سیدداوود مصباح

‏يکشنبه‏، 14‏ ژانويه‏ 2018

سالی که گذشت

سال 2017م یکی از سالهای نبرد طبقاطی جهانی بین 99درصدی ها ی خلق هاو یک در صدی سرمایه داری و دولت های آن بود . دراین نبرد آشکارو پنهان یک طرف توده های مردم با دست خالی و با سلاح منطق ودانش ، اندیشه های بشردوستانه ، صلح و دموکراسی خواه ، مدافع حقوق بشری و زیست باهمی و مدافع محیط زیست ، ساختار جوامع آزاد، آرام ، مترقی ، مردم سالار ،وجانب دیگر سرمایه داری جهانی با اندیشه ثروت بشتر و تصرف منابع مادی و معدنی و بازار وسود بشتر با دولت وارتش وساختارهای نظامی عظیم با آخرین تکنالوژی پیشرفته کشتارجمعی با پیچیده ترین ترفند های تاکتیکی و استراتیژیک و با بزرگترین و مجهز ترین رسانه های اطلاعات جمعی و تبلیغاتی و میدیای جهانی برای تصرف و در اختیار داشتن تمام منابع کشورهای جهان فعال و مسلحانه حضور دارند .  اندیشه اضافه خواهی و غارت گری « اموسام » امپریالیسم جهانخوار امریکا و شرکای جهانی آن ،  با ترفند ها و تبلیغات رسانه ای و میدیا اذهان توده های میلیونی را مخدوش و منحرف می سازند وتوده های مردم را از جهانبینی طبقه کارگر دور می سازند و انان را بجای آب به سراب سوق می دهند . دومین مشکل که 99درصدی ها را از اهداف اساسی شان دور می سازند ، ترفند های بسیار دقیق وطرح های پیچیده ای سازمان ها و کانون های اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای سرمایه داری و امپریالیستی امریکا و جهان است . با آن هم در سالی که گذشت جنبش های عظیم کارگری و انقلابی و توده ای در جهان قوت گرفت و دست آورهای زیادی داشت که منجمله به ترتیب از ان نام برده می شود :

*- یکشنبه 19 فبروری 2017م در انتخابات دور نخست ریاست جمهوری و انتخابات پارلمان در « اکوادور » از نیروهای چپ « لنین مورنو » معاون رئیس جمهور کنونی باکسب 39درصد اراء از رقیب خود « گیلرمولاسو » بانگدار سابق پیشی گرفت . 

 *- تجمع نمایندگان احزاب کمونیست و کارگری جهان در مراسم بزرگداشت کارل مارکس در لندن در آرامگاه مارکس به مناسبت یکصدوسی وچهارمین سال روز درگذشت در مارچ 2017م منجمله نماینده حزب توده ایران اکلیل بزرگی گل روی آرامگاه گذاشت .  

*-  برگزاری هشتمین کنفرانس حزب های چپ عرب از 24تا 26مارچ 2017در شهر تونس با مشارکت 15حزب چپ عرب و هشت حزب وسازمان چپ ومترقی به مناسبت پشتبانی از مبارزه مردم فلسطین به دعوت حزب کمونیست لبنان به میزبانی حزب متحد دموکراتیک میهنی تونس دایر گردید که روی رخ دادهای منطقه و جهان بحث و مذاکره کردند .

  * -  ظهور جرمی کوربین در یک جامعه سرمایه داری در بخش چپ حزب کارگر انگلستان یک روند روبه رشد جنبش کمونیستی را در اروپا نوید می دهد . جرمی کوربین می تواند نقش ارزنده ای در روند تکاملی جنبش های مترقی ایفا کند .

  * -  همایش همبستگی با ونزوءلا بولواری ضد امپریالیستی و ترقی خواه علیه تهاجم سیاسی و اقتصادی امریکا در می 2017م و حضور میلیونی مردم در صحنه .

* -  تدویر حزب کمونیست فرانسه با حضور 300 نماینده از احزاب کمونیست شصت کشور جهان که بی سابقه بوده و روی کرد توده ها و جوانان و زنان بسوی یک دنیای بهتر می باشد . چهارم جولای 2016م . 

* -  برگزاری چهاردهمین کنگره حزب کمونیست افریقای جنوبی از 15تا 17 جولای 2017 در شهر باکسبورک به اشتراک 1800نماینده که 48درصد نمایندگان زنان بودند . در این کنگره از عمل کرد و تجاوزات امپریالیسم امریکا در جهان نکوهش بعمل آمد و بر همبستگی احزاب کمونیست و کارگری جهان تاکید صورت گرفت .

