جنبش عدالتخواهی تظاهرات در واشنگتن
برنامه های قبلی شفيع عيار

تلويزيون های افغانی
انجمن حقوقدانان افغان در اروپاپوهندوی دوکتور سیدحسام مل
دامریکي متحده ایالات به هیڅکله دافغانستا ن په جګړه کي بري ترلاسه نکړي


عبدالاحمد فیض
کاخ قدرت درصدد استمرارحاکمیت بارویکرد قومی


عبدالو کیل کوچی
باد های سرچپه


محمدعالم افتخار
طبیعت؛ قربانی میکند تا قدرِ نظم و کمال را بنمایاند


سنجر غفاری
افغانستان یا جغرافیای بینوآ


محمداقا کوچی
په افغانستان کې سياسي گوندونه او ستونزې


علی رستمی
۷و۸ثوردو رویدادِ متضاد_ قسمت دوم


محمد انور ولید
آیا پوهيژۍ چې افغانستان د انرژیو لرونکی یو شتمن هيواد دئ ؟


خوشه چین
برادری برابری


عبدالقیوم
د سیاسي نهضتوبهیر په افغانستان کي_ ۲۵ برخه


داکتر سخی اشرف زی سید کاغذ
احیای شاه هراه ابریشم در قرن بیست ویک


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
انگیزه تجا وز شا نزده سا ل قبل ایالات متحده امریکا بالای افغانستان وتدوام اشغال


دولت محمدجوشن
سرگذشت معدن "کوه لعل"غاران


حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی
اشـرف غنـی دوسـتم را ذریعـه توپ ایشـچی به ترکـیه پرتاب کـرد


احمد سعیدی
نگذارید قوت های مسلح ما سیاسی و تنظیمی شوند


عارف عرفان
آسیب‌شناسی رویکردهای اصلاح‌‌طلبی در افغانستان


شریف بها
ضعف حکومت وحدت ملی در کسب حمایت مردمی و احزاب سیاسی


محمد امين فروتن
غول فساد و۱۶سال دالرپاشی برافغانستان


عطأالله عنایت رادمرد
بررسی فکتور افغانستان در سياست کشورهای منطقه


استاد صباح
فريادي ازبي عدالتي وزورگويي_بخش دوم


مهرالدین مشید
همواره قربانی های ملت را رهبران خودخوانده تاراج کرده اند


هدايت حبيب
ریيس ‌جمهور آینده افغانستان، بايد از حکمتیار دستور بگیرد


الحاج عبدالواحد سیدی
گسترش اسلام برقراری امنیت


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
چراپاکستان میخواهد که ایالات متحده امریکا درافغانستان ببا زد


الحاج عبدالواحد سيدی
پیشینه زبان فارسی خراسان کهن یا فرارود


پیام فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان
ائتلاف اخیرحکمتیاروتمامیت طلبان دردولت افغانستان


محمد یوسف ايوبی
ریشه های تحجر


حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی
وحــدت و همســنگری اشــرار و کفــار در زیر چــتر پشــتونوالــی
 

شنبه 6 جوزا 1396 خورشيدی برابر با 27 می 2017 ميلادی

 

مسکو: افزایش نظامیان ناتو در افغانستان راه‌حل بی‌نتیجه است

نماینده پوتین در امور افغانستان گفت: مسکو معتقد است افزایش نظامیان ناتو در افغانستان راه‌‌حلی بی‌نتیجه بوده و کمکی به بهبود شرایط افغانستان نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، «ضمیر کابلوف» نماینده پوتین در امور افغانستان در واکنش به استقبال ناتو از افزایش اعزام نظامیان خارجی به افغانستان گفت: به عقیده ما افزایش نظامیان ناتو در افغانستان کمکی به بهبود وضعیت امنیتی این کشور نمی‌کند.

وی افزود: مسکو معتقد است که راه حل بحران افغانستان، افزایش نظامیان خارجی نبوده بلکه باید به دنبال راه‌هایی چون تلاش سیاسی برای تحقق صلح در افغانستان بود.

نماینده روسیه در امور افغانستان تصریح کرد: وضعیت سیاسی و نظامی پس از افزایش نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان بهتر نشده و با این روند افزایش بیشتر آنها باز هم کمکی به تغییر وضعیت افغانستان نمی‌کند.

