۳۷۹ : جنجال های حسیب جان
برنامه های قبلی شفيع عيار

تلويزيون های افغانی
انجمن حقوقدانان افغان در اروپا

نجیب الله عظیمی
حساسیت سیاستگران و خصوصن «جهاد گران» از طرح حکومت وحدت ملی 


محمد قاسم آسمایی
به مناسبت سی وهشتمین سالروزشهادت شاد روان نورمحمد تره کی


احمد سعیدی
حضور امریکا در افغانستان و اوج گیری دوباره تروریزم


 فرزاد رمضانی بونش
ضرورت توافق با افغانستان برسر رژیم آبی رودخانه هریرود


 مهرالدین مشید
آیا فرصت آن پیش آمده است که امریکا از پاکستان روی بگرداند


محمد عالم افتخار
برخی از راز های بیماری، سرگشتگی، بلاهت و سفاهت در بشر


عبدالرووف لیوال
دطالبانوخیرات


 شجاع الحق نوری
   مادون در مقابل بادار؟


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
امپریالیزم  امریکا جنگ را درا فغا نستا ن ادامه میدهد


 خوشه چین
اذیت


عبدالقیوم
زموږغښتلي :دغښتلو، ښوځوانانو(پایلوچو) تاریخي  ریښه


 خواجه محمد نعیم قادری
در رثای استاد حبیب الرحمن هاله


مسعود حداد
ماه دور اندیش


حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی
برده داری در زیر چــتر دیمــوکــراســی


حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی
بگــیرش کــه نگــیرش


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
ترومپ د نظامی استاذو په لاس پاکستان ته یوه سخته پیغام لیږی


شریف بها
در سه سال واندی مدینه فاضله نشد


صمد كارمند
با زمان بايد جنبيد و بن بست را شكست


استاد صباح
جنرال رازق ( اچکزي) ، شخصيت که حماسه مي آفريند


 سیدداوود مصباح
دوروی یک سکه


  محمد انور ولید
ولې افغانستان تل د سیمې اونړۍ د غونډومحوري ټکی دئ ؟


الحاج عبدالواحد سیدی
آزادی بیان هم حق و هم تکلیف


 احمد سعیدی
آغاز یک بازی دیگر بخاطر ایجاد فرصت دیگر


پوهندوی دوکتور سیدحسام مل
ا فغانستان : حمایت ایالات متحده امریکا از جنگجویان و القاعده


الحاج عبدالواحد سیدی
دوست‌محمد خان در بخارا و بلخ


اکادمیسین شرعی جوزجانی
زنان عرب و روی بند سیاه


ضیا
صدای اشنا ؛ از آن سوی قرن


گاهنامه محبت
شماره سوم سال بیستم ؛ سپتمبر ۲۰۱۷


عبدالوکیل کوچی
نور گهربار


حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی
پیــام تبــریکــی اشــرف غنــی به منــاســبت روز دخــتر


زندگینامه مختصر مرحوم داکتر سیداحمد فرید 

یکشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۶ خورشیدی برابر با ۲۲ اکتوبر ۲۰۱۷ میلادی

 

نقش آمریکا در حملات تروریستی اخیر در افغانستان

بدنبال افزایش حملات تروریستی در مناطق مختلف افغانستان ، منابع افغان آمریکا را عامل این حملات می دانند .

به گزارش اسپوتنیک ، شماری از کارشناسان افغان ، هدف راهبرد جدید آمریکا در این کشور را تشدید جنگ و تقویت گروه تروریستی داعش در افغانستان می دانند.
جیلانی زواک رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان ، در خصوص راهبرد جدید آمریکا در مورد افزایش نظامیان آمریکایی در افغانستان به رسانه ها گفت ، این راهبرد درجهت پایان دادن به جنگ در این کشور نیست ، بلکه برای ادامه و تشدید جنگ در افغانستان است.
وی افزود،هدف اصلی حملات هوایی آمریکا علیه گروه طالبان این نیست ، که آنها را نابود کند ، بلکه هدف تحت فشار قرار دادن و تضعیف این گروه است تا اکثر افراد این گروه جذب گروه تروریستی داعش شوند.
به گفته اکارشناسان سیاسی افغان ،در حال حاضر کنترل هوا و زمین افغانستان در اختیار آمریکا است ، اما بارها مشاهده شده از طریق هواپیماهای بی نام و نشان به گروه طالبان و همچنین گروه تروریستی داعش سلاح و مهمات ارسال می شود.
بعد از راهبرد جدید آمریکا مبنی بر اعزام نظامیان آمریکایی بیشتربه افغانستان ، حملات تروریستی داعش و طالبان در این کشور افزایش یافته است.

