360 : گلبدین و فاشیزم اسلامی
برنامه های قبلی شفيع عيار

تلويزيون های افغانی
انجمن حقوقدانان افغان در اروپا

عالم : نگاهی به کتاب فرستاده_خلیلزاد و لویه جرگهعطاالله عنايت رادمرد
کنکاش پيرامون وضعيت کنونی کشوروواسواس در مورد فاجعه ای در کمين 

عارف عرفان
ناگقته های از برنامه حمله امریکا برکوریای شمالی


محمدامين فروتن
بزرگداشت ازیک عصیان


دکتربصیرکامجو
ادعاءِ گرفتن استقلال افغانستان از انگلیسها ، نادرست ودروغ محض است


 کمباور کابلی
کانسرت خانم آریانا سعید و صف بندی علمای مفت خور


خوشه چین
یک نفرکروگنگ بود


محمد الله وطندوست
استقلال کشوررا گرامی بداریم


عبدالقیوم
په افغانستان کي د سیاسي نهضتو بهیر _38 برخه


محمد الله وطندوست
از یادداشت های روزانه


فرید سیاوش
منشور جسورانه


دکتر عارف پژمان
وفات خموشانهء  پروفیسور حبیب الرحمن هاله


عبدالوکیل کوچی
کدام استقلال؟


هارون یوسفی
صندوق شکایات


حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی
لــرزش ســینه هــای آریانا ســعید و رشــته ایمــان مــلا هــا


احمد سعیدی
این دندان ها ی سفید برای احوال پرسی نیست  بلكه برای دریدن گلوی مظلومان اند


میرعبدالواحد سادات
ستراتیژی » جدید امریکا «


محمد عالم افتخار
استراتیژی امریکا در افغانستان یا استراتیژی افغانستان و امریکا!؟


اکادميسين سيستانی
28 اسد ، روز اعلام استقلال افغانستان تئسط شاه امان الله غازی


انجنیر فضل احمد افغان
 صفحهء از تاریخ مادروطن


الحاج عبدالواحد سیدی
چگونه در جنب ادیان مذاهب ایجاد شد_چگونه بهاییان در بستر تشیع پا کشود


 محمد انور ولید
دافغانستان ځمکني اوهوایي اقتصادي شارګونه


  انجمن حقوقدانان افغان در اروپا
ایاداشت های ضروری بمناسبت روز استرداد استقلال


فارو
تاج محمدبلوچ، سرباز مشروطیت وجنبش امانی  


الحاج عبدالواحد سیدی
باز شناسی افغانستان : هرات و تجزیه پادشاهی افغان


دکتر عارف پژمان
در ستایش آریانا سعید، در ستایش زندگی


محمد طاهر شهیدانی
گزارشی از تحصن کنندگان شهر گوتنبرگ مقیم سویدن


فارو
پیام تسلیت 


حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی
مســابقــات بیــن الافغــانی ایشچــیگری
 

چهارشنبه اول  سنبله ۱۳۹۶ خورشیدی برابر با ۲۳ آگست ۲۰۱۷ میلادی

 

فشرده‌ی استراتژی جدید امریکا درباره افغانستان

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا اعلام کرد که هدف اصلی راهبرد جدید دولت وی در رابطه با افغانستان اینست که از تبدیل شدن این کشور به پناهگاه امن برای جنگجویان اسلام‌گرایی که تلاش دارند بالای امریکا حمله کنند، جلوگیری به عمل آید.

دونالد ترامپ که در یکی از پایگاه‌های نظامی این کشور در ایالت ویرجینیا، راهبرد جدیدش را برای افغانستان اعلام کرد که چند مورد آن را به شکل فشرده دراینجا نشرمی‌کنیم:

1.  نیروهای امریکایی شایسته آن هستند که پیروزمندانه از افغانستان بیرون شوند.

2. خروج قوای امریکایی از عراق در سال 2011 اشتباه بود ما این اشتباه را در افغانستان تکرار نمی کنیم.  عقب نشینی از افغانستان خلایی به وجود می‌آورد که تروریست‌ها آنرا پُرخواهند کرد.

3. ما باید پناهگاه‌های مصون تروریست‌ها را از بین ببریم.

4. از راه مذاکرات نیر در پهلوی راه نظامی پیش خواهیم رفت. با چهره‌های معتدل مذاکره شود.

5.پاکستان باید ما را در تحقق این راهبرد همکاری کند و این به فایده آن‌کشور است. ما به پاکستان میلیارد ها دالر دادیم. مردم پاکستان از تروریست ها ضربه دیده اند.

6. نیروهای امریکایی صلاحیت عام و تام دارند که شبکه های تروریستی را نابود کند. ضربات‌ی که وارد می‌شوند قوی خواهند بود.

7.  تروریست ها دیگر جای امن نخواهند داشت. پناهگاه‌های امن آنان را ازبین خواهیم برد.

8.  رنج مردم افغانستان ادامه دارد. مردم ونیروهای افغانستان علیه جنگجویانی می رزمند که دشمن ما هستند.

9.     کمک‌ها در چوکات چک‌های سفید نخواهند بود. ما منتظر اصلاحات واقعی خواهیم بود.

10.  به تنهایی عملیات نظامی نمی تواند به افغانستان صلح بیاورد

11. ما نظر به پلان و با درنظرداشت پیروزی از افغانستان بیرون خواهیم شد.

12. ما ضامن ملت‌سازی در افغانستان نخواهیم بود وظیفه ما کشتن تروریست ها است.

