن زمان "مؤسسه مرکزی اطلاعات" بود. وی همچنین مسئولیت نمایندگی بن گوریون در برابر رئیس شاباک را نیز عهده دار بود. به‌عبارت ‌دیگر وی مسئول مستقیم سرویس‌های اطلاعاتی موساد و شاباک بود و این مسئولیت‌ را از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۶۳ برعهده داشت.

بخش اطلاعات در ۲۸ دسامبر ۱۹۵۰ به شعبه ای در ستاد ارتش تبدیل شد، این بخش مدتی بعد به سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل (امان) تغییر ماهیت داد. یکی از مهم‌ترین ملاحظات در رابطه با این طرح، ماهیت عملکرد این مؤسسه در ابعاد نظامی است، به این ترتیب آنها لزوماً باید ارتباط مستقیم با رئیس ستاد ارتش و وزیر جنگ داشته باشند.

امان به عنوان بزرگ‌ترین بخش اطلاعات مرکزی در اسرائیل در زمینه جمع‌آوری اطلاعات و مطالعات جاسوسی وارد فعالیت‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی شد و در نتیجه تحولاتی که در زمینه جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی از طریق تکنولوژی شاهد آن بود، جایگاه و موقعیت خود را تقویت کرد. در آن زمان فعالیت‌های امان در عرصه عملیات مبارزاتی محرمانه نیز دنبال می شد، این مأموریت‌ها معمولاً اهداف سیاسی داشت و شامل نفوذ محرمانه به مناطق تحت حاکمیت دشمن به واسطه گروهی از عناصر مبارز و مزدوران یهودی با هدف جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی یا مبارزه می‌شد.

 

 

تشکیلات سازمانی سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی چگونه است؟/ «امان» تافته جدابافته ارتش اسرائیل

مشرق - مرکز مطالعاتی اطلس متخصص در زمینه پژوهش‌های مربوط به رژیم صهیونیستی در گزارشی مفصل به بررسی سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، ساختار مؤسساتی و ابزارهای عملیاتی مختلف به آنها پرداخته است. آنچه در زیر می‌بینید ترجمه متن کامل گزارش مذکور است که می تواند شناخت دقیقی از امکانات و توانمندی‌های دشمن اصلی مسلمانان ارائه کرده و مصداق آیه 71 از سوریه نساء باشد که می فرماید: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا خُذُوا حِذْرَکُمْ فَانْفِرُوا ثُباتٍ أَوِ انْفِرُوا جَمیعاً  [ ای کسانی که ایمان آورده اید، (در برابر دشمنان دین) آمادگی خود را حفظ نموده ، سلاح های خود را برگیرید ، پس گروه گروه یا دسته جمعی (طبق اقتضای حال) حرکت و کوچ نمایید.]

تعدد سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی در اسامی و مأموریت‌های مختلف نشان دهنده حجم توجه ویژه سرکردگان این رژیم به جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی است، این اعتقاد از زمان اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی وجود دارد که این سرویس‌ها زیر ساخت‌های اولیه تشکیل حاکمیت اسرائیل هستند و اهداف توسعه‌طلبانه این رژیم را محقق می‌کنند. با وجود کوچک بودن حجم سرزمین‌های اشغالی، سرویس‌های امنیتی و جاسوسی این رژیم با بودجه‌های بسیار هنگفت و ساختاری بسیار بزرگ تر از کشورهای پیرامونی آنها در منطقه فعالیت می‌کنند. این موسسات جاسوسی تلاش گسترده‌ای برای تضعیف کشورهای پیرامونی وکمک به رژیم های استبدادی و فاسد به کار می گیرند.

قسمت اول: الگوی جاسوسی انگلیسی‌ها چگونه موساد را بوجود آورد؟


فصل دوم:
تشکیلات سازمانی سرویس‌های جاسوسی اسرائیل
بعد از تحولات صحنه‌ای که سرویس‌های جاسوسی اسرائیل با آن مواجه بود، عملکرد آنها در برخی مناطق همراه با قصور و در برخی مراحل با پیروزی‌های همراه بود، نقشه نهایی و مشخص این سرویس‌ها در راستای تحقق اهداف مبنایی که هدف اصلی تشگیل آنها را شکل می داد، ترسیم شد. این نقش متناسب با حجم تحولات گسترده‌ای بود که جهان در ابعاد تکنولوژی و فناوری‌های نو پا مواجه شده بود.
سرویس‌های جاسوسی اسرائیل تنوع زیادی پیدا کرده و وجه تمایز میان آنها در زمینه ماهیت مأموریت‌ها و حجم نقش ایفا شده از سوی آنها بنا به ماهیت مؤسسات وابسته به آنها در ابعاد نظامی (ارتش) یا سیاسی (وزارت خارجه ) یا امنیتی (پلیس ) شکل گرفت.

سرویس‌های جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات در رژیم صهیونیستی در حال حاضر پنج سرویس هستند که عبارتند از:
1-    سرویس اطلاعات نظامی (‌امان)
2-    سرویس اطلاعات داخلی - امنیت عمومی (شاباک )
3-    سرویس مأموریت‌ها و عملیات‌های خارجی (موساد )
4-    مرکز مطالعات سیاسی وزارت خارجه (مماد)
5-    مرکز اطلاعات پلیس اسرائیل.


ماهیت تولیدات سرویس‌های جاسوسی
تولیدات هر یک از سرویس‌های جاسوسی اسرائیل بر اساس شاخص‌هایی که در چارچوب فعالیت آنها وجود دارد ، با یکدیگر متفاوت است ، با این وجود می‌توان گفت که
سه رویکرد اساسی در ماهیت تولیدات اطلاعاتی اسرائیلی‌ها بر اساس مأموریت‌های محوله وجود دارد که عبارتند از:
1-    اطلاعات جاسوسی لازم برای تدوین سیاست‌های کلی و اتخاذ تصمیمات سرنوشت‌ساز در سطوح استراتژیک سیاسی و نظامی. در این عرصه سرویس‌های اطلاعاتی واقعیت‌های سیاسی و استراتژیک را در برابر صاحب‌نظران و تصمیم‌سازان قرار می‌دهند تا آنها بتوانند با تهدیدات مختلف به‌ ویژه تهدیدات متعلق به حجم توانمندی‌های نظامی دشمن تقابل داشته باشند.


2-    اطلاعات نظامی لازم برای ایجاد تاکتیک‌های نیروهای امنیتی و نظامی. این اطلاعات می‌تواند شامل جمع‌آوری اطلاعات دقیق از مراکز فرماندهی و اماکن نصب موشک‌های دشمن باشد ، به گونه‌ای که عملیات انهدام و هدف قرار گرفتن آنها را تسهیل بخشد. همچنین جمع‌آوری اطلاعات دقیق برای قادر ساختن نیروهای ارتش و پلیس اسرائیل در سرکوب حملات دشمن و بازداشت عناصر حاضر در عملیات ها را می توان از دیگر موارد در این بند برشمرد.


3-    اجرای عملیات مبارزاتی و سرکوب عملیات‌های دشمن. در این زمینه می‌توان به انجام حملات محرمانه با سلاح‌های غیر کلاسیک بر ضد دشمن تا سرکوب اقدامات دشمنان بر ضد اسرائیل یا کشف و شناسایی فعالیت های جاسوسی آنها اشاره کرد.

با بررسی تقسیماتی که به آن ها اشاره شد می‌توان فعالیت‌های اطلاعاتی رژیم اسرائیل را به دو دسته اساسی تقسیم کرد:
1-    
مأموریت‌های اطلاعاتی کلاسیک: این مأموریت‌ها شامل مأموریت‌های سنتی است که هر سرویس جاسوسی در دنیا آنها را انجام می‌دهد.
2-    
مأموریت‌های اطلاعاتی تأثیرگذار: در این زمینه سرویس‌های جاسوسی به عنوان نیروهای مبارز شرکت‌کننده در جنگ ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این موضوع البته در رابطه با بخش‌هایی است که مرتبط با اطلاعات تاکتیکی و عملیاتی هستند.
 