* -  نشست سران گروه بیست در روز های 7و 8 جولای 2017م در شهر هامبورگ در المان با تظاهرات بسیار گسترده و عظیم روبرو شد و این موج عظیم واکنش توده ای علیه سرمایه داری بی سابقه بود .

  * -  رهبری پایدار انقلابی حزب کمونیست ( مارکسیست لننیست ) در ایالت « کرالای » هند . حزب کمونیست کرولای هند حزبی است که بر اساس انتخاب و رای مردم در رهبری حکومت ایالتی در انتخابات سالهای 1967، 1980، 1987، 1996، 2006و اکنون در 2016 انتخاب شدند . بر اساس رهبری این حزب در ایالت کرالا تحولاتی عظیم رخ داده و معیار سواد 93 درصد و آموزش های عالی به سطح بالا و تساوی زن و مرد و کارو زندگی بهتر از تمام ایالت های هند . در زمینه مقاله ای را در فیسبوکم منتشر کرده بودم که برای خوانش در دسترس است . مقاله دیگر درباره حزب کمونیست کرالای هند در سایت « حزب توده ایران در بخش بین امللی » وجود دارد که عزیزان می توانند آن را مطالعه فرمایند .

* -  همایش حزب های کمونیست و چپ آسیای جنوبی در شهر ساحلی کوچی در ایالت کرالا در جنوب غرب هند از 23تا 24 سپتمبر سال 2017 م برگزار شد . این همایش به مناسبت بزرگداشت صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی اکتوبر بود .
* -  کمون روژاوا در کردستان سوریه درمبارزه مسلحانه علیه داعش 7سپتمبر 2017م . اداره این کمون « شورایی » است . کردها ، عرب ها و ترک ها همه باهم در این شوراهای مردمی اشتراک دارند . این منطقه با اداره شورایی و دموکراتیک خود را جز دولت سوریه می دانند و جدایی طلب نیستند . این کمونالیسم با چنین تشکیلات منسجم با دسپلین و دموکراتیک آرزومندند که این الگو در سوریه دموکراتیک آینده همه پذیر شود . ادامه این مطلب در فیسبوک نگارنده .

* -  برگزاری هفدهمین کنگره حزب کمونیست فدراتیف روسیه با حضور 340 نماینده و مهمان در اوایل سال 2017م . قبل از آغاز کارکنگره و درختم نمایندگان حزب های کمونیستی و کارگری ملاقات ها و مذاکراتی پیرامون روند جهانی جنبش های رهایی بخش کارگری داشتند و تصامیم لازم اتخاذ گردید .

  * -  فراخوان نوزدهمین همایش بین المللی حزب های کمونیست و کارگری در سنت پترزبرگ در 2 تا 3 نوامبر 2017به اشتراک 103حزب کمونیست و کارگری از 77کشورجهان . که دراین همایش روی مسایل جهانی و جنبش های کمونیستی و کارگری صحبت و تدابیر اتخاذ گردید .

* -  نشست حزب های کمونیست و کارگری کشورهای حوضه های مدیترانه ، خلیج فارس ومنطقه خاورمیانه با حضور 14 حزب کارگری در آتن مرکز یونان در نوامبر 2017 م صورت گرفت که بحث ها روی مسایل اساسی جنبش های کارگری و سوسیالیستی متمرگز گردید .

* -  نوزدهمین کنگره حزب کمونیست چین – دگرگون سازی کشور از 18تا 24 اکتوبر 2017 در پکن برگزار شد با این شعار ها : « به آرمان نخستین خود پایبند بمانیم و دست یابی به این رسالت را از یاد نبریم . پرچم سوسیالیسم با ویژگی های چینی را بر افراشته نگاه داریم . به پیروزی قاطع در ساختن جامعه ای به نسبت مرفه در همه زمینه ها دست یابیم . برای کامیابی سترگ سوسیالیسم با ویژگی های چینی در شرایط نوین کوشش کنیم . با کار خستگی ناپذیر به رویای چینی برای طراوت و شادابی سراسری مردم چین جامه عمل بپوشانیم . » 

 * -  همایش بی سابقه احزاب کمونیست و کارگری جهان به دعوت حزب کمونیست چین در پکن در 25دسامبر 2017 م یکی دیگر از گرایش های همبستگی جهانی دنیای کمونیسم کارگری می باشد .

 * -  برگزاری همایش ها در اروپا و امریکای جنوبی به مناسبت تجلیل از صدمین سال روز انقلاب اکتوبر . 

