پول، جنگ، تروریسم؛ ترامپ به دنبال چیست؟

 

"مثل گاو شیرده‌ای است که تا شیر داشته باشد آن را می‌دوشیم" این شاید یکی از بهترین جملات ترامپ در رابطه با عربستان باشد که به خوبی نیتش را در سفر به عربستان نشان می‌دهد؛ نیتی که باید گفت در کنار دیگر انگیزه‌های سفر او ملغمه‌ای از جمع اضداد است.

به گزارش ایسنا، ترامپ بالاخره پایش را از آمریکا بیرون گذاشت و اولین سفر خارجی خود را به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده آغاز کرد؛ سفری که همانند بسیاری دیگر از کارهای او در آن تلاش شده تا از چارچوب‌های عادی خارج باشد. ترامپ برخلاف اسلاف خود به پاریس، لندن یا تورنتو نرفت؛ او با شعار مبارزه با تروریسم، صلح و گفت‌وگو بین ادیان سفرش را با کشوری آغاز کرد که به اذعان خود آمریکایی‌ها مهد تروریسم نوین است و خاستگاه افراط‌گرایی قدیم.

ترامپ در ادامه سفرش به فلسطین اشغالی می‌رود تا با نتانیاهو راه‌های رسیدن به صلح را بررسی کند و از آنجا راهی واتیکان می‌شود تا از برابری همه انسان‌ها و ادیان سخن بگوید و در پایان به سیسیل می‌رود و در میان بزرگان اقتصاد دنیا برای توزیع عادلانه ثروت در جهان به ایراد نطق می‌پردازد! اینکه در ابتدا گفته شد که سفرش ملغمه‌ای از جمع اضداد است، به همین خاطر است.

در همین ابتدا باید گفت مقاصدی که ترامپ برای این سفر انتخاب کرده یا مسائلی که به آن خواهد پرداخت با اهداف اعلام شده و کارنامه گذشته ترامپ کاملا متناقض است؛ ترامپ مبارزه با تروریسم را در عربستان می‌جوید، در فلسطین اشغالی و در کنار نتانیاهو به دنبال صلح است و در واتیکان از ایده برابری ادیان و آزادی دفاع می‌کند.

سفر چند روزه ترامپ از چند بعد قابل بررسی است؛ بعد داخلی که بیشتر افکار عمومی در آمریکا را هدف گرفته، بعد نظامی و امنیتی که در آن به دنبال راضی نگه داشتن اعراب و البته تامین امنیت اسرائیل است و بالاخره مسائلی مالی که شاید بتوان آن را مهمترین هدف ترامپ خواند.

ترامپ اولین سفر خود را به عنوان یک سفر دینی آغاز کرده که برای افکار عمومی در آمریکا یک پدیده جدید است. او به پایتخت‌های اروپایی هم‌پیمان آمریکا نرفت بلکه به عربستان مهد آغاز اسلام رفته است و از آنجا به قدس اشغالی به عنوان مقدس‌ترین شهر یهودیان خواهد رفت و در مقصد بعدی واتیکان را انتخاب کرده؛ پایتخت مسیحیت؛ در واقع ترامپ درصدد القای این تفکر به مخاطبان داخلی خود است که او به دنبال گفت‌وگو بین ادیان و تعامل میان اندیشه‌های مختلف است که با اقدامات عملی ترامپ در زمینه نژادپرستی و به ویژه اسلام هراسی در تضا کامل است، یادمان نرفته که او همان کسی است که پیش از ریاست جمهوری در کمپین‌های تبلیغاتی و بعد از ورود به کاخ سفید بارها بر مسلمانان تاخت و آنها را تروریست خواند و آن محدودیت‌های جنجالی را برای اتباع 7 کشور مسلمان ایجاد کرد.