همچنین عملیات جمع‌آوری اطلاعات امنیتی و مهم از کشورهای دیگر یکی از مهم‌ترین مأموریت های سرویس‌های جاسوسی اسرائیل است. این سرویس‌ها موظف هستند اطلاعات جاسوسی ارزشمند در رابطه با فضای استراتژیک پیرامون اسرائیل و ارزیابی‌های خود در این رابطه را به سطوح سیاسی ارجاع دهند تا آنها بتوانند تصمیمات لازم را در ابعاد امنیتی و سیاست خارجی اتخاذ کنند. نکته مهم این است که اطلاعات مذکور باید شامل خطرات فوری و آینده پیرامونی اسرائیل در منطقه خاورمیانه باشد ، علاوه بر این که این اطلاعات نباید بر اساس اوضاع داخلی سرزمین‌های اشغالی تهیه شود.


این ارزیابی ها دست کم سالیانه یک بار به کابینه اسرائیل ارائه می‌شود و تحت عنوان "ارزیابی‌های سالیانه سرویس‌های جاسوسی اسرائیل" معرفی می‌شود. البته روال تدوین این گزارش‌ها و مسائل مربوط به موضوعات طرح شده در آنها به صورت متوالی در طول سال برای نخست وزیر توضیح داده می‌شود. این توضیحات ممکن است از طریق اسناد اطلاعاتی یا گزارش‌های مختلف یا ابزارهای جایگزین دیگر صورت گیرد.


ساختار سرویس‌های جاسوسی اسرائیل
در رابطه با ساختار اداره سرویس‌های جاسوسی اسرائیل توجه به این نکته لازم است که امان بزرگترین سرویس جاسوسی اسرائیل در بین سرویس‌های دیگر به شمار می‌رود ، امان در زمینه شنود و گرفتن تصاویر هوایی و بررسی ها و مأموریت های ویژه از دیگر سرویس‌های جاسوسی قدرتمندتر است.


موساد و شاباک در ابعاد انسانی دارای برجستگی بیشتر هستند. این موضوع در زمینه جذب عناصر جاسوس و انجام تحقیقات لازم در رابطه با جاسوس ها و عملیات پیش دستانه و عملیات اجرایی ویژه قابل توجه است. موساد پتانسیل خاص در رابطه با عملیات محرمانه خارج سرزمین‌های اشغالی دارد، ولی شاباک از این پتانسیل در عملیات داخل اراضی تحت اشغال صهیونیست‌ها بهره‌مند است.
 
مبحث اول: سرویس اطلاعات نظامی "امان"
این سرویس وابسته به ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی بوده و مأموریت اصلی آن اقدامات امنیتی و جاسوسی به نفع ارتش و دیگر سازمان‌های رسمی اسرائیل است که در زمینه امنیت و مناسبات خارجی فعالیت می‌کنند.
عرصه اصلی فعالیت‌های این سرویس جاسوسی محیط استراتژیک پیرامون اسرائیل است و معمولاً یکی از افسران صهیونیستی با درجه ژنرال ریاست آن را بر عهده دارد. از مدت‌ها پیش فعالیت‌های این مؤسسه در نوار غزه و کرانه باختری محدود شده است. همچنین به نظر می‌رسد این فعالیت‌ها در عضوگیری جاسوسان در داخل مناطق تحت سلطه خود نیز بسیار محدود است ، چرا که این سرویس جاسوسی نقش بزرگی در عملیات جاسوسی الکترونیکی و شنود چه در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و دولت‌های مجاور رژیم صهیونیستی دارد.
این سرویس جاسوسی از لحاظ اداری و ساختاری مستقیماً زیر نظر رئیس ستاد ارتش اداره می‌شود که وی نیز وابسته به وزیر جنگ اسرائیل است که بخشی از کابینه رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود.

اول: تأسیس امان

در نیمه اول سال 1948 فرمانده‌ نیروهای عملیات ارتش آن زمان یعنی یغال یدین مأمور تشکیل سرویس اطلاعات نظامی شد. این سرویس در آن زمان وابسته به شعبه عملیات بود و مأموریت آن جمع‌آوری اطلاعات نظامی جهت آماده‌سازی برای انجام حملات نظامی و از بین بردن رویکردهای جاسوسی و نظارت بیشتر برای شنود بود.


بعد از جنگ 1948 این اعتقاد در میان نظریه‌پردازان نظامی و سیاسی اسرائیل ایجاد شد که سرویس‌های اطلاعاتی ابزار دفاع از اسرائیل به شمار می‌رود. بنابراین دیدگاه سرویس‌های مذکور در سایه غیاب عمق استراتژیک جغرافیایی می‌توانند عرصه‌های مبارزاتی را از مجتمع‌های مسکونی دور نگه دارند ، این در حالی بود که اعلام قبلی در رابطه با آغاز جنگ قریب‌الوقوع برای اسرائیل بسیار پراهمیت است.


در سال 1949 در چارچوب احیای ساختار اطلاعات نظامی اسرائیل، تصمیم گرفته شد که به بخش اطلاعات بخش مستقلی در داخل اداره عملیات واگذار شود و این بخش زیر نظر افسران اطلاعاتی در یگان‌های مختلف درآید. مأموریت این افسران تعیین شده و رئیس اطلاعات گزارش‌های خود را به جای رئیس بخش عملیات  به صورت مستقیم به رئیس ستاد ارتش تحویل می‌دهد.


سازماندهی ارتش اسرائیل در سال‌های بعد از تشکیل رژیم صهیونیستی زیاد طول نکشید و بخش اطلاعات نیز به نیروهای اسرائیلی اضافه شد. در دسامبر سال 1953 به بخش اطلاعات جایگاه یک شعبه مستقل در سیاست ستاد ارتش داده شد.
در همین زمان ساختار انگلیسی ارتش اسرائیل به ساختار فرانسوی تغییر پیدا کرد. ساختاری که متشکل از چهار شعبه بود که در آن موقعیت مستقلی برای سرویس‌های اطلاعاتی لحاظ شده بود. در زمانی که بخش اطلاعات در ارتش به یک شعبه در ریاست ستاد تبدیل شد ، حجم نیروهای حاضر در این شعبه از 1000 نفر فراتر نمی‌رفت. در آن زمان حدود 200 افسر و و سرباز در بخش اطلاعات ریاست ستاد مشترک فعالیت می‌کردند و حدود 600 تن دیگر نیز در یگان‌های مختلف این نیروها قرار داشتند.


شعبه اطلاعات نظامی در آن زمان بخش‌های مختلفی داشت که عبارتند از:
1-    بخش جمع‌آوری اطلاعات که مسئولیت راه‌اندازی یگان‌های جمع‌آوری اطلاعات و ارائه دستورالعمل‌های لازم به آنها را بر عهده داشت.
2-    بخش جستجوها و بررسی ها که شامل کرسی‌های سیاسی ،نظامی ،میدانی ،و فنی بود.
3-    بحث امنیت میدانی که مسئولیت فعالیت‌های محرمانه در داخل ارتش را عهده‌دار بود.
4-    بخش برنامه‌ریزی و عملیاتی ویژه.