 

اعضای مجلس: ارگ با داعش همکار است

ماندکار : شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان ریاست‌جمهوری را متهم به تبانی و همکاری با گروه داعش می‌کنند و می‌گویند، اگر حکومت گروه داعش را جدی نگیرد، آنان خود مردم را در برابر داعش بسیج خواهند کرد.
اعضای مجلس در جلسۀ عمومی دیروز شنبه،
۲۹ میزان هم‌چنان از وابسته بودنِ کمیسیون انتخابات شکایت کرده بیان داشتند که حکومت حامیان خودش را در این کمیسیون جابه‌جا کرده است.
ارگ و تبانی با داعش
ظاهر قدیر، نمایندۀ مردم ننگرهار در مجلس نماینده‌گان که پیش از این نیز حکومت را به حمایت از داعش متهم کرده بود، گفت: سه ماه می‌شود که ارتش ملی در ننگرهار خوابیده اند، اما هیچ حمله‌یی بالای داعش انجام نداده اند و این نشان‌گرد بی‌اراده‌گی حکومت است.
آقای قدیر افزود: تا زمانی که ارتش با داعش جنگ نکند و جلو این پروژه را در ولسوالی خوگیانی نگیرد، در تمام افغانستان کسی نمی‌تواند با داعش مبارزه کند.
این عضو مجلس با نقل قول از آنچه حرف‌های زلمی خلیل‌زاد مبنی بر پایان داعش در عراق و سوریه و انتقال آن به افغانستان عنوان کرد، تأکید نمود که «ارگِ ریاست‌جمهوری در تمام برنامه‌های داعش شریک است».
او گفت: «ما به جنگ آماده هستیم، اما حکومت لطف کرده اگر جنگ نمی‌کند، عقب‌نشینی کند و اگر حکومت به حرف ما گوش ندهد، مردم مجبور اند که خودشان امنیت‌شان را بگیرند».
در همین حال، ناهید فرید، نمایندۀ مردم هرات در مجلس گفت: «ما از عراق و سوریه که با قاطعیت با داعش مبارزه کردند و به شکست مواجه‌اش کردند، ضعیف‌تر نیستیم، اما در افغانستان هرروز قربانی می‌گیرند و سیاست‌های ناکام تکرار می‌شود».
گفتنی است که ظاهر قدیر پیش از این نیز اظهارات مشابهی را مطرح کرده بود که واکنش شدید حکومت و نهادهای امنیتی را در پی داشت. او هم‌چنان افرادی را مسلح ساخته و علیه داعش در برخی از بخش‌های ننگرهار نه‌تنها جنگید که افرادش سر جنگ‌جویان داعش را با شیوۀ مشابه سربریدن داعش بریده در کنار جاده گذاشتند.
وابسته‌گی کمیسیون انتخابات به حکومت
همزمان با این، همایون همایون، معاون مجلس نماینده‌گان در جلسۀ دیروز این اتاق گفت که کمیسیون انتخابات مستقل نه، بلکه وابسته به رییس حکومت وحدت ملی است.
آقای همایون افزود که محمد اشرف غنی با صدور حکمی، کمیسیونی را متشکل از چهار نفر در بخش تدارکات و تجهیزات پروسۀ انتخابات ایجاد کرده که مداخلۀ صریح در کار این کمیسیون است.
معاون مجلس نماینده‌گان افزود که کمیسیون انتخابات مستقل نیست، بلکه وابسته به رییس حکومت وحدت ملی است و چیزی که ارگ برای‌شان فرمایش می‌دهد، به همان شکل رفتار می‌کند.
او با اشاره به فیصلۀ کمیسیون انتخابات مبنی بر استفاده از کارت‌های رأی‌دهی پیشین در انتخابات آینده، گفت: «باز از همان
۲۰ ملیون کارت‌های تقلبی که به آغای اشرف غنی جور شده بود، از یک دو ملیون آن استفاده می‌شود».
آقای همایون هم‌چنان بیان داشت که ایمیلی را دریافت کرده و در آن گفته شده است که نماینده‌گانی که علیه کمیسیون انتخابات هستند، باید سرکوب شوند.
در عین حال، انجینیر زکریا زکریا، عضو دیگر مجلس نیز از این مسأله اظهار نگرانی کرد و افزود: مداخلۀ حکومت در انتخابات خلاف قانون اساسی است؛ هیچ‌کس حق ندارد در کار این کمیسیون هیچ نوع مداخله و تعین تکلیف برای اعضای آن کند.
این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که بعد از ظهر دیروز، محمداشرف غنی رییس حکومت وحدت ملی در نشستی که به منظور پشتیبانی از روند انتخابات در ارگ برگزار شده بود، امام محمد وریماچ، رییس دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات را از سمتش برکنار کرد. گفته می‌شود که آقای غنی در این نشست تأکید کرده است که هیچ فردی حق مداخله در پروسۀ انتخابات را ندارد و اطمینان داده که در بخش‌های تأمین منابع مالی و امنیت انتخابات، حکومت تدابیر لازم را روی دست دارد.
در حالی ست که اخیراً یک‌بار دیگر سروصداها، انتقادها و اعتراض‌هایی نسبت به چگونه‌گی عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات بالا گرفته است. پیش از این برخی از احزاب سیاسی نیز ضمن نگرانی از کارکرد کمشنران کمیسیون مستقل انتخابات، خواهان برکناری اعضای این کمیسیون گردیدند.
نشست سری مجلس و وزیران
روز گذشته مجلس نماینده‌گان مقام‌های امنیتی را در پیوند به اوضاع امنیتی کشور استجواب کرده بود، اما این نشست سری اعلام شد.
طارق‌شاه بهرامی، سرپرست وزارت دفاع، ویس احمد برمک، سرپرست وزارت داخله، معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی و عبدالمتین بیگ، رییس ارگان‌های محل در نشست دیروز مجلس نماینده‌گان استجواب شده بودند.
نگرانی‌های امنیتی در سراسر کشور به ویژه در ولایت‌های ارزگان و افزایش حملات طالبان در نقاط مختلف کشور از دلایلی استجواب مقام‌های امنیتی در مجلس اعلام شد.
عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نماینده‌گان گفت که نهادهای امنیتی در تأمین امنیت کشور کوتاه آمده اند و به همین دلیل، مشکلات امنیتی در سراسر کشور افزایش یافته است.
شماری از نماینده‌گان دیگرِ مجلس نیز نهادهای امنیتی را در تأمین امنیت مردم به کوتاهی متهم کردند. به گفتۀ آنان، نهادهای امنیتی با آنکه اطلاعات لازم پیش از وقوع حملات به دست می‌آورند؛ اما برای خنثی‌سازی حملات دشمن ناکام اند.
همچنین برخی از نماینده‌گان، نهادهای کشفی و استخباراتی کشور را در بسیاری موارد در برابر دسیسه دشمنان مردم افغانستان ناکام خواندند. سرانجام، نشست مجلس به درخواست مقام‌های امنیتی و با توافق اکثریت نماینده‌گانِ حاضر در مجلس سری اعلام شد و مقام‌های امنیتی در پشت درهای بسته به پرسش‌های نماینده‌گان پاسخ ارایه کردند.

