340 : بهشت
برنامه های قبلی شفيع عيار

تلويزيون های افغانی
انجمن حقوقدانان افغان در اروپاعطالله عنايت رادمرد
افغانستان و مجموعه ترکيبی تروريم بين المللی


محمد عالم افتخار
جنبش های «تغییر»؛ نیروی محرکهء تکامل تاریخ و ترقی انسانیت است


احمد حسین مبلغ
نقدی بر دیدگاه های راسیستی آرامش دوستدار


احمد سعیدی
امریکا حضورش را به افغانستان ادامه میدهد


هدايت حبيب
حمله برخداپرستی خداپرستان در خانهٔ خدا


مهرالدین مشید
مبارزه با تروریزم یا سلاخی مردم افغانستان


محمدعوض نبی زاده
تداوم تعدی تاریخی برهزاره ها درافغانستان


عبدالاحمد فیض
امیدهای کاذب برای صلح درکابل


عبدالقیوم
جمیعت وطن، حزب وطن یا د وطن ګوند


محمد الله وطندوست
نکاتی از یادداشت های روزانه 


دکتر عارف پژمان
غمی که با غروب آمد


 دکتورعلی احمد کریمی
چرا دردولت وحدت ملی داعش فربه ترگردیده است؟


محمد امين فروتن
پیشوایان متفکر و خودکشی ازترس مرگ


علی رستمی
کنش مردمی انعکاس دهنده وضع عینی جامعه است


احمد حسین مبلغ
در افغانستان به جنایتکاران جنگی پاداش می‌دهند


استاد صباح
اگرسجایای انسانی ثمره محیط است، باید محیط را انسانی کرد


بصیرهمت
انتخابات بریتانیا


الحاج عبدالواحد سیدی
عبادات بر مبنای هدایات صریح قرآن_معاملات و تعزیرات


خوشه چین
سخنی پیرامون ایجاد جبهۀ ضد جنگ درجلسۀ  پالتالکی


محمد انور ولید
د بشریت له پاره د تلپاتې آسماني تړون پیلېد وشپه


میر عبدالواحد سادات
اشتباهات گذشته را در افغانستان تکرارنمی کنیم


گاهنامهً مجبت
شماره دوم ـ می 2017کارتونهای تازه از عتيق شاهد
 

جمعه 2 سرطان 1396 خورشيدی برابر با 23 جون 2017 ميلادی

 

بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «رحمت‌الله نظراف» رئیس بخش همکاری با ساختارهای کشورهای همسود و سازمان شانگهای وزارت امور خارجه ازبکستان در نشستی مطبوعاتی در جمع نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی با اشاره به وضعیت فعلی افغانستان، گفت: تمام اعضای سازمان همکاری شانگهای در نشست اخیر خود تأکید کردند که بحران افغانستان‌ را فقط از طریق راه‌های صلح‌آمیز و سیاسی می‌توان حل کرد.

این نماینده وزارت امور خارجه ازبکستان اظهار داشت: ازبکستان از سرگیری فعالیت گروه تماس با افغانستان در سازمان همکاری شانگهای حمایت می‌کند.

وی تصریح کرد: «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان اخیرا «عصمت‌الله ایرگاش‌یف» را به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در مسائل افغانستان منصوب کرد، وی در حال حاضر در تمام مراسم‌های مربوط به حل و فصل اوضاع افغانستان به طور فعال شرکت می‌کند.

نظراف افزود: ازبکستان همچنین در تمام حوزه‌های مربوط به بازسازی اقتصادی افغانستان به طور گسترده فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: شرکت سهامی راه آهن ازبکستان پیشتر خط راه آهن «حیرتان- مزار شریف» را ساخته که این خط در توسعه این کشور از اهمیت ویژه برخوردار است.

این دیپلمات ازبک تأکید کرد: ما برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان از تمام طرح‌های اقتصادی در دست اجرا در این کشور حمایت می‌کنیم و از جامعه جهانی میخواهیم که به سرپرستی سازمان ملل متحد به مردم این کشور از کمک کنند.