دوم: مهم‌ترین مأموریت‌های "امان"

مهم‌ترین مأموریت‌های امان را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:
1-    تهیه اطلاعات امنیتی و جاسوسی برای سرکردگان رژیم صهیونیستی و فرماندهان ارتش که می‌تواند شامل ارزیابی از نیروها و توانمندی‌های دشمن ، شناسایی نقاط ضعف و قدرت دشمن و تلاش برای کشف اهداف و انگیزه‌های دشمن در قبال اسرائیل باشد.
2-    اعلام هشدارها به سطوح سیاسی و نظامی در رژیم صهیونیستی نسبت به نتایج بروز جنگ و احتمال اجرای عملیات شهادت‌طلبانه بر ضد رژیم صهیونیستی و ارائه گزارش‌های امنیتی ، نظامی و سیاسی به آنها به صورت دائمی.
3-    تلاش برای کمک‌رسانی به ارتش و یگان‌های ارتش از طریق اطلاعات جاسوسی مورد نیاز در عرصه مبارزات برای بهبود عملکرد بخش‌ها و یگان‌های مختلف مبارزاتی.
4-    تحلیل و بررسی اطلاعات جاسوسی و انجام دادن آنها به مراکز تصمیم‌سازی برای بهبود سطح فهم آنها از وقایع جهت اتخاذ مناسب‌ترین تصمیمات.
5-    اعلام انگیزه‌های دشمنان اسرائیل برای دستیابی به سلاح‌های غیرکلاسیک به سرکردگان رژیم صهیونیستی.
6-    اجرای برخی مأموریت‌های ویژه اطلاعاتی.
7-    توسعه توانمندی‌های تکنولوژی در زمینه جمع‌آوری اطلاعات از طریق نفوذ الکترونیکی و فناوری‌های پیشرفته جاسوسی.
8-    ارائه کمک‌های تبلیغاتی و رسانه ای مناسب به ناظر نظامی که مأموریت‌های وی به شرایط عمومی بستگی دارد.
9-    حمایت از امنیت اطلاعات در ارتش رژیم صهیونیستی.

 
سوم: اهمیت سرویس جاسوسی امان
اهمیت سرویس جاسوسی امان را می‌توان در مأموریت‌های واگذار شده به این سرویس درک کرد ، لذا مشکل است که کسی بتواند حجم گسترده اطلاعات جاسوسی که امان برای سرکردگان رژیم صهیونیستی فراهم می‌کند را منکر شود. با توجه به این مأموریت‌ها می‌توان گفت که امان یک تافتة جدابافته در داخل ارتش اسرائیل به شمار می‌رود ، چرا که مأموریت‌های اجرایی بزرگی بر دوش آن گذاشته می‌شود که یگان‌های مختلف آن، از طریق جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات، این مأموریت ها را انجام می‌دهند. علاوه بر اینها مأموریت‌های تکنولوژیک و اجرایی دیگری نیز از سوی این نیروها انجام می‌شود. به‌ این‌ ترتیب امان بیشتر شبیه یک نیروی مستقل مانند نیروی هوایی در ارتش است که البته در زمینه اطلاعات فعالیت می کند. امان با کمک سرویس های اطلاعاتی دیگر پتانسیل اساسی در داخل مجموعه اطلاعات اسرائیل را فراهم می‌آورد تا ارزیابی‌های اطلاعاتی رژیم اعلام شود. این بخش تنها ارگانی است که مأموریت بررسی تمامی عناصر ارزیابی‌های اطلاعاتی را بر عهده دارد و می‌تواند آنها را فیلتر کرده و گزارش اطلاعاتی فراگیر و کاملی ارائه دهد. این در حالی است که یگان‌های مطالعاتی در سرویس‌های جاسوسی دیگر ، گزارش‌های اطلاعاتی در زمینه‌های دیگر را بررسی می‌کند ، اما لزوما بخشی از فعالیت‌های سرویس‌های جاسوسی مختلف ، در تمامی زمینه‌ها مرتبط با یکدیگر است.

 

یگان‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را بشناسید/«8200» یگانی برای شنود تلفن‌های مردم جهان

مشرق - مرکز مطالعاتی اطلس متخصص در زمینه پژوهش‌های مربوط به رژیم صهیونیستی در گزارشی مفصل به بررسی سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، ساختار مؤسساتی و ابزارهای عملیاتی مختلف به آنها پرداخته است. آنچه در زیر می‌بینید ترجمه متن کامل گزارش مذکور است که می تواند شناخت دقیقی از امکانات و توانمندی‌های دشمن اصلی مسلمانان ارائه کرده و مصداق آیه 71 از سوریه نساء باشد که می فرماید: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا خُذُوا حِذْرَکُمْ فَانْفِرُوا ثُباتٍ أَوِ انْفِرُوا جَمیعاً  [ ای کسانی که ایمان آورده اید، (در برابر دشمنان دین) آمادگی خود را حفظ نموده ، سلاح های خود را برگیرید ، پس گروه گروه یا دسته جمعی (طبق اقتضای حال) حرکت و کوچ نمایید.]


تعدد سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی در اسامی و مأموریت‌های مختلف نشان دهنده حجم توجه ویژه سرکردگان این رژیم به جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی است، این اعتقاد از زمان اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی وجود دارد که این سرویس‌ها زیر ساخت‌های اولیه تشکیل حاکمیت اسرائیل هستند و اهداف توسعه‌طلبانه این رژیم را محقق می‌کنند. با وجود کوچک بودن حجم سرزمین‌های اشغالی ، سرویس‌های امنیتی و جاسوسی این رژیم با بودجه‌های بسیار هنگفت و ساختاری بسیار بزرگ تر از کشورهای پیرامونی آنها در منطقه فعالیت می‌کنند. این موسسات جاسوسی تلاش گسترده‌ای برای تضعیف کشورهای پیرامونی وکمک به رژیم های استبدادی و فاسد به کار می گیرند.
 

قسمت اول: الگوی جاسوسی انگلیسی‌ها چگونه موساد را بوجود آورد؟

قسمت دوم: تشکیلات سازمانی سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی چگونه است؟/ «امان» تافته جدابافته ارتش اسرائیل


چهارم: ساختار تشکیلاتی امان

بعد از تغییرات پرشتاب که در ساختار امان صورت گرفته ، بخش ‌ها و یگان‌های مختلف این سرویس جاسوسی متنوع شده‌اند تا بتوانند با خطرات امنیتی روزافزون فراروی رژیم صهیونیستی سازگاری داشته باشد ، به گونه‌ای که موارد تازه زیادی به آن‌ها اضافه شده است. امان در حال حاضر شامل یگان‌ها و بخش‌های متعددی است که در زمینه جمع‌آوری اطلاعات و تحقیق و تحلیل آنها و همچنین توسعه فناوری‌های تکنولوژیک فعالیت می‌کنند. از مهم‌ترین یگان ها و بخش‌هایی که به لحاظ حرفه‌ای یا فنی وابسته به سرویس‌ جاسوسی نظامی اسرائیل هستند ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-    بخش تحقیقات: این بخش یکی از مهم‌ترین بخش‌های موجود در سرویس امان است. این مرکز ارزیابی های اطلاعاتی کاملی را ترسیم کرده و گزارش‌هایی را از عرصه‌های مختلف به ویژه ابعاد بین‌المللی و داخلی تهیه می‌کند. مأموریت اصلی این بخش ترسیم نقشه‌های دشمنان رژیم صهیونیستی و مشخص کردن فرصت‌ها و سناریوهای فرآروی اسرائیل و ایجاد زیرساخت‌ها برای واکنش اجرایی و سیاسی اسرائیل به سناریوهای مورد انتظار است. این بخش همچنین ارزیابی‌های اطلاعاتی فراگیر را به سطوح سیاسی در قالب گزارش‌های سالیانه ارائه می‌دهد. این بخش هم چنین ارزیابی‌هایی را در رابطه با حوادث پیچیده ارائه می‌دهد که تبیین کننده مواضع متعدد (نظامی ، سیاسی و اقتصادی ) تمامی کشورها و مؤسسات مشارکت کننده در این جنگ ها است. انجام بررسی‌های عمیق در رابطه با این موضوعات تنها در بخش تحقیقات سرویس جاسوسی امان صورت می گیرد.


این بخش، 5 فرماندهی برای حوزه‌های مختلف دارد که عبارتند از: حوزه فلسطین ،لبنان ، حوزه شمالی و شرقی (شامل سوریه و عراق و ایران ) ، حوزه دولت‌های منطقه و قدرت‌های بزرگ و حوزه آخر که مسئولیت فنی و عملیاتی سایر نقاط جهان را بر عهده دارد. سرتیپ درور شلوم مسئولیت بخش تحقیقات امان را برعهده دارد، وی در ابتدای سال جاری جانشین ایلی بن مائیر شده است.