13. پاکستان با امریکا همکاری کند حمایت پاکستان از تروریست‌ها به روابط این دوکشور صدمه می زند.

14.  افغان‌ها آینده خویش را خودشان رقم خواهند زد.

15.  در راهبرد امریکا و بیانیه‌ی ترامپ تهدید علیه پاکستان و اظهار امتنان از هند درقبال افغانستان، واضح شد.

16.  درقبال پناهگاه‌های امن تروریست‌ها در پاکستان بی تفاوت باقی نخواهیم ماند.

17.  ملت امریکا خواهان پیروزی در نبرد افغانستان است.

18.  پاکستان آن ترویست‌های را پناه داده است که دست به عملیات تروریستی فرامرزی می زنند.

19.  یازدهم سپتامبر را فراموش نمی کنیم.

20.   ما با هر کشوری که با ما در این جنگ همکاری می کند واتحاد می کند به دیده قدر می نگریم.

21.  از نتایج عقب‌نشینی زودهنگام با خبر هستیم.

22.  هند با ما میلیارد ها دالر داد و ستد دارد ما از هند می خواهیم تا ما را درافغانستان کمک کند.

 

کوهستانی: «استراتژی ترامپ با عث افزایش جنگ در افغانستان می شود»

بحث عملیات های محرمانه تازگی ندارد و در افغانستان کس وجود ندارد که مانع چنین عملیات ها شوند

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا در سخنرانی‌اش در پایگاه نظامی فورت مایر در ویرجینیا، گفت: «نیروهای ما الی پیروزی می‌جنگند». به گفته وی، صلاحیت‌های نظامیان در راستای مبارزه با تروریزم در افغانستان، گسترش خواهند یافت.
جنرال جاوید کوهستانی مبصر نظامی در این مورد به آژانش خبری اسپوتنیک گفت: « ترامپ با استراتژی خود وارد مرحله جدید با جنگ و خشونت در افغانستان می شود».
کوهستانی گفت که از پیام های ترامپ چنین به نظر میرسد که در افغانستان جنگ تشدید می یابد، عملیات های نظامی بیشتر خواهد شد، همچنین طالبان به پاکستان و کشور های حامی شان وارد خواهد شد. 

جاوید کوهستانی مبصر نظامی در مورد عملیات های محرمانه امریکا در افغانستان به آژانش خبری اسپوتنیک گفت: «بحث عملیات های مهرمانه تازگی ندارد و در افغانستان کس وجود ندارد که مانع چنین عملیات ها شوند».
او می گوید که در سابق بدلیل نداشتن سطح اعتماد به دولت افغانستان در هماهنگ ساختن کوردینات های عملیاتی نیرو های خارجی بعد از اجرای عملیات های هوای بر طالبان و داعش به حکومت افغانستان خبر می دادند، و همچنین اگر در این عملیات ها تلفات ملکی میبود بعد افشا می شد.
این مبصر نظامی گفت که طی چند سال اخیر نشست ها و کنفرانس های بین المللی در مورد افغانستان برگزار شده، اما آنچه که از این نشست ها انتظار می رفت عملی نشده است. هدف ترامپ از استراتیژی جدید این است که جنگ در افغانستان که یکی از طولانی ترین جنگ ها بوده و قربانی های زیاد در پی داشته است، به نظر وی باید به این جنگ نقطه پایان بگذارند.
به نظر جنرال کوهستانی، در استراتیژی ترامپ گزینه های مختلف نظامی و سیاسی وجود دارد. در اینحا مهم است که دولت افغانستان چه پلان و برنامه برای بهبودی وضعیت در کشور را پیشنهاد می کند. اگر حکومت افغانستان در قسمت استراتیژی خاموش بماند و دیدگاه و نظر خاص نداشته باشد، یقینن که بجز از جنگ، خشونت و بیرون کشیدن این همه به کشور های همسایه چیزی که سازمان های استخباراتی دنیا به دنبال ان هستند اتفاق می افتد.

قابل یاد آوریست که، ترامپ در سخنرانی خود موضع ایالات متحده امریکا در قبال اسلام‌آباد را سخت‌تر اعلام کرد. دولت ترامپ هشدار داد که اگر پاکستان پناهگاه‌های امن شورشیان را در قلمرو این کشور از بین نبرد، امریکا کمک‌ها در بخش امنیت به این کشور را کاهش خواهد داد.
داکتر روح الله احمدزی آگاه امور سیاسی و بین المللی در گفتگوی با آژانس خبری اسپوتنیک گفت که از محتوای سخنان دونالد ترامپ و مطالب عمده این استراتیژی چنین استنباط میشود که ایالات متحده امریکا، هند را به عنوان شریک استراتیژیک سیاسی اش در آسیا انتخاب نموده است.
نکات چون " ما رویکرد و طرز برخورد ما را با پاکستان تغیر میدهیم، ما در قبال حمایت پاکستان از تروریزم خاموش نخواهیم بود و تداوم حمایت پاکستان از تروریزم پاکستان را متضرر خواهد ساخت…"، همه مبین آنست که پیام امریکا برای پاکستان دو پهلو دارد. جنبه نخست اینکه پاکستان آخرین هشدار را دریافت نموده است و با عدم بهبود در استراتیژی مبارزه با تروریزم، با پیامد جدی مواجه خواهد شد. دیگر این سخنان آنست که ظاهرا پاکستان از سوی ایالات متحده امریکا به عنوان یگانه حامی تروریزم برای جهانیان معرفی شده است و در صورت تداوم این وضعیت، امریکا به تمام گزینه های رو خواهد آورد که به اساس آن پاکستان را تحت فشار قرار دهد
.