* -  بر گزاری جشن ها به مناسبت هفتادو ششمین سال روز تأ سیس حزب توده ایران در کانادا و اروپا و بسا نقاط دیگر . درین جشن ها نمایندگان حزب های کمونیستی و کارگری اشتراک کردند .   * -  تدویر دهمین کنگره حزب کمونیست و کارگری ایران در 11 مارج 2017 م توسط حمید تقوایی دبیر آن حزب . که علاقه مندان می توانند در سایت حزب و از طریق کانال تلویزیون حزب کمونیست و کارگری ایران بشنوند  .

* -  تدویر شانزدهمین کنفرانس سازمان فدائیان خلق ( اقلیت ) که هر دوسال برگزار می شود حکم کنگره را دارد در دسامبر 2017 م . که تفصیل موضوع در سایت سازمان است.

* -  پیروزی کمونیست ها در نپال : در انتخابات 16نوامبر و هفتم دسامبر 2017کمونیست ها در انتخابات پارلمانی از 275کرسی 174کرسی پارلمان را بدست آورند و در انتخابات ایالتی کمونیست ها از هفت ایالت در شش ایالت بشترین کرسی های ایالتی را بدست آورند و ائتلاف حزب های چپ و کمونیستی حکومت تشکیل می دهند . در سال جاری در نپال یک دولت ملی دموکراتیک به رهبری حزب های کمونیستی و کارگری را داریم . در 21نوامبر 2006بعد از این که حزب کمونیست مائوئیست به جنگ های پارتیزانی خود خاتمه بخشید و در مزاکره با دولت در مشارکت سیاسی ومبارزه علنی کارگری پرداخت ، هفت حزب سیاسی چپ، دست به بهمکاری و همسویی بهم دادند و دست به یک ائتلاف پایدارزدند . این ائتلاف بین این هفت حزب های چپ و کمونیستی و کارگری می باشد ( کنگره نپال، کنگره نپال دموکراتیک ، حزب کمونیست نپال مارکسیست لنینیست متحد ، حزب کارگران و دهقانان ، حزب سدهاوانانپال ، جبهه پیشرو وجبهه خلق نپال و حزی کمونیست مائوئیست نپال ) در آن زمان در توافق نامه شان این مواد زیر گنجانیده شده بود و این در زمانی که مداخلات نظامی و غارتگرانه امریکا در نپال که از دهه نود شروع شده بود ادامه داشت . مفاد این توافق نامه بدین قرار بود :

 1- پایان دادن به تبعیض طبقاتی ، قومی ، زبانی ، جنسی ، فرهنگی ، مذهبی و منطقه ای .

  2- لغو کاست ، فراهم آوری مشارکت تمام اقشار جامعه در کاروزندگی مشترک اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی .

3- تضمین حق تحصیل ، درمان ، مسکن و کارو غذا برای همه .    

 4- تضمین قانون برای مبارزه با فساد .

5-  تحقق مزایای اجتماعی برای افراد بینوا و کارگران برده . 

6-  تحقق حمایت ویژه برای حقوق زنان و کودکان . موا دات دیگر از این قبیل که به اثر مداخلات امریکا و سرمایه داری مفاد این توافق نامه با وجود همبستگی و حفظ پایدار ائتلاف چپ و مبارزه در راه تطبیق آن ادامه دارد . نپال به شدت یک جامه سی میلیونی عقب نگاه داشته شده با منابع محدود که آن هم بدست سرمایه داران هندی ، پنجا در صد مردم در زیر خط فقر زندگی و در آمد شان تکافوی زندگی شب و روز شان را نمی کند . و93درصد مردم بیسواد با مناسبات اجتماعی قرون وسطایی پیاده کردن یک نظام ملی دموکراتیک کار دشواریست . لکن ائتلاف حزب های چپ و ترقی خواه و همبستگی آنان آموزنده وسازنده است .  