برخی نمایندگان مجلس هم‌چنین، پاکستان و امریکا را در افزایش نا آرامی‌ها در کشور مقصر خوانده و خواستار لغو توافق‌نامۀ امنیتی با امریکا شدند. به گفته آنان، حکومت در تأمین امنیت کشور کاری کرده نمی‌تواند و باید مردم خود تصمیم بگیرند.
این در حالی است که طالبان مسلح اخیراً حملات‌شان را بر نیروهای امنیتی و مردم افغانستان افزایش داده است. گروه‌ طالبان و داعش در یک هفتۀ اخیر حملات سنگینی را در کابل، پکتیا، غزنی، فراه و میدان وردک در برابر نیروهای امنیتی و مساجد انجام داده اند. براساس گزارش‌ها، در این حملات، بیشتر از
۲۰۰ فرد ملکی و نظامی کشته شده اند و صدها تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

 

آمریکا در پی تعطیل کردن دفتر ویژه تعاملات پاکستان و افغانستان در کابل

واشنگتن با عدم معرفی کارمندان جدید و یا تمدید حکم کارمندان سابق عملا قصد تعطیل کردن دفتر ویژه تعاملات پاکستان و افغانستان خود در کابل را دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اکسپرس نیوز آمریکا با عدم معرفی کارمندان جدید و یا تمدید حکم کارمندان سابق عملا قصد تعطیل کردن دفتر ویژه تعاملات و همکاری‌های پاکستان و افغانستان خود را در کابل دارد.

گزارش‌ها حاکی است تاکنون مجاری رسمی این خبر را تایید نکرده‌اند، ولی یک شخص آگاه به شرط عدم فاش شدن نامش به نماینده اکسپرس نیوز گفته است که کارمندان موجود ماموریتشان تا 40 روز دیگر به اتمام می‌رسد.