2-    بخش اطلاعات دریایی: در زبان عبری با حروف اختصاری "اف اچ" شناخته می‌شود. این بخش از لحاظ اداری زیر نظر امان قرار دارد، اما مسئولیت فرماندهی آن بر عهده رئیس نیروی دریایی ارتش رژیم صهیونیستی است. این بخش مسئول تهیه تصاویر و ارائه کردن آنها به سرویس‌های اطلاعاتی دیگر از جمله مسئولیت‌های این بخش است. آنها همچنین در ایجاد رویکرد اطلاعاتی فراگیر در جامعه امنیتی رژیم صهیونیستی سهیم هستند. علاوه بر این‌ها یکی از مأموریت‌های بخش مذکور هشدار نسبت به انجام حملات هجومی و جنگی از دریا و ارائه ارزیابی‌هایی از تصاویر اطلاعاتی و انجام هماهنگی‌ها و ارتباطات به آموزش کارمندان نیروی دریایی در سطوح مختلف اطلاعاتی است.


3-    یگان های اطلاعات مبارزاتی: این بخش یکی از جدیدترین یگان های اطلاعاتی و جاسوسی است که در آوریل سال 2000 با هدف جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی و مبارزاتی و حفظ شبکه‌های رصد نیروها تشکیل شده است. ریاست این بخش از سال 2009 تاکنون برعهده سرتیپ ایلی بولاک بوده است. این بخش از یگان‌های متعدد تشکیل شده که ازجمله آنها یگان شاهین 414 است که در مرزهای نوار غزه فعالیت می‌کند. یگان نورس 869 در مرزهای لبنان و مصر فعال است و یگان نیتسان 636 در کرانه باختری مستقر شده است. این بخش مسئول یگان‌های اطلاعاتی است و به لحاظ اداری زیر نظر سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل فعالیت می‌کند.


4-    یگان‌های اطلاعاتی زمینی: این یگان‌ها وابسته به فرماندهان مناطق چهارگانه ارتش یعنی بخش مرکزی ،شمالی ، جنوبی و جبهه داخلی است. از جمله مأموریت‌های این یگان‌ها جمع‌آوری اطلاعات و آماده‌سازی آنها برای ارتش اسرائیل است.


5-    یگان ناظر نظامی اسرائیل: این یگان انتشار اطلاعات در رابطه با شبکه‌های نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی و نظارت بر اطلاعات منتشر شده از سوی رسانه‌های جمعی و حذف و سانسور بخش‌هایی از آنها را بر عهده دارد. یگان مذکور همچنین مأمور جمع‌آوری فعالیت‌ها و اقدامات لازم بر ضد جنگ روانی سرویس‌های اطلاعاتی جریان‌های متخاصم با رژیم صهیونیستی در زمان صلح و جنگ است.
 
6-    یگان حتساب (جمع‌آوری اطلاعات از منابع علنی): مأموریت این یگان پیگیری منابع علنی اطلاعات شامل رسانه‌های جمعی مختلف ، ابزارها و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی ، کنفرانس‌های مختلف و نظارت کافی بر شبکه اینترنت است. آنها از طریق این نظارت و رصد، اطلاعات جاسوسی را جمع‌آوری و تحلیل می‌کنند. 

7-    سیریت متکال (یگان اطلاعاتی ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی): این یگان در سال 1957 تأسیس شده و زیر نظر بخش اطلاعات نظامی انجام وظیفه می‌کند. از مأموریت‌های این یگان جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی ، نظارت و اطلاع‌گیری از عمق مواضع دشمن ، دستیابی به اطلاعات استراتژیک و مبارزه با عملیات مسلحانه است. نام فرمانده این یگان از سال 2010 تاکنون محرمانه بوده و فاش نشده است. این یگان همچنین نام مدیران خود را نیز از زمان پایان خدمت مدیر سابق خود یعنی سرهنگ هرتزل لیفی در سال 2004 اعلام نمی‌کند. این یگان یکی از بخش‌های ضربتی در جامعه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی است و به علت تعدادی از عملیات‌های تروریستی که انجام داده ، معروف شده است. تخریب مرکز تولید برق و پل‌ها در مصر در سال 1968 ، تخریب 14 هواپیمای عربی در فرودگاه بین‌المللی بیروت در لبنان در سال 1968 ، تخریب سیستم‌های نظارت و رادار در مصر در سال 1969 ، ترور برخی رهبران جنبش آزادی بخش نظیر ابویوسف النجار و کمال العدوان، ربایش 5 تن از افسران اطلاعاتی سوریه در سال 1972 ، تلاش برای ترور یاسر عرفات در جنگ لبنان در سال 1982 ، ترور ابوجهاد از رهبران فلسطین در تونس در سال 1988 ، ربایش عبدالکریم عبید در لبنان در سال 1989 ، ربایش مصطفی الدیرانی در لبنان در سال 1994 و تهیه نمونه‌های از خاک سوریه برای موشک باران تأسیسات هسته‌ای این کشور در سال 2007 بخشی از جنایت‌های این یگان صهیونیستی است.


8-    یگان جنگ روانی: این یگان در چارچوب خدمت به اهداف ارتش اسرائیل و با مأموریت های هجومی و اطلاعاتی تشکیل شده است تا بتواند روحیه نظامیان اسرائیلی را تقویت کند. انتشار تبلیغات گمراه‌کننده و شایعه‌پراکنی در میان دشمنان اسرائیل بخشی از مأموریت‌های این یگان است. یگان مذکور اخیراً مجوز جذب دهها نفر را دریافت کرده است. این مجوز در چارچوب اجرای توصیه‌های مربوط به جنگ اخیر در نوار غزه و عبرت های گرفته شده ازاین جنگ صادر شده است. یکی از افسران اطلاعاتی رژیم صهیونیستی با درجه سرهنگی فرمانده این بخش از سرویس جاسوسی نظامی اسرائیل است. یگان مذکور مستقیماً زیر نظر شعبه عملیات در ستاد ارتش فعالیت می‌کند ، اما از لحاظ اداری و فنی دستورات لازم را از امان دریافت می کند.


9-    یگان‌های اطلاعاتی اسرائیل (هامان): این یگان‌ها وابسته به مدیریت اطلاعات نظامی ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی است. یگان‌های مذکور در تاریخ 1976 و بعد از شکست سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل در جنگ اکتبر 1973 تأسیس شده‌اند. مدیریت این یگان‌ها از سال 2009 تاکنون بر عهده  سرتیپ ارئیل کارو است. این یگان‌ها مأمور جمع‌آوری اطلاعات و آماده‌سازی آن برای ستاد ارتش و سرویس‌های اطلاعاتی دیگر هستند. عناصر این یگان ها در فعالیت‌های ضد اطلاعاتی به ارائه گزارش‌های عمومی و هشدار به فرماندهان سیاسی و نظامی در رابطه با زمان واقعی جنگ‌ها فعالیت دارند و فعالیت های ضد اسرائیلی در نقاط مختلف را نیز دنبال می کنند.


این یگان‌ها شامل یگان اطلاعات انسانی (واحد 504 ) و یگان یونیت 8200 (مسئول باز کردن کدها و رمز ها و تحلیل آنها) است. با توجه به اهمیت این یگان‌ها و اقدامات آنها جزئیات توانمندی‌های این گروه ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.


