مصاخبه با نقاش  افغان  محترم ستاد سید قطب الدین زمر عضو انجمن بین المللی نقاشان جهان

مصاخبه با نقاش  افغان  محترم ستاد سید قطب الدین زمر عضو انجمن بین المللی نقاشان جهان،  که به نام و آثار هنری وی آشنا هستيد، اخیراً در فیستوال بین المللی هنر نقاشی د ر کشور سلواکیا و نمایشگاه نقاشان جهان برای صلح در شهر دوشنبه جمهوری تاجیکستان اشتراک ورزیده بود. حال از محترم زمر خواهشمندم تا در مورد برنامه ها و کار کرد های ایشان به ما روشنی اندارند؟.
  
بتاریخ یازده سپنتامبر ۲۰۱۶ فستیوال بین المللی هنر نقاشی با شرکت نقاشان کشورهای مختلف جهان در شهر زیبا ی سنینه کشور سلواکیا بر گزار گردیده و این فستیوال همه ساله از طرف گالیری اندری سمولک به حمایت دولت سلواکیا برگزار میشود، که این فیستوال شامل دو بخش است، نخست افتتاح فیستوال، بازدید از نمایشگاه ها و موزیم ها، کنسرت ها وغیره برنامه های فرهنگی و تفریحی بوده و بخش دوم خلق اثار هنری و نمایشکاه اختتامیه این آثار میباشد.
اشتراک نقاشان 18 کشور در شرایط خوب و امکانات فوق العاده آماده گردیده بود، هنرآفرینان با خلق آثار زیباه نقاشی و تبادل تجارب و کار کرد های شان، فضای صمیمانه و جالب هنری را ایجاد نموده، که در نمایشگاه اختتامیه مورد توجه و استقبال گرم شهروندان سنینه و رسانه ها قرار گرفت.
جناب استاد زمر این اولین فیستیوال بین المللی بود که شما در آن اشتراک ورزیدید؟.
نه، در سال 1984 که من که بسیار جوان بودم در فیستوال جوانان افغانستان –تاجیکستان و در سال 1985 در فیستیوال بین المللی جوانان که در مسکو برگزار شده بود اشتراک داشتم که تصاویر آن موجود میباشد.
محترم زمر لطف کرده در مورد نمایشگاه نقاشان جهان که در شهر دوشنبه دایر شده بود معلومات بدهید.
در سال جاری از طرف شمس الدین آروم بیکزاده وزیر فرهنگ تاجیکستان، دعوت نامه برای اشتراک در نمایشگاه نقاشی جهان برای صلح و راه مروارید ابریشم، بدست آوردم و در نوامبر 2016 در نمایشگاه متذکره شرکت ورزیدم.
نمایشکاه در سطح بسیار عالی برگزار شد که از طرف رئیس جمهور تاجیکستان امام علی رحمان افتتاح شد و در آن نقاشان 30 کشور جهان آثارخود را به نمایش گذاشتند. كه از جانب كشور جين وتاجكستان مشتركاً سازمان يافته بود 
 
همچنان از شهر دوشنبه و پارک مرکزی شهر بنام "فردوسی"، بازدید از مکتب حرفوی هنر، دانشگاه هنر نقاشی، موزیم قلعه تاریخی ناحیه احصار دیدار نمودیم ودر ضیافت که بدین مناسبت تهیه شده بود با وزیر فرهنگ و اعضای مجلس تاجیکستان ملاقات نمودیم و همچنان در روز بعدی همه مهمانان را رئیس اکادمی هنر تاجیکستان به نان چاشت در منزل خود دعوت نمود.
باید اضافه نمود در دانشگاه هنری تاجیکستان که به شیوه اکادمیک و سنتی تدریس صورت میگردد، نه تنها شهروندان تاجیک، بلکه از سایر کشور ها و منجله جوانان افغانستان  مصروف دانش آموزی هستند. جای که برای من بیشتر دلچسپ و آموزنده بود دیدار از قلغه تاریخی حصار که قدامت دو هزار ساله داشته و احیا و باز سازی گردیده و اثار قدیمی ان بطور عالی در موزیم همجوار تا امروز نگهداری شده است و همچنان موزیم ملی تاجکسستان بود . باید گفت که نمایشگاه ما نیزدر یکی از سالون های نمایشی موزیم ملی تاجکستان که جدیدا با سبک معماری معاصر و بسیار زیبا ساخته شده است برگذار گردید.
موزیم مذکور از نگاه داشتن اثار باستانی بسیار غنی است که میتوان گفت تاریخ ان از بدو پیدایش انسان درین سرزمین اغاز گردیده و ادوار مختلف تاریخی را بصورت مستند با اثار گرانبهای خویش به نمایش میگذارد . این موزیم برای من خاطره انگیز و با ارزش بود، چرا که ما تاریخ ، فرهنگ و زبان مشترک با این سرزمین داریم
شما گفتین که نمایشگاه به سطح عالی برگذار شد ، میتوانید درمورد چگونگی پذیرایی که از شما صورت گرفت توضیح بیشتری اراییه کنید؟ 
در قدم اول با ارزش است که با ما محبت و صمیمیت زیاد از جانب اهالی وسازمان دهنده گان صورت گرفت . علاوه براین از میدان هوایی تاجکستان از جوار پله های طیاره من را ملاقات وبا موترلوکس بدرقه نمودند او از طریق سالون "ویپ" به مجلل ترین هوتل تاجکستان انتقال نمودند . 32 سال قبل نیز من در همین هوتل و همین منزل اقامت داشتم. در مقياسه ان زمان من درین اطاق با یک تن دیگر زندگی میکردم مگر حال اطاق متذکره دو برابر بزرگتر گردیده و با امکانات بسیار مجهز و لوکس تنها در اختیار من قرار دارده شده بود . من در صالون ويپ طياره سفر نموده بودم ولي بار اول بود كه بس ويپ با همان شكل براي انتقالات ما كه موتر ترافيك با الأرم أنرا همراهي ميكرد سازماندهي گرديده بود.
در عکس شما با رییس جمهور تاجکستان دیده میشویین ، لطفا از چگونگی ملاقات تان با وی توضیحات بیشتری اراییه نمایید....
رییس جمهور امام علی رحمان علاوه از افتتاح نمایشگاه بیانیه ای ارزشمندی در رسالت هنر و به خصوص نقاش و همچنان طبیعت زیبا و مردم مهمان نواز تاجکستان ایراد نمودند. اشتراک رییس جمهور درین نمایشگاه نمایندگی از سطح بالای فرهنگی وهمچنان احترام شان به هنر و هنرمند میباشد.
درین نمایشگاه من دو اثرم را که یکی – مسجد تاریخی خواجه پارسا در بلخ و همچنان تابلوی شکارچی با سگ تازی شکاری "افگانسکی برزه " بود به نمایش گذاشتم که جناب امام علی رحمان با علاقه و دلچسپی زیاد ازانها دیدن نمود . وی از من در مورد احيا ترميم مسجد بلخ ، چگونگي نقاشي این تابلو ها و همچنان زندگی شخصی و حتا محل بود و باش من جویای معلومات گردید .من نیز با کمال میل برای شان توضیحات لازم را ارایه نمودم

 

نمايشگاه قبلی :

 

سید قطب الدین زمر : نمايش آثار هنر نقاشی در مسکو

 


بالا
 
بازگشت