بصیرهمت

  

امریکا و بحران کوریای شمالی

 ارقام و حقایق

برگردان از :

مجله نیوزویک ، روزنامه گاردین و سایت "روسیه امروز"

دونالد ترامپ ، درنخستین  سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل ، 19 اکتوبر،با بکاربرد کلمات رکیک ،کیم جون یون  را "مرد راکتی" خطاب نمود و اظهار داشت که اگر سازمان ملل در جهت حل بحران کوریای شمالی کاری نتواند ،" کوریای شمالی را بصورت کل نابود خواهد نمود". و به ادامه اضهار داشت که " مرد راکتی در حال نابودی خودش و رژیمش است".

یر اساس اظهار نظر کارشناسان و اگاهان نظامی و سیاسی ،اغاز یک حمله ناگهانی از جانب کوریای شمالی و یا حمله پیشگیرانه امریکا به این کشور، میتواند به یک فاجعه تاریخی در شبه جزیره کوریا منجر گردد. هرگونه اقدام امریکا از طریق نظامی جهت حل پرابلم در منطقه به پاسخ و انتقامجویی کوریای شمالی روبرو خواهد گردید و این انتقامجویی کوریای شمالی ، کوریای جنوبی را به صحرای خشکی مبدل خواهد نمود. و در این حمله تباه کن ، کوریای شمالی ضرورت به استعمال کلاهک هستوی ندارد زیرا قوتهای پیاده کوریای شمالی قادر اند بداخل سیول ، مرکز کوریای جنوبی،نفوذ نمایند و سراسر کوریای جنوبی را به اتش کشانند. جاپان نیز از صدمه این جنگ در امان نخواهد ماند و بیز نظامی امریکا در جاپان نیز مورد حمله قرار خواهد گرفت.

بکار برد راه های مختلف فشار بر کوریای شمالی بشمول اعمال شد ید ترین تحریم ها ، تجرید سیاسی و محاصره طولانی نظامی امریکا ،تا کنون نتوانسته است  در موضع کوریای شمالی در جهت توقف تولید موشک های قاره پیما و کلاهک های هستوی این کشور تغیری وارد نماید. از این جهت کارشناسان نظامی و تحلیلگران سیاسی، دپلوماسی و مذاکره را یگانه راه حل پرابلم میدانند .

کیم جون یون ، رهبر کوریای شمالی، از چه نگران است :

معمرالقذافی رهبر لیبی از ادامه پروگرام هستوی اش در 2003 در برابر وعده غرب ،بخاطر اغاز همکاری های اقتصادی و تشریک مساعی با غرب ،منصرف گردید .مگر زمانیکه  گروپ های شورشی بر علیه  وی بر خاستند، از جانب فرانسه ، انگلیس و امریکا مدت  سه ماه بمباردمان گردید تا همه تاسیسات نظامی و توانمندی دفاعی اش را نابود ساختند و بعدا توسط چند شورشی گرفتار به شیوه وحشیانه بقتل رسید .

بگذارید صادق باشیم. تنها دلیلی که کیم جون یون به عاقبت صدام حسین و قذافی دچار نشده است، 1- این است که کره شمالی بر بالای دریایی از نفت قرار ندارد.

2- کره شمالی قادر است سئول، اوکیناوا و توکیو را به ویرانه ای از آتش و دود تبدیل کند. اگر کیم جون، سلاح های کشتار جمعی نداشت، مدتها قبل به سرنوشتی چون قذافی دچار شده بود. سلاح اتمی کوریای شمالی  تنها پادزهر شناخته شده در برابر ماجراجویی های ایالات متحده است. در 64 سالی که جنگ کوریا متوقف شده است، ایالات متحده با همه توانی که داشته، در تلاش مجازات، تحقیر و تحمیل رنج و محنت بر مردم کوریای شمالی  بوده است. (مترجم).