این در حالیست که ژنرال‌های نظامی سازمان ناتو خواستار افزایش سربازان بیشتری در افغانستان شده‌اند که بدلیل اختلاف بین سران کشورهای عضو ناتو تصمیم‌گیری نهایی در این ارتباط به ماه آینده موکول شد.

مسکو افزایش نظامیان ناتو در افغانستان را در حالی بی‌فایده می‌داند که «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان ناتو در نشست بروکسل اعلام کرد که روسیه باید از روند صلح در افغانستان به رهبری افغان‌ها حمایت کند.

دبیرکل ناتو تاکید کرده بود که ناتو گزارش‌های متعددی مبنی بر حمایت روسیه از طالبان دریافت کرده اما تاکنون به اسنادی در این مورد دست نیافته است.

پیش از این نیز، اشرف‌غنی به دبیرکل سازمان ناتو گفته بود که افغانستان با بازگشت دوباره سربازان ناتو به میدان‌های جنگ در افغانستان مخالف است اما برای افزایش فشار بر طالبان تا برقراری صلح دائمی در این کشور تلاش می‌کند.

 

خط لوله «تاپی» اواخر 2019 در افغانستان و پاکستان به پایان می‌رسد

به گزارش خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، «محمدمراد آمان‌اف» مدیر ارشد پروژه «تاپی» در کنگره بین‌المللی گاز ترکمنستان که در هتل «برقرار» واقع در ساحل ترکمنی دریای خزر برگزار شد، گفت: تاپی اواخر سال 2019 میلادی در افغانستان و پاکستان به پایان خواهد رسید.

وی افزود: به این ترتیب اولین گاز از طریق خط لوله گاز تاپی اوایل سال 2020 میلادی منتقل می‌شود.

در 13 دسامبر سال 2015 میلادی در حومه شهر «مرو» در جنوب ترکمنستان مراسم افتتاح خط لوله گاز تاپی با حضور «قربانقلی بردی‏ محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان، «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان و «محمد حمید انصاری» معاون رئیس جمهوری هند طی مراسمی برگزار شد.

عملیات اجرای خط لوله گاز تاپی هم اکنون در خاک ترکمنستان در حال ادامه است اما اجرای آن در خاک افغانستان و پاکستان هنوز آغاز نشده و تنها کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی این طرح در 2 کشور مذکور در دست اجرا است.

طول خط لوله گاز تاپی 1814 کیلومتر بوده و 214 کیلومتر آن از خاک ترکمنستان، 774 کیلومتر از خاک افغانستان و 826 کیلومتر از خاک پاکستان تا مرزهای کشور هند عبور خواهد کرد.

ظرفیت انتقال این خط سالانه 33 میلیارد متر مکعب برآورد شده و قرار است تا سال 2019 میلادی به طور کامل به بهره برداری برسد.

4 کشور حاضر در این پروژه چندی پیش به توافق رسیدند که شرکت ملی گاز «ترکمن گاز» رهبری این پروژه ١٠ میلیارد دلاری را بر عهده بگیرد.

این تصمیم در جلسه ویژه کمیته رهبری خط لوله گاز تاپی که در تابستان سال 2015 در عشق‌آباد برگزار شد‏، اتخاذ شد.

شرکت ملی گاز ترکمنستان که به عنوان رهبر طرح تاپی انتخاب شده قرار است مدیریت  ساخت و ساز، تأمین مالی، مالکیت و بهره‏برداری از خط لوله گاز را بر عهده داشته باشد.

 

روسیه در تاجیکستان گردان هواپیماهای بدون سرنشین ایجاد می‌کند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «ولادیمیر زرودنسکی» فرمانده بخش نیروهای نظامی مرکزی روسیه گفت: تا پایان سال جاری در پایگاه 201 روسیه مستقر در تاجیکستان، گردان هواپیماهای بدون سرنشین ایجاد خواهد شد.

به گفته این مقام ارشد نظامی روس، قرار است به پایگاه نظامی 201 همچنین سلاح‌های جدید «آرلند» و «ایلیران» انتقال داده شود.