دونالد ترامپ در این سخرانی اش گفت که هدف اصلی راهبرد جدید دولت وی در رابطه با افغانستان اینست که از تبدیل شدن این کشور به پناهگاه امن برای جنگجویان اسلام‌گرایی که تلاش دارند بالای امریکا حمله کنند، جلوگیری به عمل آید.
او گفت که نیروهای امریکایی صلاحیت عام و تام دارند که شبکه های تروریستی را نابود کند. ضربات‌ی که وارد می‌شوند قوی خواهند بود.
به نظر احمدزی گزینه نظامی قابل اعتماد نیست و در گذشته نتیجه خوب هم نداشته است. به نظر این مبصر سیاسی فشار های اقتصادی و قطع کمک ها برای پاکستان و دیگر کشور های تمویل کننده تروریزم بیشتر میتواند موثر باشد.
او میگوید آنچه مهم است چگونگی سیاست فعال افغانستان در تامین روابط با امریکا و هند از یکسو و با پاکستان و چین و روسیه است که این امر سبب خواهد شد که افغانستان در همه حال قربانی رقابت های کشور های منطقه همانند گذشته نشود.

مبصرسیاسی عباس فراسو افزایش نیرو های امریکای در افغانستان می گوید با توجه به اینکه فعالیت نیروهای هراس افگن رو به گسترش نهاده، افزایش حضور نظامیان امریکایی در افغانستان تاثیر مثبت روی امنیت این کشور بر جا خواهد گذاشت.
به نظر وی امکان بیشتر عملیات‌ های نظامی و مخصوصن عملیات‌های که از جانب قوای ناتو و نیروهای امریکایی در افغانستان اگر با دقت لازم انجام شود، موجب قربانی شدن افراد ملکی یا غیر نظامی نخواهد شد.
باید گفت که رییس جمهور ایالات متحده امریکا در جریان سخنرانی‌اش در پایگاه نظامی فورت مایر در ویرجینیا یادآور نشد که چه تعداد نظامیان اضافی به افغانستان فرستاده خواهد شد. قبل از این گزارش شده بود که جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا تصمیم دارد علاوه بر ۸۴۰۰ نظامی امریکایی، چهار هزار نظامی جدید نیز به افغانستان بفرستد.

 

موج انتقادها از راهبرد نطامی ترامپ ذر  افغانستان

 ایرنا – مقامات سابق و کنونی آمریکا، راهبرد جدید ترامپ در افغانستان را جنگی بی انتها توصیف کردند و گفتند تنها راهبرد اعلام شده توسط وی این بود که دیگر قرار نیست راهبردی اعلام ‏شود.‏

در نخستین واکنش ها به سخنان شامگاه دوشنبه ترامپ، نمایندگان سنا و مقام های حزب دموکرات از اینکه وی ‏هیچ برنامه زمان بندی مشخصی برای خروج سربازان آمریکایی در افغانستان ارائه نداده و پس از 16 سال، ایالات متحده بار ‏دیگر به دنبال افزایش تعداد سربازان آمریکایی در آن کشور است، انتقاد کردند.‏
این درحالی است که دقایقی پس از سخنرانی ترامپ، وزیر دفاع آمریکا در بیانیه ای گفت که با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، ‏برای افزایش نیروهای نظامی در افغانستان گفت وگو خواهد کرد.‏
جیم متیس وزیر دفاع آمریکا گفت که به رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا دستور داده است که برای اجرای راهبرد مورد نظر ‏ترامپ دست به کار شود.‏
وی تصریح کرد: من با دبیرکل ناتو و دیگر متحدانمان درباره افزایش تعداد نیروها رایزنی خواهم کرد. ما با یکدیگر به کمک ‏نیروهای امنیتی افغانستان علیه تروریست ها خواهیم رفت.‏
سناتور میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا نیز در بیانیه ای تصریح کرد: ایالات متحده نمی تواند اجازه دهد ‏که تروریست هایی همچون داعش و القاعده از مناطق امن خود در افغانستان و پاکستان به توطئه گری ادامه دهند.‏
وی با اشاره به اینکه نیروهای آمریکایی در افغانستان در راستای ریشه کنی تروریست ها و کمک به بازسازی نیروهای امنیتی ‏فعال خواهند بود، افزود: نمی توان یک مهلت زمانی بدون برنامه ریزی شده را برای عقب نشینی این نیروها ارائه داد.
این سناتور جمهوریخواه ادامه داد: حضور ‏نیروهای ما در افغانستان و عراق برای امنیت ملی ما و مبارزه با تهدید های تروریستی ضروری است. اگر یک مهلت زمانی ‏مشخص را برای عقب نشینی اعلام کنیم، طالبان هیچ گاه با یک راه حل سیاسی موافقت نخواهد کرد.‏
**جنگی بی انتها
در برابر این اظهارات، سناتور 'شرود بروان' نماینده اوهایو، ترامپ را به بازی با کلمات و نداشتن برنامه ای مشخص متهم کرد و گفت: نظامیان ما ‏تا همین الان هم فداکاری های زیادی کرده اند. امشب رئیس جمهوری ترامپ بدون داشتن برنامه ای، خواسته های بیشتری ‏را از آنها مطرح کرده است تا حکومت افغانستان را قدرتمند کنند!‏
این سناتور دموکرات افزود: ما تا برنامه خروج مشخصی نداشته باشیم، نمی توانیم سربازان بیشتر و پول مالیات مردم را برای ‏افغانستان اختصاص دهیم. صحبت های امشب ترامپ، پرسش های پاسخ نداده بسیاری به وجود آورده است.‏
سناتور کریس مورفی نیز با انتقاد از ترامپ گفت: تنها راهبردی که امشب اعلام شد این بود که دیگر قرار نیست راهبردی اعلام ‏شود.‏
این سناتور دموکرات با انتقاد از ضعف دستگاه دیپلماسی ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: نمی توان راهبردی را که مبتنی بر ‏روابط پیچیده افغانستان، پاکستان و هند است را با اخراج هزاران دیپلمات، پیاده کرد.‏
همچنین جان کربی سخنگوی سابق وزارت امور خارجه آمریکا از اینکه ترامپ هیچ دوره زمانی برای خروج نظامیان اشغالگر آمریکا ‏از افغانستان اعلام نکرده است، انتقاد کرده و در صفحه توییتر خود نوشت: حرف های او بیشتر انتقاد از راهبرد زمان اوباما بود.‏
'بن رودز' مشاور پیشین باراک اوباما نیز در صفحه توییتر خود نوشت: ما نباید به جنگی بی انتها ادامه دهیم ‏که هیچ کدام از اهدافش تحقق پذیر نیست. هدف نخست، از بین بردن القاعده بود.‏
وی تصریح کرد: طالبان یک جریان سیاسی افغانستان است که نمی توان آن را ریشه کن کرد.‏
رئیس جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه به وقت محلی، در جمع گروهی از نظامیان و شخصیت های سیاسی کشورش در تالار ‏گردهمایی های پایگاه مشترک مایر هندرسون در آرلینگتن ویرجینیا گفت: برای کامل کردن استراتژی هایمان، افغانستان را با ‏جزییات کامل بررسی کردم. 11م سپتامبر از افغانستان ریشه گرفت، برای اینکه در این کشور دولتی بود که به تروریست ها لانه داد.‏
رئیس جمهوری آمریکا همچنین خروج سربازان کشورش را از عراق در سال 2011 شتابزده و بدون مطالعه عنوان کرد که راه را ‏برای ورود داعش باز کرد.‏ نمی توانیم همان اشتباه را در افغانستان تکرار کنیم.‏
اظهارات ترامپ در حالی مطرح شد که آمریکا 16 سال پیش به بهانه تلافی حملات 11م سپتامبر و مبارزه با تروریسم القاعده و طالبان، افغانستان را اشغال کرد.‏
دوهزار و 350 سرباز آمریکایی از هنگام اشغال افغانستان تا کنون در آن کشور کشته شده اند. همچنین این جنگ تاکنون 686 ‏میلیارد دلار برای آمریکا هزینه داشته است.‏