 حالادر پهلوی  تحریم های دوامدار بر کوریای شمالی که این کشور را در یک بحران عمیق اقتصادی فرو می برد، کوریای شمالی سالهاست در محاصره نظامی قرار دارد و روز تاروز حلقه محاصره نظامی بر این کشور تنگتر میگردد. کوریای شمالی چیزی دیگری جز تامین امنیت نمیخواهد . دولت کوریای شمالی میخواهد رژیم موجود را از خطرات ممکن که در قبال تغیرش اند، نجات دهد . کوریای شمالی نمیخواهد قوتهای مشترک امریکا و کوریای جنوبی در جوار سرحداتش به ازمایش های دوامدار  نظامی ادامه دهند،و خواهان ختم محاصره نظامی و قطع تمرین های  امریکا است.

امریکا میخواهد با ادامه محاصره کوریای شمالی این کشور را در حالتی قرار دهد تا اغازگر یک حمله موشکی باشد وبا این بهانه کوریای شمالی را بخاک یکسان نماید و بر روی خرابه های ان باصطلاح وحدت هردو کوریا را تامین و خود را به مرز های چین نزدیکتر سازد.

کارشناسان نظامی ضمن گفتگوی شان با مجله نیوزویک و "روسیه امروز " نگران از  این اند که :

یک اشتباه برگشت ناپذیر میتواند به مصیبت جبران ناپذیری مبدل گردد. زیرا تجربه نشان داده است که خونین ترین جنگها در اثر یک اشتباه و یا یک عمل تصادفی در گرفته است و این چنین اشتباهات و تصادفات بار ها در تاریخ جنگها رخ داده است.

اقدام نظامی در منطقه نه تنها بر کوریای شمالی صدمه جبران ناپذیر میرساند بلکه از این هیولا کوریای جنوبی ، جاپان ، روسیه و چین نیزصدمه خواهند د ید.

توانمندی کوریای شمالی در توسعه تولید موشک های بالستیک قاره پیما که میتواند ایالات متحده را مورد حمله قرار دهد ،در زمان کمتر از یکسال ریاست جمهوری دونالد ترامپ به اوج خود رسید. از چهارم جولای 2017 تا کنون کوریای شمالی به ازمایش موفقانه موشک های قاره پیمای موثر نایل شده است . با وجود تهدید های شامل حمله نظامی امریکا و اعمال شدید ترین تحریم ها مگر این کشور به ازمایش موشک های دور برد خویش ادامه میدهد.

ازمایش موشک اچ.دبلیو - 14 که در 4 جولای اغاز شد ساحه 930 کیلومتر  را در بر میگرفت که در ابهای جاپان فرود امد.  ، مگر ازمایش موشک اچ.دبلیو – 14 که در 28 جولای انجام شد، توانایی رسیدن به ساحه وسیع بیشتر از 10 هزار کیلومتر که شهر نیویارک را میتواند مورد حمله قرار دهد ،دارا بود. ازمایش موشک اچ. دبلیو – 12 که در 28 اگست انجام شد ، موشک میانبرد بلاستیکی بود که از فراز جاپان عبور نمود و باعث ترس و وحشت در این کشور گردید و زنگهای خطر را در جاپان بصدا در اورد .

ازمایش 15 سپتمبر موشک  اچ.دبلیو – 12  میانبرد بلاستیکی که این موشک نیز از فراز جاپان عبور نمود این توانمندی رادارد که تا ساحه جزیره گوام ، بیز نظامی امریکا ،رامورد هدف قرار دهد. کارشناسان نظامی این توسعه دراماتیک موشک های بالستیک  کوریای شمالی را  موفقیت کوریای شمالی در افزایش قابلیت نظامی این کشور می دانند.

کارشناسان نظامی بر این باور اند که سلسله از موشک های قاره پیمای فیر شده کوریای شمالی میتواند شهر های لاس انجلس شیکاگو و نیویارک را مورد دسترسی قرار دهند .