اما این مقام نظامی روسیه بطور مشخص نگفته است که تعداد هواپیماهای بدون سرنشین که به این پایگاه انتقال داده خواهند شد، چه مقدار است.

پایگاه نظامی 201 روسیه بزرگترین پایگاه زمینی این کشور در خارج از آن محسوب می شود که قبلا حدود 7 هزار سرباز و افسر داشت. اما سال‌های اخیر روسیه تعداد سربازانش در این پایگاه را کاهش داد.

در حال حاضر تجهیزات و سربازان این پایگاه در شهرهای دوشنبه و قرغان تپه تاجیکستان مستقر می‌باشند.

 

نماینده ویژه رئیس‌جمهور ازبکستان در افغانستان تعیین شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، بر اساس فرمان «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان «عصمت‌الله ایرگاش‌یف» به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در افغانستان تعیین شد.

ایرگاش‌یف دیپلمات حرفه‌ای، خاورشناس، کارشناس در مسایل افغانستان و سال‌ها در این کشور فعالیت کرده است.

ایرگاش‌یف پیش از این، سفیر ازبکستان در آذربایجان و چین و معاون وزیر امور خارجه بوده است.

تغییر راهبرد تاشکند در قبال همسایگان خود پس از مرگ کریم اف، مواضع ازبکستان در قبال افغانستان را تاحدود زیادی تغییر داده است و ازبکستان از یک کشور حامی حمله نیروهای خارجی به افغانستان، به کشوری خواهان پایان جنگ و برقراری صلح تبدیل یافته است.

 

رزمایش مقابله با تروریسم در ۶ کشور جامعه همسود برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، مرحله اول رزمایش مشترک «دوشنبه ضد ترور- 2017» در قلمرو شش کشور عضو این سازمان برگزار کرده می‌شود.

بنابر اعلام مرکز ضد تروریستی کشورهای همسود، برای شرکت در رزمایش مشترک ضد تروریستی کشورهای مستقل مشترک المنافع نیروهای عملیاتی و واحدهای ویژه نهادهای امنیتی ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان، آماده حضور در رزمایش هستند.

به گفته این منبع، برگزاری رزمایش «دوشنبه ضد ترور- 2017» در دو مرحله در مجموع به مدت شش روز برنامه ریزی شده است.

مرحله اول این رزمایش از 23 می آغاز و 26 این ماه به انجام می‌رسد.

مرحله دوم این رزمایش از 31 می سال جاری آغاز و تا 1 ژوئن نیز ادامه خواهد داشت.

در این تمرینات، عملیات‌های ضد تروریستی برای آزاد کردن گروگان‌ها و خنثی سازی تروریست‌های آموزش دیده در تاسیسات مهم تاجیکستان انجام خواهد شد.

همچنین برگزاری عملیات مشترک نیروهای مسلح روسیه و تاجیکستان برای جلوگیری و نابودی گروه‌هایی که قصد عبور به مرزهای تاجیکستان را دارند، از دیگر عملیات‌هایی است که در این رزمایش به نمایش گذاشته می‌شود.

برای دومین بار است که در قلمرو تاجیکستان این رزمایش برگزار می شود. در سال 2002 در شهرهای «کولاب» و «دوشنبه» رزمایش «جنوب ضد ترور- 2002» برگزار شد.

رزمایش جدید ضد تروریستی در تاجیکستان همزمان با افزایش خطر نفوذ گروه‌های افراطی از سوی افغانستان برگزار می‌شود.

 

تنور جنگ در سوریه و یمن گرم می‌شود

به نظر می رسد فروش تسلیحات نظامی آمریکا به عربستان در راستای گرم تر شدن تنور جنگ در سوریه و یمن قابل ارزیابی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، با گذشت چند هفته از  رسانه ای شدن سفر رئیس جمهور آمریکا به عربستان  سرانجام " دونالد ترامپ" شنبه  وارد ریاض شد و با "سلمان بن عبدالعزیر "شاه  عربستان و " محمد بن سلمان" جانشین  ولیعهد و  وزیر دفاع این کشور  به گفت‌وگو  نشست. 