الف: یگان اطلاعات انسانی ( واحد 504 )
یگان 504 یکی از محرمانه ترین یگان های ارتش اسرائیل است. این یگان‌ها وابسته به بخش اطلاعات ارتش (امان) هستند و برای فعالیت در مناطق مرزی تاسیس شده اند تا اطلاعات مربوط به ساکنان مناطق مرزی سرزمین‌های اشغالی را دنبال کرده و نسبت به تحولات اوضاع در این مناطق آگاهی پیدا کنند. یگان 504 در سال 1949 به ریاست دیوید کارون تشکیل شد. یگان مذکور در آن زمان اطلاعات 10 نام داشت و شماره آن 154 بود.
فعالیت‌های محرمانه این یگان در دو مورد خلاصه می‌شود: جذب و استفاده از عناصر مزدور در اراضی کرانه باختری و دولت‌های مجاور رژیم صهیونیستی (لبنان مصر و سوریه ) و تحقیق از اسرا در زندگی عادی و دوران جنگ. این یگان مأموریت‌های خود در جمع‌آوری اطلاعات را با دیگران از جمله موساد و شاباک تقسیم می‌کند. از لحاظ جغرافیایی موساد در مناطق دوردست فعالیت می‌کند و شاباک در مناطق نزدیک و یگان 504 در بخش میانی این دو گروه است. این یگان اشتراکاتی با موساد و شاباک در زمینه روش‌ها و ابزارهای جمع‌آوری اطلاعات دارد که در درجه اول از طریق عناصر انسانی صورت می گیرد. این روند بر خلاف سایر یگان‌های امان است که استفاده از ابزارهای مختلف را در درجه اول اهمیت قرار داده‌اند.
 
نظامیان صهیونیستی در حال تحقیق از اسرا
ریاست این یگان را یک افسر با درجه نظامی سرتیپ بر عهده دارد ، افسران فعال در این یگان کتمیم یا افسران مأموریت‌های ویژه نامیده می‌شوند. آماده سازی یک نفر از طریق دو پروسه بر اساس مأموریت‌های که قبلاً ذکر گردید صورت می‌گیرد ، برخی از این افسران متخصص جذب عناصر مزدور هستند و برخی دیگر مأموریت تحقیق از اسرا را بر عهده دارند.


مأموریت‌های یگان 504:
-    تحقیق از اسرا: مواد اطلاعاتی که محققان از اسرا به دست می‌آورند ، برخلاف سایر مزدوران در جریان جنگ ها به دست می‌آید. بیشترین تلاش‌های این یگان در زمان جنگ ، فعالیت در زمینه تحقیقات میدانی است. چرا که استفاده از مزدوران در این زمان معمولاً دشوار بوده و حجم و اهمیت مطالب ارائه شده از سوی اسرا در جریان مبارزات ،بیشتر از اطلاعات جاسوسی دیگر است. اطلاعاتی که افسران این بخش و بازجوها از عناصر بازداشت شده در درگیری‌ها به دست می‌آورند ، ممکن است باعث نجات جان تعدادی از نظامیان اسرائیلی شده یا برنامه‌های هجومی یا دفاعی اسرائیل را تغییر دهد. تحقیقات معمولاً در عرصه میدانی مبارزات و در خانه‌هایی که تحت کنترل ارتش اسرائیل قرار دارد ، انجام شود. در این صورت اگر اسیر مذکور اطلاعات خاصی داشته باشد، احتمالاً برای تحقیقات به داخل سرزمین‌های اشغالی یا مناطق امن‌تر برده می‌شود.


-    جذب جاسوس: یکی از مأموریت‌های مهم یگان 504 جذب مزدور و استفاده گسترده از آنها در مناطق مرزی است. یکی از مهم‌ترین مناطقی که یگان مذکور فعالیت گسترده‌ای در آن دارد ، جنوب لبنان است. این یگان تا مدتی پیش مدیریت مزدوران و استفاده از آن‌ها در جمع‌آوری اطلاعات از حزب‌الله لبنان را برعهده داشت. رئیس بخش تحقیقات در یگان 504 معتقد است که هیچ جایگزینی برای دیدارهای شخصی در جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی وجود ندارد. وی می‌گوید که استفاده از مزدوران عوامل جاسوسی و تحقیق از اسرا در عرصه میدانی ، دو رکن اساسی جمع‌آوری اطلاعات هستند ، البته ابزارهای زیادی در این زمینه وجود دارد ، اما عامل انسانی رنگ و بوی دیگری دارد و شما می‌توانید ضمن ارتباط با اشخاص اطلاعاتی را جمع‌آوری کنید که شناخت پیدا کردن از آنها از طریق ابزارهای تکنولوژیک ممکن نیست.

یگان نخبه تکنولوژیک که به صورت اختصار عنوان یگان 8200 فعالیت دارد ، یکی از مهم‌ترین یگان‌های ویژه ارتش اسرائیل است. موارد مشابه زیادی از این یگان‌ها در سرویس‌های جاسوسی مختلف دنیا وجود دارد. این یگان یکی از مهم‌ترین نقاط نفوذ اسرائیل به تکنولوژی پیشرفته و توسعه‌یافته "های تک" است. یگان 8200 در خط مقدم جبهه جنگ الکترونیک حضور دارد و اطلاعات ارزشمندی را به تصمیم سازان رژیم صهیونیستی می‌دهد.


یگان 8200 مأمور جمع‌آوری ارتباط بی‌سیم و الکترونیکی است. مؤسسان این یگان طرح‌ها و تیم‌های الکترونیکی متعددی را در زمینه حمایت از اطلاعات و شبکه‌های ارتباطاتی تشکیل دادند. هدف از این یگان در ابتدای تأسیس آن پیگیری تحولات مقاومت فلسطین و تحرکات عناصر آن از طریق شنود و تکنولوژی‌های الکترونیکی جاسوسی بود. اما یگان مذکور در ادامه ، فعالیت‌های خود را همگام با توسعه ابزارهای تکنولوژیک در دنیا توسعه بخشید. به گونه‌ای که رژیم صهیونیستی تعداد زیادی از متخصصان عرصه‌های ارتباطی و فضای دیجیتال را جذب کرده و آنها را به عضویت یگان در آورد. با توسعه یگان مذکور ، آنها توجه ویژه‌ای برای دانشجویان اسرائیلی که قدرت بالایی در هک داشتند، نمودند و بسیاری از آنها را به عضویت این یگان در آوردند، به گونه‌ای که فارغ‌التحصیلان یگان 8200 در داخل سرزمین‌های اشغالی به عنوان یک نابغه شناخته می‌شود. از نظر جوانان اسرائیلی خدمت در این یگان باعث می‌شود فرد میلیونر شود، چرا که آنها شرکت‌های فنی زیادی در اختیار دارند یا می‌توانند برای خود شرکت تأسیس کنند.
 
اهمیت یگان:
بیشتر گزارش‌های صادر شده در رابطه با ماهیت کاری و نقشی که یگان 8200 ایفا می‌کند ، رژیم اسرائیل را بعد از آمریکا در صدر دومین دولت در زمینه شنود اطلاعات معرفی می‌کند. این یگان از نظر عملکرد با همتایان خود در آژانس امنیت ملی آمریکا برابری می کند. پیشرفت زیادی که اسرائیل در زمینه صنایع فنی در این زمینه به دست آورده ، نقش عمده‌ای در توسعه عملیات شنود انجام شده از سوی این یگان دارد.


مهم‌ترین مأموریت‌های یگان 8200: شنود تلفن‌ها ، فکس ها، نفوذ به رایانه‌ها ، ره‌گیری ابزارهای دیجیتال، حل معماها و رمزها و جنگ سایبری از جمله مهم‌ترین مأموریت‌های یگان 8200 است که به توضیح برخی از آن‌ها می‌پردازیم:
-    شنود: یگان 8200 مراکز شنود زیادی در شمال فلسطین و جنوب آن دارد. شنود دستگاه‌های ارتباطی باسیم و بی سیم یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های یگان 8200 است. تلفن‌های ثابت و همراه و سیستم‌های بی‌سیم به صورت دائمی از سوی این یگان مورد شنود قرار می‌گیرد. این رویکرد باعث می‌شود یگان مذکور بتواند به صورت کامل مأموریت خود را انجام دهد. عملیات شنود یگان 8200 تنها منحصر به فلسطین و کشورهای همسایه نمی‌شود ، بلکه کشورهای دیگر را نیز شامل می‌شود که احیاناً در عرصه جغرافیایی از سرزمین‌های اشغالی دور هستند.