 

آمریکا برای آنارشیسم در افغانستان تلاش می‌کند/ دولت کابل با حمایت آمریکا معترضان را سرکوب کرد

رئیس دفتر ریاست جمهوری سابق افغانستان تاکید کرد که حکومت وحدت ملی با حمایت آمریکا به کشتار معترضان کابل پرداخته و آمریکا نیز با ایجاد آشوب و ترویج قانون شکنی بدنبال تبدیل افغانستان به مرکز تروریسم است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «عبدالکریم خرم» وزیر سابق اطلاعات و فرهنگ و رئیس دفتر ریاست جمهوری سابق افغانستان گفت که حکومت با پیش گرفتن شیوه‌های استکباری گاهی تظاهرات‌کنندگان را به رگبار می‌بندد و گاهی با اعمال خشونت و کشتار، تحصن مسالمت‌آمیز معترضان را به هم می‌زند.

وی به روزنامه «ویسا» گفت که دولت کابل توانایی دفاع از مردم را در برابر داعش و مخالفان مسلح ندارد و زمانی هم که تعدادی از شهرواندان به رسم اعتراض تحصن می‌کنند توسط نیروهای امنیتی کشته و زخمی می‌شوند.

کریم خرم تاکید کرد: برخی از شعارهای معترضان غیرقابل قبول هستند اما کشتار آنها تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نیست.

وی معتقد است: ساختار حکومت وحدت ملی  غیرقانونی است و همچنان مرتکب اقداماتی می‌شود که متضاد با قانون است و باعث نقض حقوق شهروندی افغان‌ها می‌شود.

رئیس دفتر سابق حامد کرزی گفت: این رفتار حکومت وحدت ملی در سایه حمایت آمریکا صورت می‌گیرد زیرا آمریکا می‌خواهد تا از افغانستان به عنوان یک پایگاه آموزشی برای گروه‌های تروریستی استفاده کند.

خرم اظهارداشت که آمریکا برای دست یافتن به اهداف خود نیاز دارد تا حاکمیت قانون هرچه بیشتر تضعیف شود و افغانستان به مناطقی شبیه وزیرستان پاکستان تبدیل شود.

مقام افغان همچنان مدعی شد: در صورتی که به پارلمان افغانستان حمله‌ شود این نیز بخشی از نقشه آمریکا برای ایجاد آشوب و ناامنی بیشتر در این کشور تلقی خواهد شد.

حکومت افغانستان پس از حمله سه‌شنبه شب نیروهای امنیتی به معترضان کابل که دو کشته و 17 زخمی بر جا گذاشت با موج وسیعی از اعتراضات و محکومیت‌های نهادهای حامی حقوق بشر و چهره‌های افغان مواجه شد.

همچنین چند روز قبل رئیس پارلمان افغانستان و هیئت اداری این مجلس از امکان حمله تروریستی به پارلمان این کشور خبر دادند. به گفته آنها یک نماینده پارلمان و برادر رييس سنای افغانستان برای انتقال مهاجمان انتحاری به داخل صحن مجلس تلاش دارند.

 

سفر قریب الوقوع وزیرخارجه چین به پاکستان برای رایزنی درباره افغانستان

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد 'وانگ یی' وزیر امور خارجه چین قرار است طی یکی دو روز آینده با هدف بررسی فرآیند صلح و ثبات در افغانستان به پایتخت پاکستان سفر کند.

به گزارش ایرنا، 'نفیس زکریا' ديروز در نشست خبری هفتگی خود در اسلام آباد گفت: پاکستان و چین به همراه برخی دیگر از کشورها همکاری نزدیکی در بحث کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان دارند.
وی افزود: در جریان سفر وانگ یی به اسلام آباد درباره روابط دوجانبه و راه های توسعه همکاری های مشترک چین و پاکستان نیز گفت و گو و تبادل نظر خواهد شد.
نفیس زکریا در واکنش به مخالفت هایی از سوی طرف افغان درباره حصارکشی مرزی از سوی پاکستان گفت: مدیریت مرزی موثر برای جلوگیری از تردد تروریست ها در نوار مرزی و ارائه تسهیلات برای مردم هر دو کشور از جمله فعالیت های تجاری، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
وی با این حال تاکید کرد: حصارکشی مرزی پاکستان در داخل محدوده خاک این کشور انجام می شود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی دولت اسلام آباد با اشاره به تبادل هیات های اخیر میان اسلام آباد و کابل از جمله سفر ماه گذشته هیات عالی رتبه پارلمان پاکستان به افغانستان و همچنین دیدار نواز شریف و اشرف غنی در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای، افزود: پاکستان از سفر هیات های افغان به این کشور نیز استقبال می کند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره گزارش هایی مبنی بر احتمال تجدید نظر آمریکا در سیاست های خود در قبال پاکستان و احتمال سخت گیری های واشگتن درقبال پاکستان، گفت: اهمیت فراوانی به روابط بلند مدت خود با آمریکا قائل هستیم و معتقدیم همکاری های مداوم میان دو کشور در راستای ارتقای صلح و ثبات منطقه ای و فرامنطقه ای است.
نفیس زکریا افزود: پاکستان در حال انجام عملیات هایی علیه عناصر تروریستی بدون هیچ تبعیضی است و ما این عملیات ها را در راستای منافع امنیت ملی خود می دانیم.
وی تاکید کرد: پاکستان هرگز اجازه استفاده از خاک خود علیه هیچ کشور را نمی دهد.
نفیس زکریا درباره حملات پهپادهای آمریکا به پاکستان نیز گفت: مواضع ما روشن است، چنین حملاتی غیرسازنده و موجب نقض حاکمیت و تمامیت ارضی پاکستان است.