 

ترامپ چه خوابی برای افغانستان دیده است؟

کنون آن چه از میان منابع تایید نشده درز کرده است نشان می‌دهد ترامپ قصد دارد بین سه تا پنج هزار نفر نیروی جدید نظامی به افغانستان اعزام کند. اگر این خبر صحت داشته باشد به چند دلیل باید منتظر شعله‌ورتر شدن آتش جنگ در افغانستان باشیم...

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «سید حسام رضوی» کارشناس امور افغانستان و مدیرکل دفاتر خارجی خبرگزاری بین‌المللی تسنیم در یادداشت روز «روزنامه خراسان» با عنوان «ترامپ چه خوابی برای افغانستان دیده است»، نوشت: پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا به عنوان رئیس‌جمهور این کشور، همه نگاه‌ها در غرب آسیا به او و دستوراتش است تا تکلیف آینده جنگ در این منطقه روشن شود.افغانستان اما امروز مهم‌ترین محل حضور نیروهای خارجی و آمریکایی است که از دوران دوم بوش تا دو دوره ریاست‌جمهوری اوباما و اکنون در دوران ترامپ به یکی از موضوعات اساسی در سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است و همواره دولتمردان آمریکا به واسطه حضور و هزینه سرسام‌آور در افغانستان از سوی افکار عمومی آمریکا تحت فشار بوده‌اند.

حالا ترامپ وعده داده است دولتش یک راهبرد جدید در قبال افغانستان اتخاذ خواهد کرد. جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا، می‌گوید: «دولت رئیس‌جمهور ترامپ در‌حال نهایی‌کردن راهبرد خود در افغانستان است.»، این ژنرال چهار‌ ستاره بازنشسته بدون وارد‌شدن به جزئیات افزود: «در این راهبرد نحوه پایان‌دادن به جنگ 16ساله در افغانستان ترسیم شده است.»، نکته‌ای که در پس تصمیم ترامپ برای آینده حضور در افغانستان حائز اهمیت است، این تصمیم در چگونگی شکل‌گیری هندسه نبرد در افغانستان نقش خواهد داشت. گروه طالبان افغانستان به عنوان اصلی‌ترین و شاید تنهاترین گروه در حال مبارزه با نیروهای خارجی در افغانستان همواره در طول 15 سال گذشته سه شرط اساسی برای پیوستن به صلح اعلام کرده است:

1- خروج کامل نیروهای خارجی به ویژه آمریکایی‌ها از افغانستان.
2- خارج شدن نام رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد
3- تغییر قانون اساسی افغانستان