یگان 8200 همکاری گسترده با یگان ویژه سیرت متکال در ارتش اسرائیل دارد که مستقیماً زیر نظر رئیس سرویس اطلاعات نظامی کار می کند. این یگان تخصص ویژه‌ای در انجام عملیات‌های تروریستی در گوشه و کنار کشورهای عربی دارد، سیرت متکال ضمن هماهنگی با یگان 8200 نقش اساسی در جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی از طریق کاشتن تجهیزات شنود و تصویربرداری در مناطق مختلف دارد. بزرگ‌ترین پایگاه شنود و جاسوسی خاورمیانه وابسته به این گروه در شرق نوار غزه و در 16 کیلومتری مرزهای این منطقه مستقر شده است.
 
یکی از پایگاه های جاسوسی اسرائیل
شنودگر: یکی از وظایف مهم در یگان 8200 به شمار می‌رود که زنان و مردان در آن فعال هستند. شناخت دقیق از زبان عربی و قدرت تحلیل اطلاعات ازجمله مهم‌ترین تخصص های افراد فعال در این زمینه است. شنودگر کسی است که برای اولین بار اطلاعات را دریافت می‌کند. وی مسئول مشخص کردن ارزش اطلاعاتی مطالب است. شنودگرها به خوبی زبان عربی را بلد هستند. کارمندان این بخش در کشورهای مختلف معمولاً مدارک تحصیلی دانشگاهی دارند ، اما ارتش رژیم صهیونیستی تنها ارتش در دنیا است که نظامیان کم‌سن و سال را برای انجام این مأموریت ها آموزش می‌دهد. یگان مذکور توانمندی بالایی در زمینه شنود دارد. اطلاعات و اسناد جدید نشان می‌دهد که این یگان فعالیت رسمی گسترده‌ای را تحت پوشش قرار داده است که اخیراً به مناسبت چهلمین سالروز جنگ 1973 از آن رونمایی شده است. یگان 8200 با تجهیزات ویژه نصب دستگاه‌های شنود در دفاتر و تأسیسات حیاتی در میان  کشورهای عربی به ویژه کشورهایی که متخاصم با رژیم صهیونیستی هستند ، بخشی از این مأموریت‌ را دنبال می‌کنند.


-    نفوذ الکترونیک: در سال 2009 گابی اشکنازی رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی فضای سایبری را با عنوان فضای جنگ استراتژیک و عملیاتی مهم برای اسرائیل توصیف کرد. در پی این اتفاق بخش سایبری وابسته به ارتش اسرائیل تشکیل شد تا دفتر و هماهنگی‌های وابسته به ستاد ارتش با مأموریت هماهنگی و ارائه دستورات لازم در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای تأسیس شود. این دفتر در داخل یگان 8200 شکل گرفت.


مبارزه سایبری عبارت از مجموعه ای از اقدامات است که افراد ، سازمان‌ها ، کشورها و مؤسسات فرادولتی با هدف حمله یا آسیب رساندن به رایانه‌های دشمن و سیستم‌های اطلاعات آنها استفاده می‌کنند. این حملات معمولاً با دو هدف اساسی دنبال می‌شود: دستیابی به اطلاعات و آسیب رساندن به رایانه‌ها و سامانه‌های اطلاعاتی طرف مقابل که باعث آسیب رساندن به زیرساخت‌های استراتژیک دشمنان می‌شود.


بخش سایبری یگان 8200 فعالیت‌های هجومی در این عرصه را مدیریت می‌کند ، این در حالی است که بخش سایبری در داخل شاباک مأموریت فعالیت‌های دفاعی با هدف تقویت بازدارندگی و جلوگیری از حملات سایبری جریان های متخاصم را دنبال می کند.ج: بخش اطلاعات بصری (یگان 9900)
 
مأموریت بخش اطلاعات بصری معروف به یگان شماره 9900 تحلیل تصاویر و ترسیم نقشه‌ها و اطلاعات مبتنی بر اساس رویکردهای بصری است. یگان 9900 شامل فضای جغرافیایی و اطلاعات بصری مرتبط با سرویس اطلاعات وابسته به ارتش اسرائیل امان است. این یگان چند بخش تخصصی در زمینه فعالیت کاری خود در درونش جای داده است که بنا به گفته فرمانده این یگان باعث ایجاد تراکم تکنولوژی در درون آن شده است.


صدها نظامی اسرائیل در یگان مذکور مشغول کار هستند ، این یگان در طول سال‌های گذشته تقریباً از تیررس رسانه‌ها و روزنامه‌ها مخفی مانده است و اطلاعات بسیار اندکی از فعالیت‌های آنها و روش‌های کاری آنها منتشر شده است. همچنین در رابطه با فعالان حاضر در این یگان در زمینه جمع‌آوری اطلاعات و تکنولوژی‌ها نیز مانند دنیای کوچک و ناشناخته ای باقی مانده است.
 
تخصص یگان مذکور جمع‌آوری اطلاعات از منابع متنوع بصری شامل ماهواره‌ها، هواپیماهای شناسایی ، حسگرها و جمع‌آوری اطلاعات ظاهری و قابل دید برای همه است، عناصر فعال در این عرصه دیدگاه‌های اطلاعاتی خود و پیش‌بینی‌های احتمالی را به مراتب بالاتر یعنی تصمیم‌گیران اسرائیل و نیروهای فعال در عرصه میدانی منتقل می‌کنند.


یگانه 9900 شامل بخش‌های مختلفی است، از جمله این بخش‌ها عبارتند از:
1-    مرکز اطلاعات تخصصی:
این مرکز، مطالعه و تحلیل اطلاعات و جمع‌آوری اطلاعات میدانی را برعهده دارد تا یک ارزیابی فراگیر و هوشمند ارائه کرده که شامل تحلیل محورهای مواصلاتی و جمع‌آوری اطلاعات میدانی شده و درک درستی از ماهیت تهدیدها ارائه دهد. به عنوان مثال تحلیلگران این یگان نحوه تشخیص انواع ابزارهای مبارزه و از طریق تصاویر هوایی در یک منطقه جغرافیایی مشخص بلد هستند. اطلاعاتی که از طریق مراکز فضایی و نقاط نظارت زمینی و تصاویر هواپیماها ارسال می‌شود ، غالباً مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند. بسیاری از اطلاعات نیز از طریق مطالعه و پژوهش اطلاعات غیرمحرمانه و آشکار به دست می‌آید.


‌2- یگان نقشه‌ها و تحلیل اطلاعات: این یگان متخصص در زمینه ترسیم نقشه‌های ویژه عملیات اجرایی و تامین سایر نیازمندی‌های ارتش است.


3-    یگان ماهواره ها: این یگان مسئول نظارت بر ماهواره‌ها است و تمامی خدمات و امکانات این ماهواره‌ها را به کار می‌گیرد تا اطلاعات فوری شامل لحظه پرتاب موشک‌ها یا شلیک ها را به دست بیاورد. این یگان پروژه‌ای با عنوان "دنیاها را می سازیم" را ارائه کرده است که یافتن  ارتباط بین دنیای نقشه‌ها و تحلیل اطلاعات و نمونه گیری بر اساس استفاده از سامانه های دیداری واقعی نظیر عینک گوگل است که با هدف تجهیز نیروهای میدانی به اطلاعات جاسوسی در زمان واقعی دنبال می شود. این پروژه به  عنوان مثال به نیروهای نظامی امکان مشاهده تجهیزات موجود در داخل یک ساختمان یا منزل را می دهد و نیروهای دشمن را با نشانه های مشخص و نیروهای صهیونیستی را با نشانه های مشخص، نشان می دهد. این سامانه می‌تواند بیشترین حد امکانات متعلق به ماهیت منطقه را در اختیار نیروهای صهیونیست قرار دهد، البته این تکنولوژی هنوز به پایان کار خود نرسیده، اما در حال حاضر نیز نیروهای اسرائیلی می‌توانند قبل از خروج برای انجام عملیات و قبل از رسیدن به عرصه میدانی از آن استفاده کنند.