 

پناهگاه امن مخالفان افغانستان کجاست؟/جامعه جهانی نباید گروه‌های تروریستی را به خوب و بد تقسیم کند

نماینده دائم هند در سازمان ملل در نشست شورای امنیت این سازمان با محوریت افغانستان تاکید کرد جامعه جهانی نباید تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم کند و یا از یکی علیه دیگری استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «فرست پوینت»، هند شورای امنیت سازمان ملل و جامعه جهانی را به بی توجهی نسبت به گروه‌های تروریستی و حامیان آنها در افغانستان متهم کرد.

«سید اکبرالدین» نماینده دائم هند در سازمان ملل در شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: عدم توانایی و عدم تمایل جمعی جامعه جهانی برای دیدن مشکلات، همانطور که هستند، هزینه‌های هنگفتی برای مردم افغانستان ایجاد کرده است.

وی افزود: شورای امنیت سازمان ملل حتی از محکوم کردن برخی از حملات تروریستی در افغانستان خودداری کرده است.

اکبرالدین همچنین عدم برگزاری جلسات کافی شورای امنیت سازمان ملل با محوریت افغانستان را مورد انتقاد قرار داد.

نماینده دائم هند اظهار داشت: برخی با بیان اینکه این حملات توسط عناصر ضد حکومتی انجام می‌شوند و نتیجه بحران‌های سیاسی و مدنی در افغانستان هستند، اهمیت این مسائل را کاهش می‌دهند.

وی  گفت: عاملان ضد حکومتی افغانستان از کجا تسلیحات، مواد منفجره و حمایت‌های مالی خود را بدست می‌آورند و کجا آموزش می‌بینند؟ پناهگاه امن این گروه‌ها کجاست؟

نماینده دائم هند در سازمان ملل تصریح کرد:تحریم‌هایی که قرار بود شورای امنیت بر گروه‌های تروریستی در افغانستان اعمال کند نیز بی‌اثر بوده؛ زیرا کمیته اعمال تحریم‌ها افزایش تولید تریاک که همراه با افزایش جهانی مواد مخدر بوده را کاملا نادیده گرفته است.

اکبرالدین گفت: اولین و مهم‌ترین وظیفه جامعه جهانی این است که اطمینان حاصل کند تا گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا در هیچ جا پناهگاه امنی نداشته باشند.

وی تاکید کرد: نباید تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم کرد و یا یکی را علیه دیگری مورد استفاده قرار داد.

نماینده هند در سازمان ملل خواستار شد که با گروه‌هایی چون طالبان، شبکه حقانی، القاعده، داعش، لشکر طیبه و جیش محمد، بدون تلاش برای توجیه فعالیت‌ آنان، مانند سازمان‌های تروریستی رفتار شود.

 

افزایش نظامیان تاثیری در افغانستان ندارد/نقش کلیدی پاکستان در توقف جنگ

مقام ارشد ارتش آمریکا اعلام کرد اعزام نظامیان بیشتر در بهبود اوضاع افغانستان تاثیری ندارد و نقش پاکستان در توقف جنگ افغانستان بسیار مهم است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «واشنگتن اگزمینر»، «دنیل ال دیویس» سرهنگ بازنشسته آمریکایی که سابقه حضور در افغانستان را نیز دارد، تصریح کرد: اعزام 5 هزار، 50 هزار و یا حتی 250 هزار نظامی بیشتر به افغانستان به شکست گروه‌های شبه‌نظامی در افغانستان منجر نخواهد شد.