به باور کارشناسان مهم ترین شرط گروه طالبان برای پیوستن به مذاکرات صلح همان شرط اول یعنی خروج نیروهای خارجی از افغانستان است و معتقدند در صورت اجرای این شرط دو شرط دیگر در میان مذاکرات بین الافغانی قابل حل خواهد بود.گروه طالبان افغانستان هفته گذشته نیز در نامه‌ای سرگشاده به دونالد ترامپ بار دیگر بر این شرط خود تاکید کرده و خواستار خروج آمریکایی‌ها از افغانستان، شده است.پافشاری رهبران طالبان بر این شرط باعث شده است این گروه به هیچ وجه وارد مذاکره صلح نشود زیرا معتقد است مذاکرات صلح در سایه حضور آمریکا و نیروهای خارجی در افغانستان سبب ناامیدی مبارزان طالبان شده است و در نتیجه منجر به فروپاشی گروه طالبان خواهد شد، از این رو تاکنون مذاکراتی رسمی میان طالبان و دولت افغانستان درباره ماجرای صلح این کشور صورت نگرفته است.اکنون آن چه از میان منابع تایید نشده درز کرده است نشان می‌دهد ترامپ قصد دارد بین سه تا پنج هزار نفر نیروی جدید نظامی به افغانستان اعزام کند. اگر این خبر صحت داشته باشد به دلایل زیر باید منتظر شعله‌ورتر شدن آتش جنگ در افغانستان باشیم:

الف)اعزام نیروهای جدید آمریکایی به افغانستان این پیام را به طالبان می‌دهد که شروط اصلی آن‌ها به هیچ عنوان برای آمریکایی‌ها اهمیت ندارد و دولت ترامپ نیز به این موضوع توجهی نداشته است و به کار سلف خود ادامه خواهد داد. همان طور که در بالا نیز گفته شد، اعزام نیروهای جدید نظامی آمریکایی به افغانستان به خودی خود باعث می‌شود طالبان برای ادامه نبرد در افغانستان مصرتر از گذشته شود و باید منتظر افزایش تحرکات این گروه در مناطق مختلف افغانستان باشیم.

ب)آن چه در راهبرد جدید آمریکا به احتمال فراوان نهفته شده، سپردن بخشی از نبرد افغانستان به شرکت‌های خصوصی از جمله بلک واتر است. تجربه حضور این شرکت‌های خصوصی امنیتی در نقاط مختلف دنیا از جمله افغانستان و عراق نشان داده است باید منتظر برخی خرابکاری‌های گسترده و ظهور گروه‌های تروریستی جدید در افغانستان باشیم. وجود مدارک و اسناد کمک نیروهای خارجی به افراد وابسته به داعش در افغانستان و اکنون حضور مجدد و توسعه فعالیت شرکت‌های خصوصی از جمله بلک واتر این نگرانی را به وجود می‌آورد که به احتمال فراوان آمریکایی‌ها به دنبال کشاندن نبرد از عراق و سوریه به افغانستان هستند. توجیه ترامپ در این باره آن است که استخدام شرکت‌های امنیتی خصوصی آمریکایی برای پیشبرد ارابه جنگ افغانستان موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های پنتاگون می‌شود به گونه‌ای که ارتش‌های خصوصی، تنها با یک دهم ارتش آمریکا همان کاری را می‌کنند که ارتش این کشور، با هزینه‌ای ده برابر! این درحالی است که بخش عمده جنایات در عراق ناشی از حضور شرکت‌های خصوصی آمریکا بود.احتمال افزایش حضور داعش در افغانستان از یک سو و نبردهای گسترده طالبان با این گروه تروریستی در افغانستان از سوی دیگر بر این موضوع تاکید دارد که آتش جنگ در افغانستان از این طریق نیز شعله ور تر خواهد شد.

ج) رقبای منطقه‌ای آمریکا از جمله چین و روسیه نیز در برابر این راهبرد احتمالی ترامپ ساکت نخواهند بود. کشاندن ناامنی به مرزهای غربی چین و مرزهای جنوبی روسیه قطعا پکن و مسکو را در حوزه امنیتی افغانستان فعال تر خواهد کرد. از آن جا که دولت افغانستان روابط استراتژیک با آمریکا داشته است و به طور کامل نیازهای امنیتی مسکو و پکن را برآورده نخواهد کرد این احتمال وجود دارد که مانند گذشته روسیه و چین از در مذاکره با طالبان وارده شوند و منافع امنیتی خود را از این طریق به دست آورند. گروه طالبان افغانستان نیز در نامه اخیر خود به ترامپ اعلام کرده است در صورت خارج نشدن از افغانستان طالبان به سمت حریفان آمریکا خواهد رفت. این موضع گیری طالبان تاکنون بی سابقه بوده است.در پایان می‌توان گفت با جمع بندی تمام جهات آن چه مشخص به نظر می‌رسد این است که در صورت تصمیم ترامپ برای اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان در آینده شاهد افزایش ناامنی و درگیری در این کشور خواهیم بود.