بنا بر نظر کارشناسان حرفوی ،توانمندی تخریب  موشک های اخیرا فیر شده اچ.دبلیو – 14 –آی سی بی ام ،(موشک قاره پیمای بلاستک یا آِسی بی ام، موشک های قاره پیمای اند که جهت نصب و فیر کلاهک های هستوی ساخته شده اند ). کوریای شمالی را ،در صورتیکه  کلاهک هستوی بر انها  نصب گردد ،نیروند تر از بم که امریکا در سال 1945 در هیروشیمای جاپان استعمال نمود، می دانند  .کارشناسان حرفوی به این باور اند که همین موشک اچ. دبلیو – 14 که ماه گذشته دوبار ازمایش گردید ،قادر به انتقال 500 کیلوگرام کلاهک هستوی است که توانمندی انفجار  برابر به 15 کیلوتن از تی ان تی ( ماده نیرومند انفجاری )  ،را دارا است که میتواند برابر به بم استعمال شده امریکا که بنام بم "مرد کوچک"بود و در هیروشیما منفجر گردید و بیش از 75 هزار تن را بیرحمانه بقتل رساند، می باشد.

 الیکس ویلرسن ، کارشناس امور هستوی به این باور است که :

فیر راکت دارای کلاهک هستوی با کمیت 15 تن میتواند باعث کشتار در حدود 17640 تن و زخمی شدن بیش از 291 هزار تن از اهالی گردد. الیکس ویلرسن که اسستانت پروفیسور در انستتیوت تکنولوژی و متصدی یک بلاگ محرمانه اتومی است، چنین ارزیابی می نماید که : کوریای شمالی با دست یابی به چنین کلاهک هستوی، حتی با فیر نه چندان دقیق هم ، کلاهک آی سی بی ام ، میتواند لاس انجلس امریکا را به اسانی مورد حمله قرار دهد.

کوریای شمالی در پهلوی ازمایش موشک های قاره پیما از فبروری 2013 تا 15 سپتمبر 2017 ، به ازمایش های زیر زمینی هستوی نیز دست زده است . چنانچه ازمایش زیر زمینی 3 سپتمبر کوریای شمالی شش برابر نیرومند تر از بم که امریکا در هیرو شیما استعمال نمود، می باشد .

کارشناسان امریکایی از چگونگی قابلیت دفاعی امریکا در برابر حملات موشکی از جانب کوریای شمالی در تردید اند. و چنین اضهار میدارند که :

قابلیت دفاعی سیستم های رادار ضد راکت های آی سی بی ام ،انقدر مطمین نیست و در اجرای وظایف دقیق سیستم دفاع موشکی امریکا شک دارند. سیستم دفاع موشکی ایالات متحده در حالات مطلوب 50%نتیجه مثبت داده است . مگر در صورت فیر سلسله از موشک های آی سی بی ام ، این قابلیت دفاعی غیر قابل اطمنان است. پنتاگون نیز در ماه گذشته در مورد کار ایی دقیق سیستم دفاعی موشکی تردید نشان داد.

امریکا دارای سیستم های دفاعی گوناگونی است که میتواند از خود و متحدینش دفاع نماید. این سیستم راکت های دفاعی شامل سیستم راکت های با برد کوتاه ، میانه و طویل می باشد.

سیستم دفاع موشکی امریکا بنام "پتریوت"که در کوریای جنوبی نصب گردیده میتواند از ساحات محدودی دفاع نماید . همچنان سیستم دفاعی موشک های میانه که در کوریای جنوبی نصب شده ساحه وسیعتری را تحت پوشش قرار میدهد و سیستم موشکی که در بیز های قوای بحری امریکا از کشتی های رزمی امریکا فیر میگردند میتواند سپر دفاعی برای قوتهای امریکا ،کوریای جنوبی و جاپان باشد . سیستم دفاعی دیگری در الاسکا و کالیفورنیا نیز موجود است.

کارشناسان امریکایی حالا به این نتیجه رسیده اند که : تهدید ترسناک کلاهک هستوی آی سی بی ام کوریای شمالی اکنون دیگر به یک واقعیت دردناک مبدل گردیده است. در مقابله با توسعه موشک های هستوی کوریای شمالی ،با  وجود اینکه ده ها هزار تن از نیروهای نظامی امریکا قبلا در شبه جزیره کوریا حضور داشت ،  دونالدترامپ نیروی نظامی امریکا را در شبه جزیره کوریا چند برابر ساخته است . پایان

 


 

 


بالا
 
بازگشت