وی در سال 2009 نیز اعزام 30 هزار نیروی بیشتر به افغانستان را مورد انتقاد قرار داد و در گزارشی هشدار داد که اعزام این نیروها تنها به نارضایتی مردم افغانستان منجر خواهد شد.

دیویس در یادداشتی در «واشنگتن اگزمینر» نوشت: پس از بازگشت از دومین ماموریت خود در افغانستان در سال 2012، گزارشی را منتشر کردم که با وجود ارزیابی‌های مثبت متعدد مقامات ارشد نظامی آمریکایی، طرح افزایش نیروها در افغانستان به اهداف مورد نظر خود نرسیده و شکست خورده است.

سرهنگ بازنشسته آمریکایی تصریح کرد که  افزایش نیروها موفق به کاهش شبه‌نظامی‌گری در افغانستان نشد و تلاش‌های کشورش برای افزایش نیرو در آینده نیز به سرنوشت مشابهی دچار می‌شود.

وی در ادامه دلایل شکست اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان را حمایت پاکستان از شبه‌نظامیان افغان می‌داند.

دیویس در یادداشت خود می‌نویسد: مدارک مستندی وجود دارد که دستگاه اطلاعات ارتش پاکستان چند دهه است که در خاک خود به شبه‌نظامیانی که علیه حکومت افغانستان می‌جنگند، پناه داده است.

سرهنگ بازنشسته آمریکایی می‌افزاید که پاکستان همچنین حملات شبه‌نظامیان را از خاک خود علیه افغانستان پشتیبانی کرده و گاهی اوقات حتی این حملات را هدایت می‌کند. تا زمانی که این حمایت‌ها از بین نرود و یا به شدت کاهش نیابد، جنگ افغانستان ادامه خواهد داشت.

به گفته «حسیب‌الله کلیمزی» معاون سخنگوی سنای افغانستان، «اشرف غنی» نیز تصریح کرده که مواد منفجره‌ای که در حمله انتحاری اخیر کابل استفاده شده بود از پاکستان آمده بوده و دستگاه اطلاعات ارتش پاکستان «آی.اس.آی» نیز در این حمله دست داشته است.

کلیمزی معتقد است که آمریکا باید بر اسلام‌آباد فشار همه‌جانبه دیپلماتیک  وارد کند تا پاکستان حمایت از مخالفان دولت افغانستان را متوقف کند.

وی در ادامه به فساد گسترده در حکومت افغانستان اشاره کرد و نوشت «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا نیز در جلسه کنگره آمریکا فساد در افغانستان را مشکلی بحرانی دانست و از فساد به عنوان بزرگترین مشکل استراتژیک در افغانستان نام برد.

ثبات در افغانستان از طریق نظامی بدست نمی‌آید، زیرا بیشتر مناطق این کشور بزرگ غیر قابل سکونت و کوهستانی است. من در فاصله سال‌های 2010-2011 از شرق تا جنوب شرقی افغانستان سفر کردم و خود مشاهده کردم که با وجود 140 هزار نیروی نظامی آمریکایی و ناتو طالبان بخش‌های زیادی از کشور را تحت کنترل خود داشتند.

وی در ادامه تصریح کرد راه‌حل سیاسی از خارج و از راه نظامی قابل تحمیل بر هیچ کشوری نیست. مردمی که در آن کشور مجبور به زندگی با شرایط موجود هستند باید خود راه‌حل سیاسی را ایجاد کنند.

به جای افزایش نظامیان خود، واشنگتن باید در تلاش برای افزایش همکاری‌های دیپلماتیک در منطقه تلاش کند و اسلام‌آباد را متقاعد کند تا حمایت از شبه‌نظامیان را متوقف کرده و یا بشدت کاهش دهد.

اگر مخالفان دولت افغانستان حمایت پاکستان را از دست دهند نیروهای امنیتی افغان ممکن است به تنهایی قادر باشند تا به خوبی با شبه‌نظامی‌گری در این کشور مقابله کنند.

این اقدام واشنگتن همچنین می‌تواند فشارهایی را بر حکومت افغانستان وارد کند تا پیشرفت‌های واقعی و مشهود در کاهش فساد داشته باشد. کنگره آمریکا باید از حکومت افغانستان درخواست ضمانت کند که کمک‌های آمریکا به افغانستان و یا جان یک سرباز دیگر آمریکایی در این کشور به هدر نخواهد رفت.