به نظر می‌رسد آمریکا قصد دارد این دفتر را با دفتر مخصوص جنوب آسیای خود تلفیق کند و در این راستا در حال بررسی و تصمیم گیری است .

کارشناسان بر این باورند که با تعطیل شدن این دفتر روند مذاکرات میان اسلام آباد و کابل با سختی‌های بیشتری روبرو خواهد شد.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که طی ماه‌های اخیر روابط این دو کشور با هم به مشکل برخورده و آمریکا نیز با متهم کردن پاکستان به حمایت از تروریست‌های فعال در افغانستان به آتش آن دامن زده است.

کارشناسان پاکستانی می‌گویند نزدیک شدن این کشور به چین باعث شده آمریکا احساس خطر کند و از طریق متهم کردن پاکستان و تحریک افغانستان و هند علیه این کشور سعی کند اسلام آباد را تحت فشار قرار دهد .

 

ترس از خشونت و فساد در خانه؛ برخی از نظامیان افغان در امریکا، فرار می‌کنند

اطلاعات روز به نقل از واشنگتن پست : بر اساس یک گزارش که روز جمه منتشر شده است، فساد گسترده و آینده‌ی شغلی نامطمئن، به فرار تعداد زیادی از نیروهای افغان که در امریکا دوره‌های آموزشی را سپری می‌کنند، منجر شده است.
افغان‌ها در میان چندین اتباع خارجی‌یی بودند که پس از ورود به ایالات متحده، فرار کرده‌اند. اما نظر به گزارش سیگار، بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان، این رقم تقریبا نصف مجموعا ۳۲۰ نظامی خارجی و پرسنل پولیس است که از سال ۲۰۰۵ تاکنون، پایگاه‌های آموزش نظامی را ترک کرده‌اند را شامل می‌شود.
گزارش می‌گوید که ۱۵۲ افغان پس از ورود به امریکا فرار کرده‌اند، ۷۰ تن به دیگر کشورها رفته‌اند، پرونده‌ی ۳۹ تن وضعیت قانونی مانند پناهندگی به‌خود گرفته است و ۲۷ نفر دیگر اخراج، دستگیر یا منتظر تصمیم دولت امریکا هستند. گزارش می‌گوید که از ماه مارچ، از وضعیت کنونی ۱۳ تن دیگر آن‌ها جزئیاتی در دست نیست.
در حالی‌که رییس‌جمهور ایالات متحده دونالد ترمپ، و وزارت دفاع این کشور در پی بهبود استراتژی جنگ افغانستان هستند، این گزارش نگاه اجمالی به چالش‌های عمیق در جنگ ۱۶ ساله‌ی افغانستان ارائه می‌دهد که باعث شده است نیروهای امنیتی افغان برای ترک پست خود در یک کشور ناآشنا، تصمیم‌های خطرناک بگیرند که به‌نظر می‌رسد شرایط موجوده در افغانستان محرک اساسی نظامیان افغان برای ترک آموزش و فرار است. در گزارش آمده است، در حالی‌که نرخ فرار نظامیان عراقی، یمن، ترکی، عربستان سعودی و دیگر کشورها که در ایالات متحده آموزش می‌بینند، در مجموع به ۰.۷ درصد می‌رسد، اما آمار ترک پست‌های آموزشی و فرار افغان‌ها به تقریبا ۶ درصد می‌رسد.
سیگار با هفت‌تن از کارآموزان افغان که پناهندگی دریافت کرده‌اند، و ۳۵ پرسنل فعلی مصاحبه کرده است که بسیاری از آن‌ها دلیل فرارشان را اعمال خشونت بالقوه گفته‌اند.