 

راهبرد بی‌راهبرد ترامپ در افغانستان

روزنامه «جوان» نوشت:

دونالد ترامپ از همان اوایل ورود به کاخ سفید گفته بود به دنبال راهبرد جدیدی در افغانستان است و از مقام‌های ارشد خود به خصوص جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا، طرح و نظراتشان در مورد چگونگی وضعیت افغانستان را خواسته بود تا با بررسی آن به جمع‌بندی و تدوین راهبردش در این کشور برسد. او با گذشت هشت ماه سرانجام در شامگاه دوشنبه 21 آگوست به پایگاه نظامی فورت مایر آرلینگتون رفت تا با یک سخنرانی در حضور جمعی از نظامیان و سیاستمداران امریکایی راهبرد خود در افغانستان را اعلام کند. او دو روز قبل و بعد از نشست مشترکی با فرماندهان ارشد نظامی در کمپ دیوید توئیتی را منتشر کرد تا خبر از تصمیمات جدیدی در مورد افغانستان بدهد، البته سخنرانی او در آرلینگتون همزمان با اعلام این تصمیمات بود. اعلام این تصمیمات در آرلینگتون می‌توانست موضع او و دولتش را در قبال جنگ افغانستان روشن کند تا به این بلاتکلیفی در هفت ماه گذشته خاتمه داده شود اما به نظر نمی‌رسد این اتفاق افتاده باشد.
قبل از هر چیز، باید توجه داشت سخنرانی ترامپ به نوعی پاسخ سخنرانی هشت سال گذشته باراک اوباماست که اول دسامبر 2009 و در آکادمی وست‌پوینت ایراد کرد. اوباما در آن سخنرانی راهبرد جدید امریکا در افغانستان را اعلام کرد که در عین افزایش 30 هزار نفری نیروهای نظامی امریکا در افغانستان، یک جدول زمانبندی برای خروج نیروهایش از افغانستان را هم اعلام کرد که به گمان وی در آن موقع، از 2011 شروع شده و 5 - 4 سالی هم طول می‌کشد. حالا ترامپ می‌خواست ژستی مثل اوباما از خود نشان داده و مثل او برنامه‌ای برای جنگ افغانستان ارائه بدهد اما بسیاری از تحلیلگران در امریکا معتقدند تلاش او تنها در حد مقابله‌به‌مثل با اوباما بوده و چیز دیگری در راهبرد او دیده نمی‌شود. سناتور دموکرات کریس مورفی از ایالت کنتیکت از همین جهت است که می‌گوید: «تنها راهبردی که امشب اعلام شد این بود که دیگر قرار نیست راهبردی اعلام ‏شود.‏» در واقع، اوباما دست‌کم در اعلام راهبرد خود وعده‌هایی داد که با شعارهای انتخاباتی‌اش هماهنگ بود هر چند نتوانست به آن وعده‌ها عمل کند و نیروهای امریکایی نه بعد از5 - 4 سال بلکه بعد از این هشت سال هم خاک افغانستان را ترک نکرده‌اند. ترامپ در مقابل اوباما حتی همین مقدار هم نبود و نتوانست در حد وعده و وعید هم که شده برنامه مشخصی برای جنگ افغانستان اعلام کند و تنها به شعارهای مبهم و کلی در مورد جنگ با تروریست‌ها بسنده کرد.
این بی‌برنامگی ترامپ در راهبرد خود یا به عبارت روشن‌تر، بی‌راهبردی او باعث شده آینده جنگ در افغانستان و نحوه عمل امریکا در آنجا مبهم‌تر از گذشته شود. این ابهام در آن حدی بود که جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا در کمتر از 24 ساعت بعد از سخنرانی او حرفی متناقض بزند و برخلاف رئیس‌جمهور خود از تعهد واشنگتن و شماری از همپیمانانش برای افزایش شمار نیروهایشان در افغانستان بگوید. لازم به ذکر است فرماندهان ارشد امریکایی در این هشت ماه از ترامپ درخواست افزایش چند هزار نفری نیروها در افغانستان را کرده بودند اما او در سخنرانی خود اشاره‌ای به این موضوع نکرد تا زیر بار این درخواست نرفته باشد، هر چند مقام ارشد نظامی به دلیل شرایط میدانی مجبور به زدن ساز دیگری باشد.
علاوه بر این، خط و نشان‌های ترامپ علیه پاکستان در این سخنرانی بر پیچیدگی اوضاع افزوده است. امریکا پیش از این و با اعتقاد به اینکه پاکستان از طالبان حمایت می‌کند، سعی داشت از این موضوع به عنوان کارتی برای چانه‌زنی با اسلام‌‌آباد استفاده کند اما حالا ترامپ این موضوع را در به اصطلاح راهبرد خود در افغانستان گنجانده، به گمان اینکه پاکستان از حمایت طالبان دست می‌کشد. چه پاکستان حامی طالبان باشد یا نباشد، روشن است که ترامپ با فرافکنی و دشمن‌تراشی به راهبرد خود رنگ و رویی بدهد، وگرنه مشخص است که نه پاکستان از این خط و نشان کشیدن‌ها پا پس می‌کشد و نه آوردن هند به میدان پاکستانی‌ها را به عقب می‌راند بلکه آنها را برای پیگیری سیاستشان در افغانستان مصمم‌تر از قبل هم می‌کند. ابهام در عرصه دیپلماتیک هم یک جنبه دیگر سخنرانی ترامپ و راهبرد ادعایی او بود چراکه او آن قدر از مبارزه با تروریسم و از بین بردن آنها در افغانستان گفت که تکلیف دیپلماسی در مقابل طالبان در سخنرانی او معلوم نشد، هر چند رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا بعد از سخنرانی ترامپ این دیپلماسی را به نوعی مشروعیت‌بخشی به طالبان دانسته اما معلوم است که او هم مثل ماتیس از ابهام‌ها در راهبرد ترامپ استفاده کرده نه اینکه خط‌مشی مشخصی در این راهبرد داشته باشد. در هر صورت، راهبرد ترامپ جز مجموعه‌ای از رجز‌خوانی‌ها چندان چیزی نداشت تا برنامه عملی امریکا در افغانستان را روشن کند و شاید به دلیل همین بی‌راهبردی ترامپ است که طالبان چندان منتظر نماند و ساعاتی بعد سخنرانی او اعلام کرد که به جنگ ادامه می‌دهد و افغانستان را گورستان امریکا خواهد کرد.