 

گروه‌های افراطی افغانستان توان حمله به کشورهای آسیای مرکزی را ندارند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «الکساندر زلیچنکو» کارشناس مسائل امنیت ملی قرغیز با اشاره به احتمال حمله شبه‌نظامیان سازمان‌های افراطی افغانستان به تاجیکستان و دیگر کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: افراط‌گرایان توانایی حمله به کشورهای آسیای مرکزی را ندارند اما همکاری کشورها در قالب سازمان پیمان امنیت جمعی باید تقویت شود.

این کارشناس با اشاره به اینکه شبه‌نظامیان طرح واحد و اهداف معینی ندارند، گفت: رؤسای سازمان نظامی مذکور شرایط و وضعیت منطقه را به خوبی می‌دانند و برنامه‌های مختلفی را برای واکنش به اقدامات افراطگرایان طراحی کردند.

زلیچنکو افزود: باید به تقویت مرزها ادامه داد زیرا هنوز تحولات سال 1999 در یاد نظامیان است که تروریست‌ها از طریق تاجیکستان وارد قرغیزستان شدند.

کارشناس مسائل امنیت ملی قرغیزستان با اشاره به عدم توانایی طالبان به حمله مستقیم گفت: شبه‌نظامیان مسیرهای مناطق کوهستانی را به خوبی می‌شناسند به همین دلیل پس از عبور از مرزها پیدا کردن افراط‌گرایان دشوار خواهد بود در نتیجه در داخل کشور حملات تروریستی افزایش می‌یابد بنابراین باید افراط‌گرایان در مرزها کشته یا بازداشت شوند.

زلیچنکو خاطرنشان کرد: به طور کلی باید نیروهای تاجیکستان و قرغیزستان فعال شوند زیرا بر اساس برخی اطلاعات طالبان در حال نزدیکی به داعش هستند.

کارشناس امنیتی قرغیز گفت: داعش را همه به خوبی می‌شناسند فعالیت آنان به مرور زمان افزایش یافت و باید در این منطقه نیز حضور آنها جدی گفته شود.

وی افزود: باید یک بار دیگر تأکید کرد که شبه‌نظامیان به قرغیزستان نمی‌رسند اما تقویت نیروهای نظامی و فعالیت‌های پیشگیرانه در شرایط فعلی بهترین گزینه است.

 

اخراج پناهجویان افغان از آلمان هفته آینده بار دیگر از سرگرفته می‌شود

اخراج پناهجویان افغان از آلمان که پس از حوادث تروریستی کابل تعلیق شده بود، هفته آینده بار دیگر از سرگرفته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «دویچه وله»، تنها چند هفته از حوادث بزرگ تروریستی در کابل و تعلیق اخراج پناهجویان افغان از آلمان می‌گذرد اما مقامات دولت این کشور بار دیگر اخراج این پناهجویان را از سر خواهند گرفت.

بر اساس این گزارش، برنامه آلمان برای اخراج پناهجویانی که درخواست پناهندگی‌شان رد شده از هفته آینده بار دیگر آغاز خواهد شد.

این در حالی است که دولت آلمان اخراج پناهجویان افغان را پس از حمله تروریستی در منطقه دیپلماتیک‌نشین کابل به تعلیق درآورده بود. این حمله به کشته شدن بیش از 160 نفر و زخمی شدن بیش از 500 تن منجر شد.

گزارش‌های دیگری از شبکه «ان.دی.آر» و مجلات خبری چون «اشپیگل» نیز حاکی از آن است که پروازهای پناهجویان اخراج شده ممکن است روز چهارشنبه «لایپزیگ» را به مقصد کابل ترک کند.

این گزارش‌ها هنوز به صورت رسمی تایید نشده‌اند.

پس از حمله انتحاری در چهارراه زنبق کابل، دولت‌های فدرال و ایالت‌های آلمان توافق کردند تا اخراج پناهجویان افغان را تا زمان بررسی‌های بیشتر امنیتی توسط وزارت خارجه آلمان به حالت تعلیق درآورند.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز اظهار داشت که تعلیق اخراج پناهجویان افغان ممکن است تا ماه جولای ادامه یابد.

