بصیر همت

 

بصير همت
مانچستر -انگلستان
منابع:

مجله تایم – یازدهم فبروری 2013
روزنامه گاردين - هفتم فبروري –2013

 Global research

هوا پیماهای بدون سرنشین

Drones

 

هوا پیماهای بدون سرنشین و تاثیر پذیری این هوا پیماها در کیفیت عملیات های هوائی

نوعیت و عملکرد این نوع هواپیماهاچگونه است

افشای بیز مخفی هواپیماهای بدون سرنشین ایالات

متحده در کشور عربستان سعوی تا چه حد بیانگر روابط تنگاتنگ و مخفی" ال سعود" با امریکا است

 

هوا پیماهای بدون سرنشین نوع هوا پیماهای را گویند که یا توسط اله بنام ریموت کنترول از راه دور رهبری میگرد ند و یا طور اتوماتیک از طریق پروگرام قبلا عیار شده کمپیوتر سمت داده میشوند.این هوا پیماها با کامره های دقیق مجهز بوده حامل انواع راکت ها و بم های تخریبگر و مرگ زا می باشند.

 هواپيماهاي بدون سر نشين كركتر،كيفيت و شيوه حملات ارتش امريكا را وارد مرحله جديدي نموده است. اين هواپيماها براي ازبين بردن اناني كه امريكا انها را دشمن خويش مي نامد ،اسانترين ،محفوظ ترين و مطمئن ترين شيوه عمليات نظامي محسوب ميگردد.فقط یک دهه قبل ايالات متحده به تعداد 50 هواپيماي بدون سرنشين در بيز هاي عملياتي خويش داشت ، مگر حالا در حدود 7500 هوابيماي بدون سرنشين دارد.تقريبا 1/3حصه عمليات هاي هوائي امريكا را همين هواپيماهاي بدون سرنشين تشكيل ميدهد.

برخلاف راکت های دور برد کروز که به مشکل اماده فیر میگردندو اماده سازی انها برای عملیات چند ساعت را در بر میگیرد ، عملیات های هواپیماهای بدون سرنشین سهلتر بوده در مدت کمتر اماده میگردند ،مشکل لوژیستیکی را کمتر و از تلفات نظامیان جلوگیری نموده، تلفات کمتر را در ساحه عملیات بر اهالی ملکی وارد می نمایند." گرچه تعداد از این عملیات ها بنا بر دلایل مختاف دقیقا بر هدف اصا بت ننموده و گاهی هم در عوض افراد مورد هدف ، منازل مسکونی و اهداف ملکی را مورد حمله قرا می دهد. مترجم"


بعد از حادثه يازدهم سپتامبر اولين عمليات نظاميان امريكا با استفاده از هواپيماهاي بدون سرنشين در افغانستان صورت گرفت ،زمانيكه هواپيماي بدون سرنشين بنام پریداتور راكتي را فير نمود كه باعث مرگ يكي از رهبران لقاعده بنام محمد عاطف و هفت تن ديگر از همراهانش گرديد.طي يك دهه گذشته استفاده از اين نوع هوا پيما ها بيشتر گرديد و علاوه بر افغانستان شامل كشور هاي پاكستان ،يمن ، سومالي و ليبي گرديده است.
 