در سالی که گذشت جنبش های کمونیستی و کارگری وچپ و مترقی و توده ای در سراسرجهان به یک حرکت نوین بعد از یک وقفه کوتاه پرداختند وتجارب بجامانده از فرازو فرود جنبش های انقلابی کارگری و سقوط ناگهانی اتحادشوروی و زوال عده ای دیگر بار دیگر جنبش های انقلابی به خود آمدند و با استفاده از تجارب گذشته در سکان رهبری جهان نوین سوسیالیستی و کارگری و رهایی بخش قرارگرفتند و سال 2017 بخوبی نشان داد که راه رهایی بشریت جز سوسیالیسم بوده نمی تواند و انقلابیون در سراسر جهان متوصل به سازماندهی و همبستگی انترناسیونال نوین شدند    اکنون بشریت اگاه به ویژه نسل جوان از خون آشامی ها و تجاوز و اشغال و کشتار جمعی انسان در روی زمین توسط امپریالیسم امریکا و ارتش جنایت کار ناتو بخوبی در یافته اند سال های پایانی سرمایه داری امپریالیستی در جهان فرا رسیده و متوصل شدن به جنگ و کشتار اخرین تلاش مزبوحانه امپریالیسم جهانی می باشد . در انتخابات ریاست جمهوری اخیر امریکا بخوبی نشان داده شد که 45درصد مردم به ویژه نسل جوان امریکا با شعار سوسیالیستی « سندرز» رای دادند و این نشانی از سطح آگاهی و نتیجه گیری از تسلط سرمایه داری امپریالیستی می باشد . 17سال اشغال افغانستان توسط امریکا بانیروی تجاوز گر ناتو با همه هیاهو و خط و نشان با آخرین جنگ افزار کشتار جمعی از زمین و هوا نتوانیست تا چندصد متری سفارت خود در کابل را امن سازند . این آخرین امکان امپریالیسم خون آشام امریکا و جهان است و امپراتوری امریکا با شدت رو به زوال می باشد . اتاق فکری و استراتیژیست وال استریت و بازوهای اجرایی آن سیا، پنتاگون و کاخ سفید نیز با همه امکانات مافوق تصور با چالش روبرواست و نمی توانند سرمایه داری امپریالیستی را از بحرانی که دامنگیرش است بیرون کنند . این کثیف ترین ، بد نام ترین و مزبوهانه ترین پالیسی دستراتیژیک امریکا و ناتو است که توسط پیش مرگهای خود داعش ، القاعده و بنیاد گراهای سلفی می جنگند و این گروهگ های پیش مرگ فدائیان امپریالیست ها و صهیونیست ها در برابر مقاومت مردمی قرارگرفته و بحیث مزدوران جنگی امریکا و غرب شناخته شده اند  و این ها در بین مروم جا ندارند . جنبش های خود جوش مردمی هر روز یک پی دیگر بر ضد این سازو برگ های غربی و ترفندهای ضد بشری ، به پا می خیزند ، فقط کافی است که احزاب کارگری و انقلابی رهبری جنبش های مردمی را بدست گیرند .اگر این جنبش های مردمی توسط حزب و سازمانهای انقلابی کارگری رهبری نگردد ارتجاع بر آن سوار و جنبش ها را سرخورده و ناکام می سازند . چنانچه در سالی که گذشت در افغانستان ، ایران ، عراق و امریکای لاتین دیده و تجربه شد . بطور مثال اگر جنبش های خیابانی ده روزه ایران توسط یک ائتلاف بزرگ نیروهای چپ ایران رهبری می شد بدون تردید به پیروزی دست می یافتند . در شرایط موجود اجتماعی افغانستان و ایران که توده های مردمی به شدت خواستار تغیر و تحول می باشند لازم است که نیروهای چپ با سرعت واکنش نشان دهند و درخارج و تا حد امکان در داخل دست به یک ائتلاف و جبه فراگیر با انتخاب یک مرکز واحد برای راه کار عملی رهبری جنبش های مردمی . اگر نمی توانند که حکومتی در هجرت تاسس نمایند حد اقل می توانند مجلس موئسسان تشکیل دهند . پخش اعلامیه های جداگانه حزب و سازمانها ی خارج از کشور به درد جنش های مردمی نمی خورد و دردی را دوا نمی کند .

نتیجه گیری :

در سالی که گذشت بطور نمونه از چند رخ داد امید وار کننده جنبش های کارگری و انقلابی یاد آوری شد تا نسل جوانی که در اندیشه راه رهایی زحمتکشان و کارگران و توده ها از رنج و عذاب های طاقت فرسا ه هستند از اندیشه و راه کار ها و تجارب گرانقدر احزاب و سازمانهای مترقی و انقلابی راه رهایی انسان استفاده نمایند . ازین سبب اخبار و گزارشات جهان امپریالیستی و جنایات دولت های کاپیتالیستی و جنایات ضد بشری امریکا و غرب را تذکر ندادیم چون همه روزه مردم جهان در جریان آن است .

  به آرزوی روزی که چپ مترقی افغانستان در یک جبهه واحد متحد گردد .                                                               

 

 

 

 


بالا
 
بازگشت