در این سفر قرار داد  فروش تسلیحات نظامی  آمریکا به عربستان به امضای دو طرف می رسد. بر اساس  این قرار داد،  واشنگتن با هدف تقویت زیرساخت های ارتش عربستان 100 میلیارد دلار تسلیحات در اختیار  ریاض قرار می دهد  که  طی یک فرآینده 10 ساله می توان، سقف  فروش  تجهیزات نظامی به  عربستان  به 300  میلیارد  دلار افزایش پیدا  کند.

یکی از  مسئولان  آمریکایی  که نخواست نامش فاش شود، به رویترز  گفت: فروش تسلیحات نظامی به عربستان برای اقتصاد آمریکا مفید است. به یاد داریم که ترامپ  در رقابت های  انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر  لزوم  ایجاد فرصت های شعلی و بهبودی سطح زندگی مردم  این کشور تاکید می کرد و معتقد بود که ورود نیروی کار به آمریکا، فرصت های شغلی را برای شهروندان آمریکایی نابود می کند و باید در مناسبات بازرگانی آمریکا با کشورهای  نظیر  چنن بازنگری شود  چرا که ورود محصولات این کشورها به آمریکا  بازار  کالای آمریکایی را  کساد می کند و  این موضوع می تواند تعطیلی  کارخانه ها را به همراه داشته باشد.

 امضای بزرگترین  قرار  داد تسلیحاتی  دنیا در عربستان این پیام  را به شهروندان آمریکایی  دارد  که ترامپ به وعده های انتخاباتی اش  جامه عمل  پوشانده  و شغل هزاران آمریکایی  که  در صنایع نظامی و صنایع  وابسته بدان مشغول  فعالیت هستند تا 10سال آینده  تامین شده و چه بسا به شاغلین این بخش اقزوده  شود.  این  دستاورد بزرگی برای ترامپ در  عرصه اقتصادی  محسوب می شود. چرا که قرار داد تسلیحاتی با عربستان سود سرشاری  به جیب آمریکا واریز می کند.

نظامیگری  آمریکا طی  26  سال اخیر  دقیقا  از حنگ نفت "1991" به این سو  هزینه های گزافی  را به اقتصاد  این کشور تحمیل کرده است.  جنگ افغانستان  و  عراق  از بر جسته ترین جنگ طلبی های آمریکا در منطقه به شمار  می رود.  حضور   نظامی آمریکا طی این سال ها  اقتصاد این کشور  را  در وضعیت نامطلوبی قرار داده است. طی همین مدت یکی دو  بحران  اقتصادی دامنگیر  آمریکا شد  که پیامدهای منفی  در عرصه دلار به جای گذاشت و اقتصاد برخی کشورها را موثر ساخت.  به هرحال،  چنین به نظر می رسد  وعده هایی  که ترامپ  در خصوص  بهبود  وضعیت اقتصادی و  معیشتی شهروندانی آمریکایی  در رقابت های انتخاباتی  داد، نشان می دهد، حال اقتصاد آمریکا خوب نیست. شاید به همین  دلیل باشد  که ترامپ  یکی  و دو ماه  قبل گفت:  واشنگتن  هزینه های زیادی  برای  دفاع از عربستان پرداخت کرده است.  به دنبال این سخنان بود  که  محمد بن سلمان  راهی واشنگتن  شد  و مقدمات خرید 100 میلیارد دلاری تسلیحات  از آمریکا را فراهم کرد.

به نظر می رسد امضای این قرار  داد از سوی ریاض نوعی باج دادن به آمریکا باشد. چرا که این کشور می خواهد از حمایت واشنگتن برخوردار شود.  درست همانند حمایت های کاخ سفید از ریاض در زمان ریاست جمهوری "جورج بوش" پسر  و قبل از او.  اکنون سیاست های عربستان در عرصه تحولات عراق  و سوریه شکست خورده  و برگه های باریش در افغانستان  بر باد فنا رفته و صلح نشکیلات خود گردان فلسطین با اسرائیل سال هاست به دست فراموشی سپرده شده است. این وضعیت کنونی ریاض در منطقه غرب آسیاست لذا  رهبران  عربستان احساس می کنند، برای عنور از جاده های لغزنده  تحولات منطقه نیاز مند همکاری  و کمک آمریکا هستند.  کاخ سفید هم براین باور است که برای رسیدن به اهدافش  در  غرب اسیا به همکاری عربستان از طریق تقویت ریاض نیازمند است.