وی همچنین گفته بود که آلمان به اخراج مجرمان، کسانی که تهدید امنیتی محسوب می‌شوند و اشخاصی که حاضر به احراز هویت خود نیستند، ادامه خواهد داد.

بسیاری از سیاسیون آلمانی به دلیل اخراج پناهجویان افغان در وضعیت امنیتی وخیم این کشور به مرکل انتقادات شدیدی وارد کردند.

 در اوایل ماه جاری میلادی «سیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان نیز خواستار گفت‌وگوهای صلح با طالبان شد.

گابریل به هفته نامه «بیلد» ضمن بیان اینکه برای ایجاد راه‌حل سیاسی در افغانستان باید با طالبان مذاکره کرد، گفت: ما با دوستان صلح نمی‌کنیم، بلکه با دشمنان خود صلح می‌کنیم.

مخالفان مسلح دولت افغانستان 16 سال پس از حمله نظامیان  آمریکایی، حدود 40 درصد از این کشور را تحت کنترل و یا تحت نفوذ خود دارند.

بر اساس آمار پلیس فدرال آلمان، تا اواخر ماه آوریل، آلمان 8 هزار و 620 پناهجو را اخراج کرد.

سال گذشته میلادی نیز آلمان 25 هزار پناهجو را اخراج کرده بود.

 

حتی یک مرمی چرا باید به دست طالبان یا داعش برسد؟!

آوا : شماری از اعضای شورای ولایتی جوزجان در شمال کشور می‌گویند که چرخ‌بال‌های ارتش ملی تجهیزات و اکمالات نیروهای امنیتی ولسوالی درزاب جوزجان را در منطقۀ تحت کنترل گروه تروریستی داعش و طالبان پرتاب کرده است.

به نقل از رسانه ها، یک عضو شورای ولایتی جوزجان گفته است که گروه داعش با استفاده از تجهیزات پرتاب شده از سوی ارتش، نیرومندتر به میدان نبرد می‌آید.

یکی دیگر از اعضای شورای ولایتی جوزجان نیز با تأیید این خبر می‌گوید که وضعیت ولسوالی درزاب نگران کننده است و احتمال دارد که این ولسوالی دوباره به دست طالبان و یا هم داعش سقوط کند.

در همین حال فرمانده پولیس جوزجان گفته است که به علت مشکلات فنی چرخ‌بال، تنها چند صندوق محدودی از مهمات نیروهای امنیتی در منطقۀ زیر کنترل طالبان و داعش پرتاب شده و دیگر تجهیزات این چرخ‌بال‌ را نیروهای امنیتی تسلیم شده‌اند."

خبر بالا اگر دقیق و درست باشد، باید گفت که فاجعه ی دیگر در کشور در حال وقوع است و این فاجعه زمانی عمیق تر و خطرناکتر می نماید که معلوم شود تجهیزات مربوط به نیروهای امنیتی و دفاعی در ولسوالی درزاب، از روی تعمد و آگاهی به دست طالبان و داعش رسیده است.

فرمانده پولیس جوزجان از نقص فنی هلی کوپترها سخن می گوید و مدعی است که به علت وجود نقص فنی در چرخبال ها، مقداری از تجهیزات در مناطق تحت کنترول طالبان و داعش از هلی کوپترها به بیرون پرتاب شده است. اما دو سه پرسش اینجا ذهن شنونده خبر را به خود مشغول می کند. سوال نخست اینکه این چه گونه نقص فنی ای است که عمله چرخبال ها را وادار می کند تا مقدار از تجهیزات را به بیرون از طیاره هدایت کنند و پرسش دوم اینکه چرا این محموله های نظامی باید در قلمرو حاکمیت تروریستهای داعش و طالب به بیرون پرتاب شود و آیا ماموران موجود در هلی کوپترها جا و مکان دیگری را نمی توانستند برای بیرون انداختن تجهیزات انتخاب کنند؟!

چنانچه می دانیم شبیه این عمل خیانت بار در گذشته نیز بوقوع پیوسته است و رسانه ها به نقل از نمایندگان مجلس و نیز شاهدان عینی در محل حادثه، از پرتاب اسلحه و مهمات جنگی برای مخالفان مسلح به وسیله هلی کوپترهای اردوی ملی خبر داده اند.

چنانچه شبیه همین خبر را در باره نیروهای امریکایی مبنی بر پرتاپ سلاح و مهمات در مناطق زیر اداره مخالفان مسلح، بارها و بارها رسانه ها منتشر کرده و یا شاهدان عینی در باره آن سخن گفته اند.