 

افغانستان کانون جدید تروریست‌ها پس از شکست داعش در سوریه

به گزارش خبرگزاری فارس در دوشنبه، «اژدر کورتف» کارشناس مرکز مطالعات استراتژیک روسیه گفت: اگر داعش در سوریه کاملاً شکست بخورد افغانستان به کانون جدید تروریست‌های بین المللی تبدیل می‌شود.

کورتف گفت: پشت استراتژی جدید کاخ سفید هدف ویژه‌ای مبنی بر حذف یا تضعیف رقبا نهفته است.

این کارشناس افزود: در حال حاضر رقیب اصلی کاخ سفید در عرصه بین المللی «پکن» می‌باشد که درصدد تقویت روابط و حضور خود در افغانستان است.

کورتف در ادامه با اشاره به قصد ترامپ جهت انتقال 4 هزار نظامی آمریکایی به افغانستان گفت: چنانچه کاخ سفید قصد پیروزی در افغانستان را دارد افزایش نیروهای نظامی کاری از پیش نمی‌برد.

وی افزود: اما اگر هدف واشنگتن بی‌ثبات سازی منطقه است ایده آنها قابل فهم است زیرا کاخ سفید از افراط‌گرایان با هدف حل و فصل امور خود به دست آنان، حمایت می‌کند.

 

سرنوشت مکتب های افغان-ترک به کجا رسید؟

در مکتب های افغان-ترک در افغانستان بیش از 8000 هزار دانش آموز مصروف فراگیری دانش هستند.

با گذشت بیش از دو دهه از فعالیت مکتب های افغان-ترک در افغانستان و دست آوردهای خوب این مکتب ها در بخش آموزش و پرورش در افغانستان پس از کودتای ناکام سال گذشته ترکیه سرنوشت این مکتب ها تا هنوز معلوم نیست که مسئولیت آنها را کدام کشور بدست خواهد گرفت.

تردیدی نیست که آموزش و پرورش در هر کشوری نقش بی بدیلی را در توسعه و پیشرفت علمی و اقتصادی آن کشور دارد، اما در نبود رهبری و مدیریت قوی و بودجه و پشتوانه محکم و مطمئن نمی تواند برنامه ریزی دقیق در این زمینه انجام شود. مهمتر از همه این که عدم درک درست از چالش ها و مشکلات در این عرصه و همین طور فرصت های موجود در این زمینه خود مانع جدی فرا راه تقویت نظام آموزشی در هر جامعه ای است.

در افغانستان سطح آموزش و پرورش نظر به نداشتن ساختمان، آموزگار حرفه ای، نصاب تعلیمی درست در بسیاری از مناطق مناسب نبوده و این خود یک چالش بزرگی را برای آموزش خوب به وجود آورده است.

سطح آموزش و پرورش در افغانستان به علت کیفیت پایین مناسب نبوده که به عنوان یکی از چالش ها به شمار می رود. یکی از مهمترین دلایل، کمبود مهارت های لازم و منابع آموزشی بر شمرده می شود و عوامل دیگر را میتوان عدم موجودیت مکان های آموزش برای آموزش آموزگاران، سطح پایین آموزش آموزگاران، مشکلات در بخش مهارت، نصاب آموزشی و مواد درسی کهنه و سیستم های ضعیف ارزشیابی درسی نام برد. براساس همین ملحوظات سیستم آموزشی افغانستان در بیشتر موارد باید تغییر یابد تا پاسخگوی نیازهای آموزشی فراگیران دانش گردد.

با وجود میلیاردها دالر کمک کشورهای خارجی هنوز هم بعضی مکتب های افغانستان ساختمان ندارند و دانش آموزان در زیر خیمه ها درس می خوانند.

مکتب های افغان ترک که از سال 1995 تاکنون در افغانستان فعالیت دارند در سطح افغانستان از مکتب های خوب به شمار می روند که در بخش آموزش و پرورش دستاوردهای خوبی در جریان 2 دهه داشته است و سالانه هزاران دانش آموز می خواهند با عبور از امتحان شمولیت وارد این مکتب ها شوند.

در همین باره خبرنگار اسپوتنیک مصاحبه ای را با احمد فواد حیدری   معاون عمومی مکاتب افغان-ترک  انجام داده که خدمت شما تقدیم می کنیم.

اسپوتنیک: در افغانستان چند باب مکتب افغان-ترک فعالیت میکند؟

حیدری: موسسه افغان-ترک یک نهاد بیطرف غیر سیاسی، غیر دولتی، غیر وابسته و غیر انتفاعی داخلی راجسترشده در وزارت اقتصاد ج.ا. افغانستان بوده که در روشنایی احکام اسناد تقنینی موسسات غیر دولتی افغانستان تاسیس و ایجاد گردیده و برمبنای ماده 46 قانون اساسی و احکام قانون معارف و به اساس قراردادهای منعقده با دولت افغانستان از سال 1995 میلادی یعنی از مدت 23 سال بدینسو در عرصه تعلیم و تربیه مصروف خدمت میباشد.