یک کارآموزِ زن به سیگار گفته است که طالبان با رفتن به خانه‌ی او، خانواده‌اش را تهدید کرده‌اند. دیگران نیز داستان‌های مشابهی دارند. یکی از خانواده‌ها مورد حمله قرار گرفته و فرار کرده است. دیگران ترسیده‌اند که زندگی آن‌ها با شواهدی که از آموزش در امریکا دارند، اگر به افغانستان برگردند، با خطر روبه‌رو خواهد شد.
این گزارش پرسش‌هایی را درباره‌ی هزینه‌های بالای جنگ مطرح می‌کند. این گزارش می‌گوید که همزمان با مرگ هزاران غیرنظامی و نیروهای امنیتی افغان، ۲۲۰۰ سرباز امریکایی نیز در افغانستان کشته شده‌اند. یک حمله‌ی بزرگ طالبان در روز چهارشنبه جان ۴۳ نظامی افغان را گرفت. نزدیک به ۷۰ میلیارد دالر برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان به مصرف رسیده است.
سناتور چارلز گرسلی در بیانیه‌اش به واشنگتن پست، در مورد یافته‌های این گزارش می‌گوید: «در این‌جا مشکلات زیادی وجود دارد. فهمیدن این‌که از کجا شروع کنیم، دشوار است. این امر برای امنیت ملی، برای آمادگی نظامیان افغان و برای مالیات‌دهندگان ایالات متحده، بد است… اگر ایالات متحده نمی‌تواند از کارآموزان خارجی مراقبت کند، شاید آموزش آن‌ها در ایالات متحده نباید انجام شود».
قانون‌گذاران در نامه‌یی به وزیر امور خارجه‌ی امریکا، رکس تیلرسون و سرپرست وزارت امنیت میهن ایالات متحده‌ی امریکا، الین دیوک، در مورد این گزارش، توصیه کرده‌اند که این نهادها مکانیزم‌های ردیابی و گزارش‌دهی خود را که ممکن به مسأله‌ی جاری کمک کند، تقویت و حمایت کنند.
این گزارش همچنان یک واقعیت ساده و خونین را استنتاج کرده است: افغان‌ها نمی‌خواهند به‌سادگی با شورش و درگیری‌های فزاینده در کشورشان روبه‌رو شوند. غیب‌شدن و فرار کارآموزان، برمی‌گردد به افزایش تلفات پولیس و ارتش افغانستان. برای مثال، کشته‌شدن نیروهای امنیتی بین ماه اپریل و اکتبر سال ۲۰۰۹، به اندک افزایش در حادثات فرار این کارآموزان منجر شده است. اتفاق مشابهی در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ رخ داده است.
جنیفر جورج-نیکول سخن‌گوی سیگار به واشنگتن‌پست گفته است که یک عسکر افغان به این نهاد گفته که او بالای تجهیزات اغلبا امریکایی که در مواجهه با ستیزه‌جویان خطر را بالا می‌برد، اعتماد کمتری دارد. این عسکر همچنان از عدم وضاحت در مورد ماموریت‌شان، ابراز ناامیدی کرده است.
کارآموزان دیگر از بربادرفتن وظیفه‌ی‌شان پس از بازگشت، ترس دارند. یک مهندس هواپیما از دیگران که در امریکا آموزش دیده و به افغانستان برگشته‌اند، شنیده است که آن‌ها مجبور به پرداخت رشوه برای بازپس‌گرفتن شغل‌شان شده‌اند.
یافته‌های این گزارش می‌گوید که این پدیده همچنین ممکن است به تلاش‌های جنگ آسیب برساند. اکثریت قریب به اتفاق پرسنل که فرار کرده‌اند، افسرانی‌اند که مامور رهبری ده‌ها تن دیگر بوده‌اند. ترک وظیفه از سوی آن‌ها، روحیه‌ی سربازان را مخدوش و باعث ایجاد سوءظن در میان سربازان افغان شده است که با همتایان امریکایی خود از نزدیک همکاری دارند.