تدارک گسترده برای دیدار ترامپ با رهبران کشورهای اسلامی و تعداد قابل توجه شرکت کنندگان (رهبران 55 کشور عربی-اسلامی) در این نشست به خوبی نشان می‌دهد که واشنگتن تا چه میزان به آن به عنوان عاملی که باعث می‌شود دیدگاه‌ها درباره ترامپ و مقوله اسلام‌هراسی‌اش تغییر کند، حساب باز کرده است. ترامپ مسلمانان را تروریست می‌خواند و از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری می‌کند و حال قرار است در ریاض برای رهبران کشورهای اسلامی افاده فضل کند و راه‌های مقابله با "افراط‌گری اسلامی" را بررسی کند.

مساله دوم این تناقض همان طور که پیشتر هم گفته شد انتخاب عربستان به عنوان اولین مقصد سفرهای خارجی ترامپ است. عربستان بنابر آمار و اعلام نهادهای حقوق بشری جهانی یکی از سیاه‌ترین سابقه‌ها را در زمینه حقوق بشر دارد. تعداد اعدام‌،‌ سرکوب آزادی رسانه،‌ فقدان قدرت مردم در تعیین سرنوشت، جنگ افروزی، حمایت پنهان از جریان‌های رادیکال همه و همه بخش‌هایی از موارد نقض حقوق بشر در عربستان است؛ عربستان طرفی است که جنگ خونین یمن را به راه انداخته و هزاران غیرنظامی را مستقیم یا غیرمستقیم به کام مرگ کشانده است. حال ترامپ در این سفر قرار است توافقی به ارزش 110 میلیارد دلار را با سعودی‌ها برای فروش سلاح و مهمات امضا کند؛ نکته جالب در این توافق نادیده گرفته شدن حقوق بشر و توجه به امنیت اسرائیل است.

در بسته پیشنهادی آمریکا برای عربستان انواع موشک و بمب که در حال حاضر تنها محل استفاده از آنها یمن است در نظر گرفته‌ شده است،‌ کشتی‌های جنگی برای تقویت توان سعودی‌ها در بسط سیطره خود بر دریای سرخ و به تبع آن تقویت محاصره دریایی یمنی آمده است و سامانه‌های ضد موشکی برای کاستن از نگرانی‌های ریاض از توان موشکی ایران، همه اینها در این ابر قرارداد نظامی هست اما از جنگنده اف 35 که سعودی‌ها آن را در رویاهای خود می‌بینند و دست‌کم بر روی کاغذ می‌تواند امنیت اسرائیل را به خطر بیندازد، خبری نیست.

این کمک آشکار ترامپ به سعودی‌ها نه تنها باعث افزایش حملات آنها به یمن از لحاظ کمی‌خواهد شد بلکه یک حمایت معنوی بسیار قوی برای عربستان است که دست خود را در سرکوب حوثی‌ها در یمن بازتر ببیند. همین دیدگاه ترامپ که منافع آمریکا را در اولویت همه چیز و حتی جان هزاران انسان قرار داده یقینا باعث کشته شدن تعداد بیشتری انسان در یمن و چه بسا نقاط دیگری در جهان شود.

انگیزه اقتصادی یکی دیگر از قوی‌ترین دلایل ترامپ برای رفتن به عربستان است؛ علاوه بر توافق 110 میلیاردی دلاری فروش سلاح، عربستان و عده سرمایه گذاری 45 میلیارد دلاری در اقتصاد آمریکا را نیز داده است؛ در واقع ترامپ در این سفر به وعده‌های خود برای دوشیدن عربستان به خوبی عمل کرده است.

ترامپ بعد از عربستان راهی اسرائیل می‌شود تا مذاکرات صلح خاورمیانه را احیا کند؛ دو مانع بزرگ یا بهتر بگویم تناقض بزرگ در این مسئله نیز به چشم می‌آید؛ اول موضع ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به قدس است که از خطوط قرمز فلسطینیان است و دوم انتخاب دیوید فریدمن، به عنوان سفیر ایالات متحده در قدس. فریدمن در میان دیپلمات‌های آمریکا یکی از نزدیک‌ترین افراد به اسرائیل و از حامیان پروپاقرص انتقال سفارت آمریکا به قدس است که در این زمینه حتی گوی سبقت را از ترامپ هم ربوده است. به این موضوع قدرت نفوذ بالای جارد کوشنر، داماد یهودی ترامپ را نیز باید اضافه کنیم.

