نجیب الله ضیارحمان

 

تلافی شکست؛ بزرگ‌ نمایی ادعا و مظلوم نمایی ایشچی

 درشرایطی که افغانستان درگیر جنگهای فرمایشی خانمانسوز هست و هر روز صد ها هموطن بی گناه ما قربانی هوس قدرت و شهوت خون ارگ نشینان می شوند و در شرایطی که ارگ در نقش کارگزار طالبان خون آشام با بسیج دیگر نیروهای وحشی و مزدور با حمایت از بی اخلاق ترین و شنیع ترین شیوەهای آنها چون انفجار، انتحار، جدا کردن سر از بدن و آتش زدن انسان زندە و ....،  خون مردم مظلوم مارا حلال ترین حلالها کرده اند . در شرایطی که در کشور فساد و برتری خواهی قومی عرصه حیات را هر روز بر تمام ملل ساکن در کشور تنگ تر و تنگ تر می کند و در شرایطی که خودکامگان و انحصارطلبان ساختارهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی مردم افغانستان را هر روز ویران و ویران تر می کنند متاسفانه شاهد آن هستیم که برخی تشکل های سیاسی و اشخاص مغرض با پرونده سازی‌های دروغین و اعترافات کذایی و قلم به مزدان وابسته به تیم ارگ و رسانه های تجارتی به صورت کاملاً هدفدار و البته سازمان یافته تحت ادعای آزادی بیان، به جای تقویت حس همبستگی و اعتماد متقابل در بین مردم با ادبیات جنگ افروزانه خود نه تنها  بر طبل زیاده خواهی و طمعکاری ارگ نشینان می کوبند، بلکه باعث ایجاد بد بینی و سو ظن در میان مردم کشور شده به عمد انگشت بر حساسیتهای ملتمان می گذارند.

مردم به خوبی می داند که ادعاهای اخیر نشات گرفته از افکار مسموم ضد جنبشی و ضد دوستمی لانه کرده در درون لایه های حکومت می باشد که در این مقطع حساس با اهدافی خاص منتشر می شود.

مدتی هست افراد معلوم‌الحال و جیره خور که سابقه و ماهیت آنها برای همه اشکار است؛ تخریبات و شایعات رنگارنگی را علیه معاون اول ریاست جمهوری کشور راه انداخته و حتی پا را از مرز شرافت و مردانگی بیرون گذارده و با بی شرمی قضیه ای را بیان می‌کنند که بی‌تعارف تنها در چارچوب بی شرفی سیاسی می‌گنجد.

جای بسی تاسف و حتی انزجار است که این توطئه گران بدون درک جریان های سیاسی - نظامی کنونی جهان و منطقه در خیالات خام ماجراي احمد ايشچي سیر می کنند که گویا  این موضوع آن گونه که در رسانه‌ها بیان شده، واقع شده باشد.  با چنین ادعاهای تخریبی بهترين گزينه بدنام کردن جنرال دوستم و حذف او به عنوان يک ناقض حقوق بشر با آسان ترين و کم مصرف ترين راه را گویا مهیا میسازند.

در حالیکه این قضیۀ با تناقضات در رسانه‌ها، به هدف بزرگ‌ نمایی ادعا و مظلوم نمایی ایشچی و تحریک افکارعمومی صورت گرفته تا بهترين زمينه را براي برخي منابع غربي که روسيه را رقيب جدي خود مي انگارند به وجود بیآورد.

امریکا و متحدین اش بعد از شکست خوردن در "حلب " سوریه، بار دیگر در برابر یک نظم جدید جهانی قرار گرفته اند که تک قطبی گری و تسلط یک ساختار بیش از این در آن راهی ندارد، بلکه مجموعه‌های استراتژیک منطقه‌ای و بین‌المللی در آن می‌توانند موازنه های بین‌المللی را ایجاد کرده و تا حد بالایی از استقلال و تمامیت ارضی هر کشوردفاع شود.

بدون شک جنگ حلب برای طرف‌های درگیر، جنگ حیثیتی بود که همه طرف‌ها باخت در این جنگ را به خط سرخ خود بدل کرده بودند. امریکا و متحدین غربی و عربی اش که انتظار چنین شکستی را نداشتند خشمگین و درصدد تلافی می باشند. بخاطر تلافی این شکست و حضور مجدد با دست بازتر در شکل دادن آينده سوريه، آنها میخواهند با مستقر کردن نيروهاي تروريستي در شمال افغانستان و تبدیل این منطقه به سوریه کوچک و نا امن ساختن کشور های آسیای میانه بر روسیه فشار وارد آورند. اما این پروژه با حضور جنرال دوستم در شمال کشور، محال است که بتواند عملی گردد. بايد دوستم حذف شود يا چنان تضعيف گردد که نتواند مانع حضور تروريزم در شمال گردد.

بنا بر این به هرقیمت  تلاش میکنند تا جنرال دوستم را از میان بردارند. در این صورت ملت افغانستان به ویژه مردم شمال هوشیار و بیدار باشند. درغیرآن درصورت حذف جنرال ، مردم شمال همانند مردم سوریه جان، مال و ناموس شان را از دست خواهند داد.

مطمینا تورکان افغانستان ضمن حمایت و دفاع از مبارزات ضد طالبی و داعشی همه ملیت های شمال و احترام به تمامی حقوق فردی و اجتماعی ساکن در ولایات شمال کشور، بر حقوق دوستی و لزوم همبستگی و نزدیکی در جبهه مشترک علیه دسایس داعشی کردن شمال تاکید مینمایند. همچنان جریان های خیال پرداز و دشمن تراش، که ادعای نمایندگی تورکتباران افغانستان را دارند ولی با اشتباهات خود در گذشته ملت مارا متحمل آسیب های فراوان کرده اند نیز بدانند که حساب مردم ما از این جریان ها کاملا جدا بوده و هرگزفرصت ایجاد هرگونه شکاف، فتنه و آشوب میان ملت را نخواهند به کس داد. در شرایط کنونی مردم ما از تمام این تشکل ها و جریانها انتظار دارد تا با عقلانیت و واقع گرایی ، روح برادری را در خود تقویت کنند و به جای نفرت پراکنی و تنش زایی به فکر اعتماد سازی متقابل و تحکیم جبهه مبارزات مشترک بر علیه دشمن مشترک باشند.

هر انسان بادرک با کمی تامل به وضوح می تواند دید که سناریوی فعلی برای کشور ما دارای یک طعم تراژیک و تلخ بوده و خسارت مادی و معنوی فراوان و جبران ناپذیری را در بر خواهد داشت باید تمام مقامات و مسئوولین همه احزاب و نهاد ها از خواب خرگوشی بیدار شوند و واقعیات را ببینند و بجای سکوت و یا محکومیت های خشک و خالی به فکر اقدامات عملی علیه بد خواهان کشور ما باشند.

 

 


بالا
 
بازگشت