 

100 هزار نفر در حملات تروریستی در سه سال گذشته در کشور کشته شده‌اند

شبکه فعالان جوان برای اصلاح و تغییر می‌گوید که به دلیل بی‌کفایتی و ضعف مدیریتی رهبران حکومت وحدت ملی، نزدیک به 100 هزار نفردر حملات تروریستی در سه سال گذشته در کشور کشته شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ سید میثم احسانی سخنگوی شبکه فعالان جوان برای اصلاح و تغییر دیروزدر یک نشست خبری در کابل، از افزایش حملات انتحاری و تروریستی در کشور به شدت ابراز نگرانی کرد.
آقای احسانی، حکومت را در تامین امنیت شهروندان ناکام خواند و گفت که رویدادهای امنیتی به دلیل بی‌کفایتی و ضعف مدیریتی رهبران حکومت و مسوولان امنیتی در کشور به وقوع می‌پیوندند.
وی افزود که در سال‌های اخیر، فساد در نهادهای امنیتی و دفاعی به اوج خود رسیده و روزانه‌ها صدها میل سلاح مربوط به این نهادها به افراد غیرمسوول فروخته می‌شوند که این مساله تغییر مستقیم بر ناامنی‌ها در کشور گذاشته است.
سخنگوی شبکه فعالان جوان تاکید کرد:" همه نا سامانی‌های موجود درکشور را نباید ناشی از مداخلات خارجی‌ها و امثالهم دانست زیرا تا زمانیکه مدیریت سالم و موضع روشن در قبال مصالحه وسایر قضایایی ملی در حوزه داخلی وجود نداشته باشد ما قادر به انجام هیچ کاری در حوزه داخلی و خارجی نخواهیم بود".
احسانی تاکید کرد که به دلیل بی‌کفایتی و ضعف مدیریتی رهبران حکومت وحدت ملی، نزدیک به 100 هزار نفر در حملات تروریستی در سه سال گذشته در کشور کشته شده‌اند.
به گفته وی؛ حکومت افغانستان از درون پاشیده و برای نجات افغانستان باید یک اجماع ملی ایجاد شود تا همه سیاسیون افغان یکجا برای بهبود وضعیت افغانستان کار کنند.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که حملات انتحاری و انفجاری در یک هفته گذشته در بخش‌هایی از کشور به شکل بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته است. در این حملات صدها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