در واقع باید گفت که علاوه بر خود ترامپ که یکی از جدی‌ترین رئیس‌جمهورهای آمریکا در دفاع از اسرائیل است، اطرافیان و تیم او برای تعامل با قضیه فلسطین نیز تقریبا همه از دشمنان قسم خورده فلسطینیان هستند.

ترامپ در پایان سفر خود به واتیکان می‌رود تا ایده گفت‌وگوی ادیان خود را تکمیل کند و از آنجا راهی سیسیل می‌شود تا در نشست 7 اقتصاد برتر دنیا شرکت کند؛ این نشست ترامپ نیز همانند دیدارهای پیشین او خالی از ابهام نیست. او در حالی که شعار "اول آمریکا" را سرلوحه کار خود قرار داده، در نشست‌های اقتصادی، بسیار بیشتر از سلف خود توانش را برای تامین منافع ایالات متحده به کار می‌گیرد تا جایی که حتی کار به سهم آمریکا از بودجه سازمان ملل و نهادهای امداد رسان جهانی هم کشیده شده است که عمدتا برای کمک به بحران‌های بزرگ انسانی در دنیا اختصاص داده می‌شود. مقامات آمریکایی بارها از تلاش خود برای کاهش هزینه‌های آمریکا در این زمینه سخن گفته‌اند و اینکه بتوانند بخشی از وظایف خود را به گردن دیگر قدرت‌های اقتصادی بیندازد.

درست است که شاید ترامپ به همه اهداف اعلام شده و نیات واقعی خود در این سفرها دست نیابد، اما تاریخ جهان نشان داده که هرجا پول و قدرت کنار هم باشند باید جانب احتیاط را نگه داشت.

 

ترامپ حقوق بشر در عربستان را به ۱۱۰ میلیارد دلار فروخت!

دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی مهم خود در عربستان "شکوه و عظمت" پادشاهی را تحسین کرد و به صراحت گفت که آمریکا نمی‌خواهد به عربستان به رغم سابقه وحشتناک حقوق بشری‌اش درس علنی بدهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ترامپ گفت: ما اینجا نیامدیم به مردم کشوری دیگر بگوییم چطور زندگی کنند، چه کاری انجام دهند، چه کسی باشند یا چه دینی داشته باشند.

با این حال عدم اشاره مستقیم به رفتار عربستان در قبال زنان و مخالفان سیاسی در طول سفر دو روزه وی شگفت‌آور بود و او برخلاف این مساله به شکلی گرم خاندان سلطنتی عربستان را پذیرفت.

تنها جایی که ترامپ وضعیت حقوق بشری را تصدیق کرد، تقاضایش از رهبران منطقه برای اتحاد در مقابل سرکوب زنان بود.

یک مقام کاخ سفید بعدا گفت: رئیس‌جمهور آمریکا مساله حقوق زنان را در دیدارهای خصوصی خود با مقام‌های عربستان مطرح کرد و خاطر نشان کرد که مقام‌های دولتی آمریکا این موضوع را در مذاکرات پیش از این سفر مطرح کرده بودند.

این در حالی است که باراک اوباما، و جورج دبلیو بوش، دو رئیس‌جمهور قبلی آمریکا با وجود آنکه روابط نزدیکی با عربستان و دیگر کشورهای با سابقه بد حقوق بشری در خاورمیانه برقرار کرده بودند اما در سخنرانی‌هایشان به شیوه خود هر یک در ارزش‌های آمریکایی و تعاملاتشان با این کشورها از جمله خود عربستان تاکید کرده‌اند.

اوباما در سال ۲۰۱۴ به ریاض رفت و با زن عربستانی که به گسترش آگاهی عمومی از خشونت خانگی در کشورش می‌پرداخت دیدار کرد و جایزه بین‌المللی زنان شجاع را از جانب وزارت خارجه آمریکا به او داد.