این موسسه تا فعلاً به تعداد (11) باب لیسه و سه باب مرکز آموزشی آماده گی کانکور را در شهرهای کابل، کندهار، هرات، مزارشریف، شبرغان، جلال آباد و خوست تاسیس نموده در این مکاتب که فعلاً به یک پروژه بزرگ ملی و به یک سرمایه عظیم فرهنگی مبدل شده در حدود (8000) دانش آموز که بیش از (2000) تن شان اناث هستند مصروف فرا گیری تعلیم میباشند. شاگردان نواحی اطراف و بی بضاعت، در لیلیه های عصری با سرویس سه وقت غذا اقامت مینمایند.

اسپوتنیک: نصاب آموزشی مکتب های افغان-ترک مطابق نصاب آموزشی معارف افغانستان است یا فرق دارد؟

حیدری: کریکولم درسی این مکاتب تلفیقی است از نصاب معارف افغانستان و پروگرام های درسی مطابق معیارهای بین المللی البته به موافقه و مشوره و تحت نظارت وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان. در این مکاتب تمام مضامین ساینسی توسط استادان خارجی به زبان انگلیسی تدریس میگردد، السنه ملی، مضامین اجتماعی و مضامین دینی مطابق نصاب معارف افغانستان توسط استادان افغانی تدریس میگردد.

سیستم تعلیمی-تربیتی افغان-ترک تحول عظیمی را در سیستم سنتی معارف افغانستان بوجود آورد. چنانچه برای اولین بار گروه، گروه دانش آموزان افغان در اولمپیاد های علمی بین المللی اشتراک نمودند که مایۀ تعجب جهانیان گردید و برای تعداد زیادی کالج ها و پوهنتون های معتبر دنیا سویۀ تعلیمی دانش آموزان این مکاتب باور نکردنی بود. تدریس مضامین ساینسی و تکنالوژی به زبان انگلیسی مطابق مفردات و نصاب آموزشی بین المللی و وسایل آموزشی مدرن، این امکان را مساعد نمود تا دانش آموزان افغان از دایرۀ سیستم محلی معارف افغانستان خارج شده با دانش آموزان دنیا در یک همسانی قرار داشته باشند.

آموزش مضامین ساینسی به زبان انگلیسی به فارغان مکاتب، این امکان را فراهم ساخته تا آنها به بسیار سهولت اکثراً بدون آماده گی زبان، وارد پوهنتون های معتبر دنیا گردند و در پروسه آموزش مشکل نداشته باشند زیرا آنها به مصطلحات  علوم ساینسی به زبان انگلیسی و تکنالوژی از قبل آشنایی کامل دارند.

تقریباً همه ساله حدود 99 فیصد شاگردان مکاتب افغان-ترک به تحصیلات عالی راه می یابند. شاگردان این مکاتب با اشتراک شان در اولمپیاد های بین المللی از سال 2003 الی سال 2017 جمعاً در حدود (1000) مدال طلا، نقره و برونز را به کشورشان به ارمغان آورده اند.

اسپوتنیک: در این اواخر پس از کودتای ناکام ترکیه مکاتب افغان-ترک در هاله ی از ابهام قرار داشته و گویا دولت ترکیه خواهان گرفتن مسئولیت این مکتب ها شده است اما خانواده های دانش آموزان با این موضوع مخالف هستند حالا دولت افغانستان مخصوصاً وزارت معارف در باره این مکتب ها چی تصمیم دارد ویا خواهد گرفت؟

طوریکه در بالا متذکر شدیم موسسه افغان-ترک یک شخصیت مستقل حکمی غیر سیاسی، غیر دولتی، غیر وابسته و غیر انتفاعی داخلی بوده که در مطابقت به احکام قانون اساسی، قانون موسسات غیر دولتی، قانون معارف، سایر اسناد تقنینی و قرار دادهای دوجانبه با دولت افغانستان تاسیس گردیده و به امور سیاسی هیچ یک از دولتین افغانستان و ترکیه ارتباط و مداخله نداشته دارای حقوق و مصئونیت های قانونی بوده تصمیم دولت ترکیه و دولت افغانستان در زمینه انتقال رهبری و مدیریت این مکاتب به جانب دولت ترکیه موجه، موزون و قانونی نمیباشد.

هیچ شخص گروه یا سازمانی هیچ گونه نفوذ مستقیم بالای این مکاتب نداشته هر گونه تصمیم گیری در فعالیت های این موسسه بر مبنای احکام اساس نامه موسسه، قانون انجوها و سایر قوانین نافذه دولت افغانستان صورت گرفته این موسسه به کدام نهاد خاصی مربوط نمیباشد وارد ساختن هرگونه تغییرات در ساختار تشکیلات و رهبری این مکاتب در حقیقت به مفهوم از بین بردن این مکاتب است که میتوانند ضربه سنگینی باشد بر پیکر معارف افغانستان.

از آنجایی که معلومات داریم خانواده های دانش آموزان تعلیم را حق انتخابی خود میدانند و این حق را به عنوان حقوق اساسی فرزندان خود عنوان میکنند و قانون اساسی افغانستان و قانون موسسات غیر دولتی نیز این اصل را پذیرفته است. با توجه به این امر خانواده های دانش آموزان بادرک آسیب پذیری آینده فرزندان شان با هر نوع تغییرات در ساختار مکاتب مخالف هستند و نگرانی شان را از این ناحیه نیز با مقامات دولتی افغانستان در میان گذاشته اند.

اینکه وزارت محترم معارف چی تصمیم اتخاذ خواهند نمود باید از وزارت محترم معارف افغانستان پرسیده شود.

 

 


Copyright ©ariaye 2002_2017
استفاده از مطالب آريايی با ذکر ماخذ آزاد است

بالا
آرشيف * صفحة دری
بازگشت