سرویس‌های اطلاعاتی امان یک سرویس نظامی است که خدمات ارتباطی برای کمک به ارتش اسرائیل در اجرای مأموریت‌هایش ارائه می‌دهد، اما به علت توانمندی بالایی که در جمع‌آوری اطلاعات دارد ، مأموریت‌های خارج از حیطه کاری ارتش نیز انجام می دهد تا به سطوح سیاسی و امنیتی اسرائیل برای انجام مأموریت‌های محوله کمک کند.

 

 

حفاظت از شخصیت‌های صهیونیستی بر عهده چه سازمانی است/ آموزش قرآن به نیروهای امنیتی ارتش اسرائیل

مشرق - مرکز مطالعاتی اطلس متخصص در زمینه پژوهش‌های مربوط به رژیم صهیونیستی در گزارشی مفصل به بررسی سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، ساختار مؤسساتی و ابزارهای عملیاتی مختلف به آنها پرداخته است. آنچه در زیر می‌بینید ترجمه متن کامل گزارش مذکور است که می تواند شناخت دقیقی از امکانات و توانمندی‌های دشمن اصلی مسلمانان ارائه کرده و مصداق آیه ۷۱ از سوریه نساء باشد که می فرماید: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا خُذُوا حِذْرَکُمْ فَانْفِرُوا ثُباتٍ أَوِ انْفِرُوا جَمیعاً  [ ای کسانی که ایمان آورده اید، (در برابر دشمنان دین) آمادگی خود را حفظ نموده، سلاح های خود را برگیرید، پس گروه گروه یا دسته جمعی (طبق اقتضای حال) حرکت و کوچ نمایید. ]

تعدد سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی در اسامی و مأموریت‌های مختلف نشان دهنده حجم توجه ویژه سرکردگان این رژیم به جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی است، این اعتقاد از زمان اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی وجود دارد که این سرویس‌ها زیر ساخت‌های اولیه تشکیل حاکمیت اسرائیل هستند و اهداف توسعه‌طلبانه این رژیم را محقق می‌کنند. با وجود کوچک بودن حجم سرزمین‌های اشغالی، سرویس‌های امنیتی و جاسوسی این رژیم با بودجه‌های بسیار هنگفت و ساختاری بسیار بزرگ تر از کشورهای پیرامونی آنها در منطقه فعالیت می‌کنند. این موسسات جاسوسی تلاش گسترده‌ای برای تضعیف کشورهای پیرامونی وکمک به رژیم های استبدادی و فاسد به کار می گیرند.

قسمت اول: الگوی جاسوسی انگلیسی‌ها چگونه موساد را بوجود آورد؟

قسمت دوم: تشکیلات سازمانی سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی چگونه است؟ / «امان» تافته جدابافته ارتش اسرائیل

قسمت سوم: یگان‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را بشناسید/ «۸۲۰۰» یگانی برای شنود تلفن‌های مردم جهان 

مبحث دوم: بخش اطلاعات عمومی (شاباک)
اول: تأسیس شاباک:
در روز ۱۸ فوریه ۱۹۴۹ سرویس امنیتی رژیم صهیونیستی به صورت رسمی تأسیس شد. البته موجودیت این سرویس تا سال ۱۹۵۷ مخفی مانده بود. شاباک بخش اساسی از سیستم امنیتی رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود که مستقیماً زیر نظر و دستورات نخست وزیر اسرائیل قرار دارد. مأموریت‌های رسمی این سرویس جاسوسی تحت عنوان گسترده ای یعنی حمایت از موجودیت اسرائیل در برابر توطئه‌های خارجی و حمایت از امنیت داخلی رژیم صهیونیستی تعریف ‌شده است.
دوم: مأموریت‌های شاباک
 
مأموریت‌هایی که در زمان تأسیس شاباک بر عهده این سرویس گذاشته شده بود، به قرار زیر است:
-    مبارزه با جاسوسی طرف‌های خارجی در سرزمین‌های اشغالی.
-    اقدامات ضد جاسوسی و مبارزه با توطئه‌های سیاسی.
-    مسئولیت حمایت از امنیت مؤسسات و زیرساخت‌های اسرائیل و نمایندگی‌های این رژیم و خارج سرزمین‌های اشغالی.


سرویس امنیتی شاباک در تمامی گوشه و کنار فلسطین اشغالی استقرار دارد و صدها تن از کارمندان این سرویس از جمله افسران اطلاعاتی میدانی و عناصر بازجو و نیروهای عملیاتی و شنودگرها و تحلیلگران اطلاعات جاسوسی و کارشناسان امور تکنولوژی و مدیران و افسران امنیتی و نگهبانان در قالب این سرویس فعالیت می‌کنند. اقدامات شاباک طی دو دهه ۵۰ تا ۶۰ قرن گذشته میلادی در زمینه شکست دادن عملیات‌های ضد اسرائیلی و توطئه‌های سیاسی در داخل محافل یهودی بوده و عناصر این سرویس تلاش داشتند رژیم صهیونیستی را از جاسوسی عوامل اروپای شرقی و کشورهای عربی حفاظت کرده و حاکمیت نظامی مستقر در آن زمان را مورد پشتیبانی خود قرار دهند.


محور فعالیت‌های شاباک حفظ امنیت رژیم صهیونیستی و حمایت از مؤسسات این رژیم در برابر هر نوع تهدیدات و اعمال خرابکارانه و جاسوسی است. شاباک مأمور حفظ منافع رسمی کابینه رژیم صهیونیستی به ویژه منافع حیاتی این رژیم و تمامی مسائل مرتبط با امنیت داخلی اسرائیل براساس قوانین کابینه است.

مهم‌ترین مأموریت‌ها و وظایف محوله برای این سرویس جاسوسی به قرار ذیل است:
-    سرکوب اقدامات نیروهای مقاومت و متوازن با هدف آسیب زدن به امنیت داخلی و مؤسساتی رژیم صهیونیستی.
-    جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل آنها با هدف اجرای مأموریت‌های توصیه‌شده در راستای خدمت به منافع اسرائیل.
-    حفاظت از شخصیت‌های مهم در داخل کابینه رژیم صهیونیستی.
-    انجام اقدامات لازم برای حمایت از طرف هایی که قانون این رژیم تعیین کرده است.
-    نظارت و حفاظت از تأسیسات استراتژیک در داخل و سرزمین‌های اشغالی نظیر هواپیماهای مسافربری، فرودگاه‌ها، سفارت‌های رژیم در خارج، حمایت از اطلاعات امنیتی و سیاسی.
-    موافقت امنیتی: تعیین پرونده امنیتی برای کارمندان بخش عمومی در سرزمین‌های اشغالی با توجه به مصوبات کابینه اسرائیل در رابطه با هر نوع شغل و شخصیت.
-    جذب منابع اطلاعاتی کافی و راه‌اندازی آنها که از طریق عوامل انسانی از طریق ابزارهای تکنولوژیک مختلف با هدف حفظ امنیت رژیم صهیونیستی.

حوزه کاری سرویس جاسوسی شاباک شامل مناطق مختلفی است که به سه منطقه عمده تقسیم می‌شود:
۱-    منطقه قدس و یهودا و سامره (کرانه باختری) این بخش بزرگ در منطقه تحت حاکمیت شاباک است، مأموریت محوله در این مناطق سرکوب عملیات فلسطینی‌ها است.
۲-    منطقه شمالی: شاباک در این منطقه مسئولیت مبارزه با عملیات محرمانه و سازمان‌های متخاصم با اسرائیل را بر عهده دارد. شاباک مسئولیت منطقه‌ای لبنان را با همکاری سرویس‌های جاسوسی دیگر در جریان حمله رژیم صهیونیستی به لبنان در سال ۱۹۸۲ در اختیار گرفته بود.  
۳-    منطقه جنوبی: این منطقه دومین منطقه بزرگ تحت تسلط شاباک است که مرکزیت آن در شهر عسقلان قرار دارد. مسئولیت جلوگیری از عملیات فلسطینی‌ها از طریق نوار غزه یکی از مسئولیت‌های این منطقه است.