فروش تسلیحات نظامی و تقویت زیر ساخت های ارتش  عربستان یکی از مهم ترین این راهکارهاست.  به گفته یکی از مسئولان آمریکایی، هدف از تقویت بنیه نظامی عربستان این است که ارتش سعودی توانایی پاسخگویی به تهدیدات منطقه ای  را  داشته باشد.  این سخن درحالی مطرح می شود  که ارتش سعودی درگیر جنگ یمن است و  ریاض از گرو ه های تروریستی  در سوریه  به شدت حمایت می کند.  با وجود این،  عربستان هنوز  نتوانسته  نظام  "بشار اسد"  را در سوریه  سرنگون سازد و  ریشه حوثی ها را  در یمن بکند  بلکه  ارتش سوریه  و متحدانش در نبردهای داخلی این کشور  هر  روز به پیروزی جدیدی دست پیدا می کنند  و حوثی ها در یمن  نیز  ارتش  سعودی  را  با ناکامی های زیادی  روبه رو  ساخته اند.  با توجه به اینکه سیاست های کاخ سفید  در خصوص سوریه و یمن  با ریاض همسو است  به نظر می رسد فروش تسلیحات نظامی آمریکا به عربستان  در  راستای  گرم تر شدن  تنور  جنگ  در سوریه  و یمن  قابل ارزیابی است. در حقیقت،  واشنگتن  می خواهد با فروش  این سلاح ها به ریاض به طور  غیر مستقیم عرصه تحولات نظامی  در سوریه و  یمن  را  به نفع عربستان تغییر دهد

نکته آخری  که نباید از نظر دور داشت، این است فروش تسلیحات جدید به  عربستان همچون  قرص  مسکن  عمل خواهد کرد.  یعنی  ریر ساخت های ارتش سعودی  در یک بازده  زمانی تقویت خواهد شد  اما این نوع تقویت کردن، نهادینه نخواهد بود  چرا که عربستان فاقد زیر ساخت های صنایع نظامی است و نیازهای تسلیحاتی خود  را  از بارارهای  آمریکا  و سایر کشورهای  غربی برطرف می کند. اما کشورهایی مانند ایران دارای صنایع نظامی هستند  و  تولیداتشان  در  این صنایع، بومی سازی شده  و با اتکاء به دانش نظامی خود نیازهایشان  را  برطرف می کنند.  اگر  عربستان  در یک  فراینده  10 ساله بخواهد با خرید تسلیحات نظامی از  آمریکا زیر ساخت های ارتش خود را تقویت کند ایران و  کشورهایی  که دارای صنایع نظامی هستند،  در این  مدت  خط  تولید خود را  متوقف نخواهد کرد بلکه می کوشند  دستاورهای جدیدی به بازار عرضه کنند و توانمندی  دفاعی خود را  افزایش دهند.  لذا در این میدان رقابت، ریاض توفیق چندانی نخواهد داشت.

 

لنگرناتو- امریکا در سوریه درحال افزایش است

معاون اول رییس کمیته دفاع و امنیت پارلمان روسیه نسبت به تصمیم ناتو برای پیوستن رسمی به ائتلاف ضد داعش در سوریه ابراز نگرانی کرد.

فرانس کلینتسویچ در گفت و گو با اسپوتنیک این اقدام را تلاش جدیدی برای سرنگونی بشار اسد رییس جمهور سوریه دانست.

وی گفت که این تصمیم نمی تواند برای ما نگران کننده نباشد، روشن است که اهداف مبارزه با تروریسم، اهدافی علنی است اما واقعیت آن است که این تصمیم برای تقویت حمایت از مخالفان با هدف سرنگون سازی اسد اتخاذ شده است.

دبیرکل ناتو روز گذشته از پیوستن این سازمان به ائتلاف بین المللی ضد داعش بدون شرکت در عملیات جنگی خبر داد، امری که که باعث ایجاد سوال هایی درباره علل این تصمیم و ابعاد آن شده است.