با این حساب، یک موضوع روشن می شود و آن کمک شدن مخالفان مسلح دولت از طرف امریکایی ها و نیز اگر نگوییم کل دولت وحدت ملی و سران و رهبران این دولت؛ اما با قاطعیت می توان گفت از سوی موافقان سیاست های خائنانه طالبان و داعش در بدنه نظام و کابینه دولت وحدت ملی که در هر حال، موافق به وجود آمدن نظام داعشی و طالبانی در افغانستان هستند.

کمک شدن هر از گاه مخالفان مسلح به شیوه های مذکور، این گمانه را بیشتر در میان آگاهان مسائل کشور تقویت کرده که گویا برخی از سران دولت وحدت ملی با امریکایی ها در یک چیز تفاهم دارند و آن تقویت مخالفان مسلح خویش در چهار گوشه افغانستان است، تا اوضاع چنانکه امریکایی ها می خواهند همچنان بحرانی و متشنج در افغانستان باقی بماند.

گمانه مذکور با تشدید حملات و عملیاتهای انتحاری و انفجاری و نیز جریح و گستاخ شدن گروههایی چون طالبان و داعش مبنی بر راه اندازی حملات تهاجمی آنان برای تصرف ولسوالی ها در برخی از نواحی کشور و نیز بی تفاوتی امریکایی ها نسبت به این ناامنی ها و همچنان توجیه گری های غیر معقول برخی از مقامات حکومتی در زمینه، بیشتر از پیش تقویت می شود؛ تا جایی که برخی از صاحب نظران حکومت وحدت ملی را تنها پروژه ای برای تامین شدن منافع امریکایی ها در افغانستان و منطقه معرفی می کنند و آن را از اصل و اساس ملی نمی دانند.

بسیاری از آگاهان معتقدند که در خوشبینانه ترین قضاوت نسبت به ماهیت دولت وحدت ملی در کشور، از این دولت انتظار می رود که با تسامح و تساهل و اغماض های غیر معقول و بعضاً قبیله گرایانه، در قبال افکار و اعمال تروریستی و دهشت افکنانه مخالفان مسلح اعم از داعش و طالبان و شبکه حقانی و سایر شبکه های مخوفِ موجود در افغانستان، بیشتر از زمان موجود از مردم خویش فاصله نگیرد.

دولت حد اقل کاری را که در ربطِ به پرتاب تجهیزات چرخبالهای اردو به سمت داعش و طالب می تواند انجام بدهد، انجام یک تحقیق فوری در زمینه و مجازات عاملان این قضیه خائنانه و غیر ملی در صورت تعمدی بودن آن در برابر چشمان مردم کشورش می باشد؛ تا از این طریق هم اعتماد مردم را نسبت به حکومت جلب کند و هم درس عبرتی باشد برای نفوذی های دشمن در بدنه دولت و حکومت. اما آیا دولتمردان ما دست به چنین ابتکارهای ملی و مردمی خواهند زد، حالانکه تجربه گذشته آنان تا کنون خلاف آن را نشان داده و دولتمردان ما تا کنون هیچ یک از این قضایا را جدی نگرفته و برای آن وقت نگذاشته اند که نتیجه آن نیز بیشتر شدن شکاف بی اعتمادی میان دولت و ملت بوده است.

 

موافقت آمریکا با کمک 19 میلیارد روپیه‌ای به پاکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، سفارت آمریکا در پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد واشنگتن برای اصلاحات اقتصادی و ایجاد شغل با کمک 19 میلیارد روپیه‌ای به اسلام‌آباد موافقت کرده است.
به گزارش روزنامه
جنگ، بر اساس این بیانیه آمریکا به عنوان شریک استراتژیک به پاکستان کمک می‌کند و خواستار پیشرفت اقتصادی این کشور است.
به تازگی مقامات آمریکایی بعد از جنجال زیادی قرارداد کمک مالی مشروط به پاکستان را امضا کردند.
این خبر در حالی منتشر می‌شود که به نظر می‌رسد دولت ترامپ رویکرد سخت‌تری را نسبت به دولت‌های پیشین آمریکا در قبال اسلام‌آباد اتخاذ خواهد کرد.
به گزارش رسانه‌های پاکستان رویکرد دولت ترامپ می‌تواند شامل افزایش حمله‌های پهپادی، توقف و تعلیق حمایت‌های مالی از پاکستان باشد.
این رویکرد حتی ممکن است در نهایت به لغو جایگاه اسلام‌آباد به عنوان شریک اصلی ناتو که عضو این سازمان نیست نیز منجر شود.
برخی دیگر از مقامات آمریکایی به موفقیت‌آمیز بودن این طرح خوش‌بین نیستند، با این وجود واشنگتن معتقد است علت نا‌امنی در افغانستان مخفی‌گاه تروریست‌ها در پاکستان است.