او همچنین در اولین سخنرانی خود در سال ۲۰۰۹ خطاب به جهان اسلام اشارات متعددی به دموکراسی و حقوق بشر کرد.

این در حالی است که زنان در عربستان در معرض محدودیت‌های شدیدی از جمله ممنوعیت رانندگی قرار دارند و براساس قوانین عربستان زنان این کشور اگر بخواهند کارهایی مثل سفر، ازدواج یا دریافت گذرنامه انجام دهند باید رضایت نامه نزدیک‌ترین خویشاوند مرد خود را که به ترتیب از پدر به همسر و حتی پسرشان می‌رسد، دریافت کنند.

عربستان همچنین به طور رایج دست به اعدام مجرمین با سربریدن از جمله در مقابل انظار عمومی‌ می‌زنند.

ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهور آمریکا نیز روز یکشنبه در میزگردی با یک گروه از زنان عربستانی به آنها گفت: در هر کشوری زنان و دختران با موانع فرهنگی، اساسی و سیستماتیک روبرو هستند و این موانع نمی‌گذارند ما زنان به طور کامل در جوامع خود مشارکت کنیم و فرصت‌های واقعی را کسب کنیم و هرکدام از شما می‌دانید که این حقیقت دارد.

کریستین بکرله، یک پژوهشگر عربستان در سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت: ایوانکا ترامپ نتوانسته کلیت قضیه را در عربستان ببیند.

بکرله اظهار کرد: شما در اینجا نیاز به تغییرات سیاسی جدی دارید تا بتوان قوانینی را که جلوی کارکرد زنان را گرفته‌اند، اصلاح کرد. بدون این کار هرگونه سرمایه گذاری بی‌فایده خواهد بود.

برخی قانونگذاران متعلق به هر دو حزب اصلی آمریکا نسبت به اکراه ترامپ از تاکید علنی بر ارزش‌های آمریکایی در سفرهایش به کشورهایی که مردم خود را آزار می‌دهند، اظهار نگرانی کرده‌اند.

آدام اسکیف، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در شبکه سی‌ان‌ان گفت: من فکر می‌کنم وقتی ما از کسانی که به آزار و محبوس کردن مردم از جمله خبرنگاران پرداخته و اجازه به فعالیت پیروان مذاهب دیگر نمی‌دهند، حمایت می‌کنیم، در آن صورت رهبری جهانی‌ها تضعیف خواهد شد. من فکر می‌کنم این یک اشتباه تاریخی برای ما خواهد بود که از این ارزش‌ها فاصله بگیریم.

سناتور مارکو روبیو که سال گذشته میلادی در حزب جمهوری‌خواه آمریکا رقیب انتخاباتی ترامپ بود گفت: او هرگز به دنبال این نبوده که مساله حقوق بشر را با عربستانی‌ها مطرح نکند.

روبیو اظهار داشت: من در سخنرانی خود حتما به این موضوع اشاره می‌کردم.

او ادامه داد: من فکر می‌کنم این در راستای منافع امنیت ملی ما است که از دموکراسی، آزادی و حقوق بشر حمایت کنیم و بگوییم که به این چیزها یک شبه نمی‌توان دست یافت.

با این حال در سفر ترامپ به عربستان حقوق بشر کاملا کنار گذاشته نشده بود.

رکس تیلرسون،‌ وزیر امور خارجه آمریکا که روز شنبه در عربستان به ایران و رئیس‌جمهور جدیدش به دلیل آنچه که سیاست‌های سرکوبگرانه خواند،‌ تاخت، زمانیکه خبرنگاران به پرسش‌های مربوط به سوابق حقوق بشری عربستان  از جمله عدم اجازه به رانندگی زنان در این کشور رسیدند، او واکنشی نشان نداده و آنها را نادیده گرفت.

 

 بالا

بعدی *** صفحة دری * بازگشت