سلاح های جدید آمریکا در دست نیروهای سوریه دمکراتیک

نماینده حزب دموکرات کردستان اعلام کرد محموله جدیدی از تسلیحات پیشرفته آمریکایی به دست نیروهای سوریه دموکراتیک رسیده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، نماینده حزب دموکرات کردستان اعلام کرد محموله جدیدی از تسلیحات پیشرفته آمریکایی به دست نیروهای سوریه دموکراتیک رسیده است.

این سومین محموله از تسلیحاتی است که آمریکا از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ تاکنون برای نیروهای سوریه دموکراتیک ارسال کرده است.

این مقام مسئول در حزب دموکرات کردستان فاش کرد این محموله، تسلیحات پیشرفته مانند موشک های حرارتی و خودروهای زرهی مخصوص مناطق ناهموار و صعب العبور را نیز شامل می شود.

 

صف‌آرایی نیروهای غربی در منطقه التنف و التهاب در مرزهای عراق و سوریه

به رغم خط قرمزی که آمریکا برای ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمانش در خصوص پیشروی به سمت منطقه التنف گذاشته و حتی اخیرا کاروان نظامی نیروهای هم‌پیمان ارتش سوریه را در اطراف دیرالزور هدف گرفت اما ارتش سوریه از پیشروی دست برنداشته و در حومه شرقی السویداء در مرز با اردن به پیشروی‌هایی رسیده است با این اوصاف این رویدادها حکایت از تابستانی داغ در این منطقه دارد.

به گزارش ایسنا، منطقه التنف شامل پایگاه التنف در خاک سوریه در مرزهای سوریه و عراق نیز است که مقابل آن گذرگاه الولید از سمت خاک عراق قرار دارد. مدت‌هاست مخالفان سوریه بر پایگاه التنف در جاده دمشق - بغداد تسلط دارند در عین حال داعش قدرت مانور زیادی در گذرگاه الولید دارد. از آن طرف نیروهای حشد شعبی عراق با حمایت ارتش در منطقه صحرایی نزدیک مرزها به سمت گذرگاه الولید در حال حرکت هستند و تصور می‌شود هدف از این عملیات بنا به ادعای غربی‌ها ارتباط دادن سوریه و عراق از طریق صحرا به یکدیگر و با تسلط بر دو گذرگاه التنف و الولید باشد. از این رو نیروهای آمریکایی به مخالفان سوریه کمک کردند تا پایگاه التنف را از دست داعش آزاد کرده و از طریق پایگاه التنف عملیات خود به سمت البوکمال سوریه را با پشتیبانی آنها آغاز کنند.

اما به رغم این کارشکنی‌های غربی ارتش سوریه بعد از درگیری‌های شدید با "ارتش عشایر" وابسته به اردن و آمریکا توانست کنترل "سد الزلف" در حومه استان سویداء را در دست گرفته و به پیشروی خود در حومه شرقی این استان در مرز با اردن ادامه بدهد و به صحرای ریف دمشق برسد.

ارتش سوریه همچنین کنترل مناطق "ظهره أم السلاسل" و "العیثه" را در دست گرفت تا دامنه مناطق تحت کنترل خود در صحرای السویداء را افزایش دهد.

یگان‌های ارتش سوریه در جنوب ایست امنیتی "ظاظا" نیز پیشروی کرده و کنترل مرکز پژوهش‌های علمی را در دست گرفتند.

در این راستا منابع میدانی به روزنامه القدس العربی فاش کردند، حالت آماده باش امنیتی در اردوگاه الرکبان در نزدیکی گذرگاه مرزی التنف برای حمله احتمالی نیروهای ارتش و نیروهای هم‌پیمان آن و نیروهای حشد شعبی عراق به این منطقه وجود دارد. اخبار حاکی از پیشروی آنها به سمت التنف است.

مناطق نزدیک به منطقه التنف از ۱۴ ماه مه تاکنون شاهد درگیری‌های شدیدی بین نیروهای داعش و نیروهای "مغاویر الثوره"‌ (کماندوهای انقلاب) وابسته به مخالفان سوری با حمایت نیروهای زمینی آمریکایی در صحرای "حمیمه" در رقابت با نیروهای ارتش سوریه و حمایت نیروهای حشد شعبی عراق برای تسلط بر منطقه التنف بوده‌اند.