سوم: بخش‌های مختلف شاباک:
سرویس جاسوسی شاباک بخش‌های تخصصی متعددی دارد که عبارتند از:
بخش عربی: این بخش بزرگ‌ترین بخش موجود در شاباک است که مسئول کشف گروهک‌ها و سازمان‌های متخاصم با رژیم صهیونیستی در داخل جامعه عربی سرزمین‌های اشغالی است.
بخش ضدجاسوسی و جلوگیری از نفوذ: این بخش با عنوان بخش یهودی یا غیرعربی شناخته می‌شود. حجم این بخش بعد از سقوط اتحاد جماهیر شوروی کاهش پیدا کرده است، چرا که به ویژه طی دوره جنگ سرد تخصص عناصر آن مبارزه با جاسوسان یهودی بوده است.
بخش حفاظتی: این بخش شامل یگان‌های رزمی برای حفاظت از شخصیت‌ها و هیئت‌های رسمی و حمایت از امنیت اشخاص، فرودگاه‌ها، هواپیماهای مسافربری و سفارتخانه‌های اسرائیل در کشورهای دیگر است.
بخش تحقیقات: این بخش مسئولیت تحقیقات از بازداشتی‌ها در داخل اطاقک‌های ویژه تحقیق در شاباک را برعهده دارد.
بخش تکنولوژی: مأموریت این بخش توسعه ابزارهای تکنولوژیک برای مبارزه با "تروریسم " و جمع‌آوری اطلاعات است.

بخش دولتی برای حفاظت از اطلاعات: این بخش به اختصار "رام" خوانده می شود و بنا به مصوبه کابینه رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۲ تشکیل شده است. این بخش به صورت مستقیم با شاباک در ارتباط است و اختیار دادن دستورها و توصیه ها به مراکز و موسساتی که سامانه های اطلاعاتی حساس نظیر دفتر نخست وزیر، وزارت امور مالی، وزارت امور داخلی، و بانک اسرائیل در آن مستقر است را دارند.


از طریق بررسی برخی مأموریت‌های ویژه شاباک مشخص می‌شود که فعالیت های این سرویس جاسوسی تنها منحصر به فعالیت‌های داخلی نیست. شاباک همچنین جمع‌آوری اطلاعات و اجرای مأموریت‌ها این در رابطه با کمک به امنیت اسرائیل را بر عهده دارد.

روسای شاباک

چهارم: افسران و نیروهای هماهنگ‌کننده شاباک
شاباک بر اساس فعالیت نیروهای هماهنگ‌کننده خود، همواره به دنبال جذب جاسوس و مزدوران مختلف بوده و چهره جاسوسی کاملی شامل حجم گسترده‌ای از اطلاعات را ترسیم می‌کند.
یک گفتمان رایج در میان هماهنگ ‌کنندگان شاباک و مسئولان جذب و راه اندازی مزدوران و جاسوسان در داخل کرانه باختری و نوار غزه وجود دارد که می گوید: اگر یک روز زبان عربی را به خوبی یاد گرفتی، بدان که به یک هماهنگ‌کننده خوب در شاباک تبدیل شده ای و آخرین مراحل آموزش و شایستگی را پشت سر گذاشته‌ای. هماهنگ‌کنندگان شاباک چشم رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و نوار غزه و مرزهای مصر و اردن هستند.


مراحل حرفه ای تبدیل شدن افراد به هماهنگ‌کنندگان شاباک و عوامل جذب جاسوس و نیروهای مزدور شامل بخش های متعددی است که با توزیع این افراد در کارها و مسئولیت‌های مختلف براساس توانمندی‌ها و میزان اتکا به آنها آغاز می‌شود. به علت اهمیت سرویس‌های جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات در رژیم صهیونیستی، این رژیم اهمیت ویژه‌ای به استفاده از توانمندی‌های مختلف دولتی و به‌کارگیری آنها در خدمت سرویس‌های جاسوسی در زمینه آماده سازی یا فراهم کردن امکانات مورد نیاز می دهد. به این ترتیب
عناصری که به شاباک ملحق شدند دوره‌های آموزشی و مراحل طاقت‌فرسا و پیشرفته ای را می‌بیند که از جمله آنها کارهای روان‌شناسی است.
 
مراحل آموزش این افراد در داخل آکادمی وابسته به مدرسه السن در شاباک آغاز می‌شود که از ۴۵ سال پیش احداث شده است. داوطلبان در این مدرسه به خوبی با فرهنگ عربی و امثال و حکم آشنا می‌شوند تا بتوانند در تعامل با عرب ها در پروسه جذب آنها، از این اطلاعات استفاده کنند. مرحله اول در این آکادمی با آموزش فشرده زبان عربی آغاز می‌شود و فرد داوطلب در نهایت می‌تواند یک گفت‌وگو به زبان عربی را با یک تاجر عرب‌زبان یا یک کشاورز ساده مدیریت کند.


در مرحله دوم که بالغ بر ۱۰ ماه طول می‌کشد، داوطلبان در مناطق مختلف به همراه یک معلم توزیع می‌شوند، به هر یک از داوطلبان لقبی داده می‌شود تا وی براساس آن بتواند مدیریت مذاکرات خود با جاسوس‌ها و مزدوران دیگر را در دست داشته باشد، غالباً این لقب ها، القاب عربی است . در کنار هر داوطلب یک مربی آموزشی است که به داوطلبان برای فهم اوضاع منطقه و چیره شدن بر چالش‌های آن کمک می‌کند. هر داوطلب، معلمی ویژه برای آموزش فرهنگ عربی و اسلامی در کنار خود دارد. از کارآموزان خواسته می‌شود در جریان صحبت‌ها به دین اسلام احترام بگذارند و فرهنگ اسلامی را رعایت کنند تا بتوانند به عواملی که به دنبال جذب آن‌ها هستند، تأثیر بگذارند. آنها زبان عربی را در آکادمی با تمامی نقشه‌های خود به خوبی فرا می‌گیرند، آنها حتی زبان‌های دیگر را نیز به همراه علوم دیگر مشرق زمین و قرآن کریم آموزش می‌بینند.


با وجود اینکه شاباک کوچک‌ترین سرویس جاسوسی در داخل سرزمین‌های اشغالی است، اما یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین حضورها در عملیات تصمیم سازی های سیاسی و نظامی در اسرائیل را بر عهده دارد. به گونه‌ای که تأثیر گذاری این مؤسسه جاسوسی را نمی‌توان با هیچ مؤسسه امنیتی دیگر در اسرائیل مقایسه کرد، به ‌ویژه اگر موضوع مربوط به تخصص این سرویس جاسوسی یعنی در نوار غزه، کرانه باختری و سرزمین های اشغالی باشد.  
 
شاباک یک مؤسسه امنیتی مستقل با هویت قومی شناخته می‌شود. وجه تشابه شاباک با ارتش اسرائیل در این است که هر دو آنها مسئول حفظ امنیت رژیم صهیونیستی در برابر تهدیدات مخفیانه هستند، بر همین اساس فعالیت‌های شاباک محرمانه است. هویت قومی شاباک نیز از این رو است که این سرویس جاسوسی توانمندی‌های لازم در زمینه جمع‌آوری اطلاعات و بحث و تحلیل آنها در راستای کمک به بیشتر سرویس‌های جاسوسی دیگر در اسرائیل را در اختیار دارد.

 

 

 

 

 بالا

بعدی *** صفحة دری * بازگشت