 

شماری از آگاهان سیاسی نظامی: افغانستان زمستان خونینی در پیش دارد

ماندگار : ترامپ با استراتیژی جدید خود بالای پاکستان فشار آورد و پاکستان هم به طالبان دستور داده تا حملات‌شان بر مناطق مختلف افغانستان را افزایش دهند
شماری از آگاهان نظامی سیاسی می‌گویند: زمانی‌‌که فشار بالای پاکستان زیاد شد، طالبان حملات شان را به دستور پاکستان شدت بخشیدند تا هم به جهان نشان دهند که استراتیژی امریکا ناکام شده و هم نشان دهند که طالبان دیگر تابع پاکستان نیستند و بدون شک این حملات ادامه خواهد داشت و با این حساب ما زمستانی خونینی در پیش خواهیم داشت.
این واکنش‌ها در پی افزایش حملات طالبان ابراز می‌شود که در روزهای اخیر در مناطق مختلف کشور به شدت افزایش یافته است.
عتیق‌الله امرخیل آگاه مسایل نظامی سیاسی به این باوراست که دلیل افزایش حملات طالبان در آغاز فصل سرما که همواره طالبان در این فصل دست از حملات می‌کشیدند، استراتیژی جدید ترامپ است.
جنرال امرخیل می‌گوید: ترامپ با استراتیژی جدید خود بالای پاکستان فشار آورد و پاکستان هم به طالبان دستور داده تا حملات‌شان بر مناطق مختلف افغانستان را افزایش دهند. پاکستان با این اقدام می‌خواهد بگویدکه استراتیژی امریکا در مناطق جنوب آسیا قابل اجرا نیست.
این جنرال بازنشسته می‌گوید: معمولاً طالبان با آغاز فصل سرما حملات‌شان را کاهش می‌دهند؛ اما اکنون حملات‌شان را به شدت افزایش دادند و از اوضاع معلوم می‌شود که زمستانی خونینی در پیش داریم.
وی تاکید کرد: زمانی‌‌که فشار بالای پاکستان زیاد شد، طالبان حملات شان را به دستور پاکستان شدت بخشیدن تا هم به جهان نشان دهندکه استراتیژی امریکا ناکام شده و هم نشان دهند که طالبان دیگر تابع پاکستان نیستند و بدون شک این حملات ادامه خواهد داشت و با این حساب ما زمستانی خونینی در پیش خواهیم داشت.
او دلیل دیگر افزایش حملات طالبان در روزهای اخیر را قدرت‌نمایی طالبان پس از نشست چهارجانبه عمان می‌داند و باوردارد که طالبان پس از این نشست، قدرت نظامی خود را به دنیا به نمایش گذاشته و می‌خواهند بگویندکه دیگر تحت فرمان پاکستان عمل نمی‌کنند.
بااین حال موسی فریور استاد دانشگاه کابل می‌گوید: برخلاف سال‌های گذشته طالبان امسال حملات‌شان را شدت بخشیدند و به نحوه حکومت را غافل‌گیر کردند که یکی از دلایل آن استراتیژی جدید ترامپ و فشار بالای پاکستان است.
استاد فریور تاکید کرد: زمانی‌که امریکا استراتیژی جدید خود را اعلام کرد و به گروه طالبان هشدار داد که نمی‌تواند از طریق نظامی به قدرت برسند، طالبان هم حملات‌شان را شدت بخشیدند.
او افزود: از سوی هم فشارها بالای پاکستان از سوی امریکا سبب شد تا پاکستان بالای طالبان فشار بیاورد تا حملات نظامی شان را شدت بخشند که در نتیجه ما شاهد حملات خونین و مرگبار در چند هفته اخیر هستیم.
وی می‌گوید: طالبان پس از گفت‌گوهای سیاسی که در عمان صورت گرفت، اکنون با افزایش حملات می‌خواهد امتیاز بیشتری بگیرند و این یک امر طبیعی است که جنگ‌جویان در کنار مذاکره به حملات نظامی خود نیز شدت می‌بخشند تا امیتاز بیشتری بگیرند.
این استاد دانشگاه به این باور است که چون طالبان فکر می‌کنند که داعش بدیل طالبان در جنگ افغانستان است؛ بنابراین با نمایش قدرت نظامی می‌خواهند بگویند که هنوزهم قدرت نظامی دارند و می‌توانند دولت افغانستان را به چالش بکشند.
به باور استاد فریور: متاسفانه افغانستان یک زمستانی خونینی و پر تنشی در پیش دارد؛ زیرا طالبان برای نمایش قدرت نظامی و ثابت کردن این‌که فعالیت‌شان گسترده‌تر از داعش است، حملات نظامی شان را شدت خواهند بخشید.
این درحالی است که در هفته‌ای گذشت دست‌کم
۱۷۶ نفر در نتیجه حملات طالبان در سراسر افغانستان کشته شدند و در جریان هفته گذشته، سه حمله بزرگ و مرگبار از سوی طالبان در ولایت‌های پکتیا، غزنی و کندهار بر نیروهای امنیتی راه اندازی شدند- حمله‏‌هایی که گفتۀ می‌شود، جان‌های بیش از صدتن از نیروهای امنیتی را گرفتند و دهها تن دیگر این نیروها را زخمی ساختند.
نیمه
های چهارشنبه شب هفته گذشته طالبان «هاموی» پُر از مواد انفجاری را در یک پایگاه شصت نفری ارتش در منطقۀ جشموی ولسوالی میوند در جنوب غرب کندهار، منفجر کردند.
وزارت دفاع ملی اعلام کرد که در این رویداد، چهل وسه نیروی ارتش جان باختند، نُه تن زخم برداشته اند، شش نیروی دیگر مفقود شده اند و تنها دو سرباز ارتش جان سالم بدر برده اند.
این در حالی است که یک روز پیش از این حمله، گروه طالبان بر فرماندهی پولیس ولایت پکتیا حمله کرده بودند که به گفتۀ مقام
های امنیتی، هشتاد تن به شمول شصت تن از نیروهای امنیتی جان باختند که در میان آن ها، توریالی عبدیانی، فرمانده پولیس این ولایت نیز شامل بود. منابع تأیید می‌کنند که بیش از دوصد تن دیگر در این رویداد، زخمی شده اند.
به همین ترتیب در حملۀ دوشنبه شب هفته گذشته طالبان بر ولسوالی اندر ولایت غزنی حمله کردند که در نتیجه پانزده تن از نیروهای امنیتی جان باختند. این حمله نیز به گفتۀ عبدالکریم متین، والی ولایت غزنی، با استفاده از هاموی بم‌گذاری شده صورت گرفته بود.
این در حالی‌است که از اثر حمله انتحاری در ولسوالی دولینه ولایت غور در غرب افغانستان،
۲۰ کشته و ۱۰ زخمی به جا گذاشته است و همچنان جمعه شب ۲۸ میزان/ مهر، در اثر حمله انتحاری برمسجد امام زمان در منطقه دشت برچی در غرب کابل ۳۹ کشته و ۴۵ زخمی به جا گذاشته. زنان و کودکان در میان کشته شدگان هستند.