بر اساس راپور اداره مسئول ارتش امريكا ،ايالات متحده به تعداد 447 حمله هواپيماهي بدون سرنشين را تنها در يازده ماه سال2012 در افغانستان انجام داده است .از زمانيكه اوباما به رياست جمهوري امريكا انتخاب گرديد،به تعداد بيشتر تر از 300 حمله مخفي هواپيماهاي بدون سرنشين در پاكستان انجام شده است و بر اساس راپور هاي افشا شده تنها در طول بيشتر از يك ماه سال جاري،2013،به تعداد پنج حمله مخفي در پاكستان انجام شده است.
طي مدت "جنگ امريكا با تروريزم"عمليات هاي اين كشور برعليه رهبران القاعده و ساير گروپ هاي اسلامي موفق بوده است و در نتيجه حملات مخفي اين نوع هواپيماها به تعداد بيش از 50 تن از رهبران القاعده و طالبان از بين رفته اند.
در سال 2012 اوباما،رئيس جمهوري امريكا،اين نوع حملات را "حملات فوكس شده بر عليه انعده تروريستاني كه در لست دشمنان امريكا شامل بوده و بر عليه دولت و مردم امريكا قرار دارند"، توصيف نمود كه گويا "اين حملات منجر به تلفات سنگين افراد ملكي نميشود."
مگر واقعيت اينست كه اين عمليات ها چنان پوشيده و مخفي اندكه امار كشته و زخمي را نميتوان دقيقاارائه نمودو اكثرا تحت پوشئش عمليات هاي مخفي سی ای ای یکجا با همکاری سازمانهای مخفی که در عرصه بین المللی با سی ای ای همکار اند صورت میگیرند.
بر اساس راپور هاي افشاشده از جانب برخي نهاد هاي مستقل از 2004 تا 31 جنوري 2013، جمعا 362 حمله هوائي هوا پيماهاي بدون سر نشين بر پاكستان صورت گرفته كه از جمله به تعداد 310حمله در زمان اوباما انجام شده كه در نتيجه اين عمليات ها به تعداد 2629 تا3461 تن در پاكستان كشته شده اند كه به تعداد 475تا 891 تن انان افراد ملكي و 176 تن اطفال بوده اند.


در يمن از 2002 الي 31 جنوري 2013 ،در حدود 54 تا 64 بار حمله هواپيماهاي بدون سرنشين صورت گرفته كه منجر به مرگ374 تا 1112 تن  گردیده كه از جمله 179 تا 178انان ملكي و 37 انان اطفال بوده است.
امريكا نه تنها در افغانستان از اينگونه هواپيماهاي نظامي استفاده نموده و مي نمايد،در جنگ بالكان و يوگوسلاوي در سالهاي1995 و    1999 نيز از انها استفاده نموده است. در جريان حملات ناتو بر ليبي ،زمانيكه ناتو از امريكا كمك هوائي مطالبه نمود،امريكا مجموعا به تعداد 145حمله هوا پيماهاي بدون سرنشين را در خاك ليبي انجام داد.

 
در پهلوي ايالات متحده ،انگلستان نيز در عمليات هاي خويش در افغانستان از هوا پیماهای بدون سرنشین بنام ریپر در سال های 2007 الی 2008 استفاده نموده است و به تعداد بیش از 200 حمله هوائی را توسط این نوع هواپیماها که شامل 20000 ساعت پرواز هوائي ميگردد،انجام داده است.
 
امريكا و اسرائيل دو كشور عمده توليد كننده اين نوع هواپيما ها اند و در حدود بيش از 50 كشور جهان در حال ایجاد و توسعه این تکنالوژی اند. نوع هوا پیمای بدون سرنشین ساخت امریکا بنام پریداتور از 4.5 تا 11مليون  دالرامریکائی قيمت دارد و نوع ديگر اين هواپيماها كه سنگينتر ومجهز تر با تجهيزات پيشرفته اند در حدود بيش از 30 مليون دالر امريكائي قيمت دارند.مصارف پرواز اين نوع هواپيماها متفاوت اندو وابستگي به نوعيت انها دارد .طور مثال مصرف هواپيماهاي پريداتور و ريپردر في ساعت پرواز در حدود 2500 تا  3500 دالر امريكائي است.

اين تكنولوژي پيشرفته اكنون نه تنها در هواپيماهي بدون سرنشين جنگي استفاده ميگردد بلکه از اين تكنولوژي در عرصه هاي مختلف امنیتی، اقتصادی و کلتوری كار گرفته ميشود.هيليكوپتر بدون سرنشين در داخل افغانستان براي ارتش امريكا در ساحات مختلف مصروف انتقال كارگو و ساير مواد اكمالاتي است.

ماشين بدون سرنشين دیگری که بنام روباه بحري یاد میشود در خلیج فارس بمنظور دريافت ، خنثی سازی  و محو ماين هاي ایران است.سال گذشته نيروي بحري امريكا اين نوع ماشین مغلق را به تنگه هرمز ارسال نمود.
نوع ديگري از اين هواپيماها در متوقف ساختن افراد مظنون كه سلاح حمل مينمايندو همچنان ساير مقاصد جنائي از جانب پوليس مورد استفاده قرار ميگيرد. بعنوان مثال در ماه جون 2011 ،يكي از مسئولين جنائي محلي امريكا ميخواست تا سه تن از افراد مظنون به حمل سلاح را متوف و دستگير نمايد،زمانيكه بعد از تلاش زياد موفق نگرديد از يكي از يونت هاي هوائي محلي امريكا يكي از نوع همين هواپيماهاي بدون سرنشين را مطالبه نمود. اين ماشين بظاهر ساده ولي مغلق مظنونين را ناچار به توقف نمود و در نتيجه تثبيت نمود كه اين سه مظنون اصلا سلاح حمل نمي نمودند.  ازوسايط كوچكتري انها در نظارت بر امور زراعت و فارم ها ،بمنظور نظارت بر ساحات تحت ساختمان و صنعت فلم سازي استفاده بعمل مي ايد.
 