 

اظهارات ضد و نقیض مقامات پاکستانی درباره فرماندهی «راحیل شریف» بر ائتلاف سعودی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سخنان ضدو نقیض دولتمردان اسلام‌آباد در خصوص نحوه اعزام راحیل شریف برای فرماندهی ائتلاف آل سعود کماکان ادامه دارد.

 سرتاج عزیز دستیار ویژه نخست‌وزیرپاکستان گفت: حضور راحیل شریف به عنوان فرمانده ائتلاف سعودی به میل خود او بوده و دولت پاکستان در این خصوص فقط مجوز لازم را صادر کرده است.

دیلی پاکستان در این باره نوشت: وی طی سخنانی در نشستی برای بررسی اختلافات قطر و عربستان، گفت که پاکستان در تنش کشورهای خلیج فارس بی طرف عمل می‌کند و در مشکلات موجود میان سایر کشورها دخالت نخواهد کرد.

سرتاج عزیز در مورد جنگ عربستان و یمن نیز تصمیم پارلمان را نظر پذیرفته شده دولت پاکستان دانست که در آن اعلام بی طرفی شد.

در ادامه سناتور «کریم خواجه» نیز خواستار بازگشت راحیل شریف به پاکستان شد و حضور او در ائتلاف سعودی را بی‌دلیل و بی‌فایده خواند.

وی تصریح کرد: وقتی پاکستان ارتش خود را به عربستان می‌فرستد، ممکن است ایران اطمینان خود به پاکستان را از دست بدهد.

سخنان سرتاج عزیز در حالی بیان شده که در روزهای قبل «خواجه آصف» وزیر دفاع پاکستان اعلام کرده بود: اعزام راحیل شریف به ائتلاف سعودی به خواست دولت پاکستان بوده است و این تصمیم شخصی او نیست.

کارشناسان بر این باورند که دولت پاکستان دیگر حاضر نیست هزینه‌های ناشی از حضور راحیل شریف در ائتلاف سعودی را پرداخت کند و به زودی دست از تصمیم خود برخواهد داشت.

 

«دوشنبه» و «تاشکند» در تلاش برای برادرخواندگی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «رستم امامعلی» شهردار «دوشنبه» با هیئت ازبکستان در رأس «اولوغ بیک روزی قل اف» معاون نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

بر اساس این گزارش، در این ملاقات مسائل مربوط به روند همکاری‌های فعلی و چشم انداز روابط دوجانبه تاجیکستان و ازبکستان بررسی شد.

راه اندازی همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دوشنبه و شرکت و کارخانه‌های ازبکستان از موضوعات محوری این دیدار عنوان شده است.

در این دیدار تأکید گردید که تاجیکستان و ازبکستان دارای پتانسیل بزرگ و امکانات زیاد همکاری در رابطه به ایجاد کارخانه‌های مشترک در زمینه‌های حمل و نقلی، مصالح ساختمانی، کالاهای خانگی و محصولات کشاورزی می‌باشند.

طرفین در پایان این دیدار به توسعه همکاری‌ها بین تاجیکستان و ازبکستان در بخش گردشگری، راه اندازی روابط برادرخواندگی میان دوشنبه و تاشکند و تأسیس «خانه تجارت تاشکند» در شهر دوشنبه و «خانه تجارت دوشنبه» در شهر تاشکند توجه خاص صورت گرفت.

هیئت ازبکستان 20 ژوئن سال جاری متشکل از نمایندگان 17 وزارتخانه و نهادهای دولتی و 28 نماینده از بخش‌های خصوصی وارد دوشنبه پایتخت تاجیکستان شدند.

 

 


Copyright ©ariaye 2002_2017
استفاده از مطالب آريايی با ذکر ماخذ آزاد است

بالا
آرشيف * صفحة دری
بازگشت