 

وظیفه ارتش پاکستان تعریف سیاست نیست/حصار مرزی با افغانستان فرو می‌ریزد

سفیر سابق پاکستان در آمریکا اعلام کرد که ساخت حصار مرزی در خط دیورند مانند دیوار برلین فرو خواهد ریخت و راه مبارزه با تروریسم، نابودی مراکز امن تروریستی در خاک این کشور و تغییر اساسی در رویکرد دولت پاکستان است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «حسین حقانی» سفیر سابق پاکستان در آمریکا به «پشتون تایمز» گفت: ساخت حصار مرزی در خط دیورند تفاوتی با دیوار برلین ندارد و در نهایت این حصار مرزی توسط اقوام پشتون ساکن در دو طرف مرز از بین خواهد رفت.

وی افزود: اقوام ساکن در دو طرف مرز دیورند همزبان هم فرهنگ و دارای قرابت‌های قومی هستند.

حقانی اظهار داشت: دولت پاکستان به جای اقدامات افراطی باید بر دوستی با مردم افغانستان و بهبود روابط با کشورهای همسایه تمرکز کند.

این دیپلمات سابق پاکستانی تاکید کرد وظیفه ارتش تعریف سیاست نیست، بلکه دفاع از حریم این کشور است.

وی گفت: ارتش پاکستان با گروه‌های جهادی ارتباط دارد و آمریکا باید پاکستان را به طرفی سوق دهد که دولت پاکستان مردم خودش و کشورهای منطقه را تهدید نکند.

حقای خاطر نشان کرد: به نفع پاکستان است تا روابط بهتری با افغانستان و هند داشته باشد، زیرا اقوام پشتون ساکن در پاکستان نه تنها خویشاوندی قومی با پشتون‌های افغانستان دارند بلکه این اقوام روابط تاریخی با هم نیز دارند.

این در حالی است که اخیرا مقامات ارتش پاکستان تاکید کردند که تا سال 2018 میلادی روند ساخت حصار مرزی در مرز مورد مناقشه دیورند با افغانستان را کامل خواهند کرد. اما مقامات افغان معتقدند که مراکز امن گروه‌های تروریستی در داخل خاک پاکستان هستند.

دولت افغانستان مخالف ساخت حصار مرزی در خط دیورند است و نیروهای امنیتی افغان بارها با ارتش پاکستان در مرز مشترک درگیر شده‌اند، اما ساخت حصار مرزی در خط دیورند همچنان ادامه دارد.

ارتش پاکستان معتقد است که گروه «تحریک طالبان پاکستان» که حملات متعددی را در پاکستان انجام داده در امتداد خط دیورند و در برخی از مناطق مرزی در خاک افغانستان پناه گرفته‌ است که با ساخت این حصار می‌توانند مانع تردد این گروه تروریستی شوند.

با این حال افغانستان خط فرضی دیورند که در سال 1893 و دوران استعمار انگلیسی‌ها ترسیم شد تا کنون از سوی دولت افغانستان به عنوان مرزی رسمی دو کشور به رسمیت شناخته نشده است.

 

اختصاص وام ۱۱۰ میلیون دلاری بانک توسعه اروپا به ازبکستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، شورای مدیران بانک توسعه و بازسازی اروپا پس از وقفه‌ای طولانی تصمیم خود را در خصوص تخصیص وامی به ارزش 110 میلیون دلار برای طرح‌های ازبکستان اعلام کرد.

همچنین بانک توسعه و بازسازی اروپا تسهیلاتی به ارزش 100 میلیون دلار به بانک ملی فعالیت‌های اقتصادی خارجی ازبکستان ارائه کرد.

از کل این وام 70 میلیون دلار برای تأمین مالی طرح‌های بازار کوچک و متوسط و 30 میلیون دلار دیگر برای حمایت از بازرگانان اختصاص داده خواهد شد.  

بانک توسعه و بازسازی اروپا همچنین به شرکت‌های تولیدکننده مشترک 10 میلیون دلار وام  تخصیص داده که این وام برای ساخت مجتمع انبار شرکتی مشترک در استان «سمرقند» هزینه خواهد شد.

پیش از این بانک توسعه و بازسازی اروپا بدون تصویب برنامه‌های کشور مربوطه طرح‌های تأمین مالی را تصویب نکرده بود.

ازبکستان در سال 1992 میلادی به بانک توسعه و بازسازی اروپا پیوست و در ماه می سال 1993 میلادی در شهر «تاشکند» نمایندگی بانک افتتاح شده است.

بانک توسعه و بازسازی اروپا در گذشته به دولت ازبکستان و شرکت‌های خصوصی برای اجرای 55 طرح معادل 900 میلیون یورو وام داده بود.

این بانک آخرین بار به ازبکستان در سال 2007 میلادی وام داد.

در سال 2004 میلادی بانک توسعه و بازسازی اروپا تصمیم گرفت حمایت خود از دولت ازبکستان را محدود کند.  

در تاریخ 15 مارس سال 2017 میلادی (25 اسفند ماه سال 1395) پس از وقفه‌ای طولانی در روابط بین ازبکستان و این بانک سفر هیئت بانک توسعه و بازسازی اروپا به سرپرستی «سوما چاکرابارتی» رئیس این بانک به ازبکستان انجام شد.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه ازبکستان، طرفین طرح‌های مشترکی را به ارزش یک میلیارد و 500 میلیون دلار در زمینه زیرساخت‌های حمل و نقلی، معیشتی، حوزه بانکی و بخش صنایع کوچک بررسی کردند.

 

 


Copyright ©ariaye 2002_2017
استفاده از مطالب آريايی با ذکر ماخذ آزاد است

بالا
آرشيف * صفحة دری
بازگشت