سی ای ای و پنتاگون در تلاش ايجاد بيز مخفي جهت عمليات هاي هواپيماهاي بدون سرنشين خويش در كشور هاي افريقائي بمنظور حملات دوامدار برسومالي، يمن و سايرکشور های كه افراد شامل لست سياه سی ای ای در این کشور ها فعالیت دارند، می باشد.
افشاي بيز مخفي هواپيماهاي بدون سرنشين ايالات متحده در خاك عربستان سعودي كه هفته قبل ،با وجود فشار اداره اوباما، از جانب روزنامه معتبر واشنگتن پوست افشا گرديد،در حاليكه رسوائي سياسي را بر عربستان سعودي بار اورد، واضح ساخت كه از مدتيست هواپيماهاي بدون سر نشين امريكا بخاطر اجراي عمليات بر عليه افراد القاعده و ساير افراد شامل لست سياه سی ای ای در یمن و سومالی از این بیزمخفی استفاده می نماید.قتل روحاني متولد امريكا و پسرش در سپتامبر 2011 و سيدالشهري قوماندان رده بالاي القاعده از همين بيز نظامي امريكا واقع در عربستان سعودي صورت گرفته است.استعمال هواپيماهاي بدون سرنشين توسط سی ای ای که يك ارگان اطلاعاتي امريكا است نه يك ارگان نظامي، باعث نقض قوانين بينالمللي گرديده است.
براي دولت سعودي نيز كه از همكاري مخفي با سی ای ای همواره انکار نموده است، افشاي دقيق و مستند اين بيز نظامي بر موقف شيخ هاي سعودي در بين گروپ ها و احزاب اسلامي و جامعه عرب تاثير منفي داشته و روابط سعودي ها را با اقوام و قبايل يمن كه بخش وسيع يمن را تحت كنترول دارندبه سوال خواهد برد.
قابل ياد اوريست كه :

براي مدت 13 سال قواي نظامي ايالات متحده در ميدان هوائي شهزاده سلطان عربستان سعودي حضور وسيع داشت و امريكا در جريان جنگ خليج با عراق ،1991،از همين بيز هوائي وسيعا استفاده نمود و يكي از دلايل بدتر شدن روابط رهبر القاعده با خاندان اهل سعود مو جوديت نيروي نظامي امريكا در عربستان سعودي بود.
در اخير بايد خاطر نشان نمود كه:
با تشديد و توسعه چنين عمليات ها ،بخصوص از جانب ايالات متحده،اكنون اين موضوع به يك مسئله قابل بحث مبدل گرديده است كه ايا چنين عمليات هاي پوشيده و مخفي تا چه حد از لحاظ مورال اخلاقي ،حقوق انساني و قوانین بین المللی مشروعيت و مطابقت با قوانين و معيار هاي حقوقي دارد.مسئولين اداره عمليات ضد تروريستي امريكا اين نوع عمليات ها را مطابق قوانين ولوايح تصويب شده کانگرس   امريكادر 2001 ميدانندكه اين قوانين استعمال هر نوع قوه را برعليه مسئولين حملات ١١سپتامبر و همكاران انها جواز ميداند، مگر مدافعين حقوق بشر اين نوع عمليات ها را كه موجب قتل انسانها در هر محل و هر زمانيكه امريكا بخواهد انجام دهد، میگردد و باعث تلفات افراد بيگناه گردیده تخطي از حقوق بشر و عدم مصئونيت انسانها دانسته اين عمل را اعدام بدون محاكمه ارزيابي نموده و نوعي از هرج و مرج و بي نظمي بينالمللي ارزيابي مي نمايند.    پایان
 
 

 


بالا
 
بازگشت