فلم سیاسی و انتباهی پروفیسور

 

کریم تنویر نمایشنامه نویس ، ممثل ، دایریکتر و سینما گر موفق کشور ،کار فلمبرداری فلم جدیدی را بنام پروفیسور اغاز نمود .

ساعت 7 شام شنبه 23 جون سال روان عیسوی با برگذاری محفلی با شکوه در شهر امستردام هالند با اشتراک عدهء از سینما گران  ، هنر مندان  و علاقمندان  سینما ء افغان مقیم اروپا در سالون  چینو تون پارتی هال بیوروایک افتاح اولین قسمت شوتنگ  فلم پروفیسور اغاز گردید . در اغاز محترم بصیر حیدر هنر مند موفق سینما کشورما و مهمان خاص این محفل که از کشور انگلستان تشریف اورده بود پیرامون سناریوء فلم و نقش شان در این فلم صحبت نمودند که  مودر توجه  حاضرین قرار گرفت و بعدا  محترم داد محمد نوزادی پیرامون نقش  ریاست سینما  تو گرافی و تیاتر افغانهای مقیم  هالند صحبت نمود . محترم داود محمودی  پرودیسیور فلم پروفیسور  به ارتباط مشکلات و کار فلم سازی  در اروپا روشنی انداخته و بعدا کارگردان  فلم پروفیسور، محترم کریم تنویر،نخست  محترم جان محمد زازی فلم بردار شناخته شده و سهیلا احمدی غنی میکیاژور  و شهیم  تنویر  همکار تخنیکی را به حاضرین معرفی نمو د سپس هنر پیشه های فلم را روی ستیژ دعوت نمود ه و تک تک از بازیگران دیالوگ های فلم را برای حاضرین اجرا و به خوانش گرفتند. و سپس  محترم ظاهر ملک بابا ،محترم هارون  شراره ، محترم مقبل ، محترم احسان قاضی زاده  و خواجه غلام صدیق محمودی ، بسم الله  غلام حیدر  به رسم عنعنوی افتتاح فلم  بر روی  دالی  غوری و کاسه ء چینی را شکستاندند. متعاقبا محترم کریم تنویر ، محترم صادق شریفی ، دوشیزه مریم شریفی و محترم داود محمودی  در موارد  مختلف هنر و نقش سینما صحبت نمودند. بعداز ختم سخنرانی ها و افتتاح فلم حاضرین محفل برای صرف غذا با پذیرائی   محترم حسین زاده و فرزان حسین زاده  به رستورانت افغان تشریف بردند.و محفل با اجرای کنسرتی از هنر مندانی افغان مقیم هالند محترم مسعود  محسنی و محترم خلیل حیدری  به پایان رسید .

پیرامون فلم پروفیسور  گفت وشنود داشتم با محترم کریم تنویر کارگردان  وسناریست  این فلم که توجه شما عزیز خوانده را به ان معطوف میدارم .

_ در مورد فلم پروفیسور که کار  شوتنگ  ان اغاز  گردید و شما سناریست  و کارگردان  این فلم هستید امکان دارد در مورد موضوع فلم  اندکی معلومات دهید ؟

_ فلم پروفیسور  ، فلم سیاسی ، انتباهی است که بیانگر صداقت ، متانت و وفاداری یکتن از روشنفکران کشوراست که شکنجه و غذاب از جانب شبکه استخباراتی یکی از کشور های بیگانه  را متقبل می شود اما حاضر نیست به وطنش خیانت نماید .

_ ایا این فلم سینمائی است ویا تلویزیونی ؟

_ فلم پروفیسور فلم تلویزیونی است و قراراست  که برای  یک نیم ساعت نمایش  تهیه شود .

_ با در نظر داشت  اینکه  یک فلم از مر حلهء نخست فلم برداری  تا اخرین  قسمت  ان وبعدا ، اد یت ، مونتاژ و میگس اواز وغیره  زمان بکار دارد تا امادهء نشر گردد. شما برای نشر این فلم  جه مدت زمانی را پیش بینی نمود ه اید ؟

_ هما نطوریکه  شما در پرسش  تان توضیح نمودید واقعا تهیه فلم  از مراحل مختلف می گذرد .اما من فکر می کنم  که در ظرف شش ماه فلم امادهء نشر می گردد.

_ تعداد مجموعی هنر پیشه  ها در فلم  چند نفر اند و نقش های مرکزی عمده را چند نفر و کی ها به عهده دارند ؟

_ مجموعا در این فلم  50 نفر نقش بازی می نمایند که از ان جمله  12 نفر با داشتن  رول های عمده ء کرکتر های مرکزی فلم  را تشکیل میدهند که عبارت اند از:

دوشیزه مریم شریفی ، محترم بصیر  حیدر ، محترم وحید فروغی ، محترم بصیر اصیل ،محترم نور احراری ، محترم صادق شریفی ، محترم نجم مراد خان مهاجر پاکستانی مقیم هالند و شهیم تنویر .

_ فلمبرداری در کجا انجام می شود ؟

_ فلم پروفیسور در کشور هالند ، المان ، سویس و بلجیم قرار است فلمبرداری شود.

 

ممنون شما که به گفت وشنود حاضرشدید .

فضل الر حیم  خبر نگار ازاد 23.06.2007

 

 


بالا
 
بازگشت