ابو الفداء الکمالی، یکی از فرماندهان "مغاویر الثوره" گفت: این نیروهای تحت حمایت آمریکا با داعش هم درگیر هستند. نیروهای ما در منطقه التنف به سمت شهر البوکمال در مرزهای سوریه و عراق در منطقه القائم در غرب الانبار در حال پیشروی هستند.

وی افزود: تحرکات داعش و حشد شعبی به سمت منطقه التنف عامل جدیدی در تغییر طرح آمریکایی است که نمی‌خواهد بگذارد نیروهای ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمان آن وارد این مناطق درگیری شده و به منطقه التنف برسند و آمریکا می‌خواهد خودش بر البوکمال مسلط شود.

این مقام مخالف سوری گفت: نیروهای ما از هفتم ماه مه به همراه نیروهای آمریکایی در نزدیکی ایست بازرسی ظاظا مستقر شده‌اند تا بر جاده خاکی از فرودگاه السین در القلمون شرقی به سمت منطقه التنف تسلط یابند و مانع از پیشروی نیروهای نظام و نیروهای حشد شعبی شوند.

وی فاش کرد، تجهیزات نیروهای حشد شعبی شامل شبه‌نظامیان الأبدال، گردان‌های سید الشهداء، نیروهای جعفری در محور التنف در نزدیکی گذرگاه التنف دیده می‌شوند و این نیروها عمدتا در القلمون شرقی و سویداء مستقر هستند.

همچنین فرمانده گروه "اسود الشرقیه" وابسته به ارتش آزاد سوریه به نام "طلال سلامه ابو فیصل" مدعی است، هدف نظام سوریه از پیشروی به سمت صحرا از سمت مرزهای سوریه و اردن به رغم حمله هوایی که به شبه‌نظامیان عراقی اخیرا انجام شد، حمایت از برنامه رسیدن به گذرگاه التنف در مرزهای سوریه و عراق است.

ابوفیصل به سایت عربی ۲۱ ادعا کرد: نظام سوریه همچنان در حال انتقال تجهیزات نظامی و نیروهای حشد شعبی به مناطق شهرک السبع بیار و ظاظا به منظور گشودن مسیری زمینی است که ایران را با لبنان مرتبط سازد و هدف از آن تسلط بر مثلث استراتژیک ظاظا است که در اتوبان بغداد و دمشق است و آن در راستای قرارداد با روس‌ها است که برای آنها تسلط بر چاه‌های نفت دیرالزور را تضمین می‌کند.

در این راستا یک نیروی حشد شعبی نیز فاش کرد، نیروهای نروژی و آمریکایی اخیرا از عراق وارد منطقه التنف شده‌اند.

این فرمانده حشد شعبی در محور گذرگاه الولید عراق که روبروی گذرگاه التنف است، از ملحق شدن نیروهای نروژی به نیروهای مستقر در گذرگاه التنف خبر داد.

نیروهای انگلیسی، جمهوری چک، آلمانی، هلندی به همراه ۱۰۰ نیروی آمریکایی از آوریل در پایگاه التنف مستقر هستند و قصد آزادسازی البوکمال و دیر الزور را از دست داعش دارند.

پیشتر ژنرال جوزف دانفورد، از پیشنهادی به ارتش روسیه برای اجتناب از درگیری آمریکا با روسیه در منطقه اطراف شهر دیرالزور تا رودخانه فرات پرده برداشته بود که گویا روسیه نیز از آن استقبال کرده است.

آمریکا این منطقه را متشکل از دیرالزور، تا دره رودخانه فرات و القائم که در خاک عراق قرار دارد را به عنوان کانون مهم بعدی جنگ یا گروه تروریستی داعش اعلام کرده اما نیت واقعی آنها قطعا این نمی‌تواند باشد. آمریکا در واقع می‌خواهد هرگونه حضور نیروهای هم‌پیمان ارتش سوریه و حشد شعبی را در منطقه التنف مهار کند.

 

 

 


Copyright ©ariaye 2002_2017
استفاده از مطالب آريايی با ذکر ماخذ آزاد است

بالا
آرشيف * صفحة دری
بازگشت