سراج الدین اديب

 

آرشیف نمبر (۱۱۷)

پيام تسليت به مناسبت

یاد بود از، زنده یاد دکتورس اناهیتا راتب زاد

وقتی خبر وفات عزیز از دست رفته اناهیتا راتب زادسابق عضو دفتر سياسی کميته مرکزی حزب دموکراتيک خلق افغانستان ، موسس و رهبر سازمان دموکراتيک زنان افغانستان  را شنیدم بسیار متاسف و متألم شدم زیرا افغانستان بزرگ زنی را که در ترقیخواهی, آزادمنی و میهندوستی ، شجاعت، و فهم سازماندهی، الگویی برجسته و شناخته شده جهانی و جنبش زنان و اساس گذار سازمان دموکراتیک زنان افغانستان بود از دست داد .

     بی مناسبت نخواهد بود تا تسلیت بگویم حادثه ی غمبار را به خانواده ی ایشان و همه عزیزانی که زنده یاد اناهیتا راتب زاد را از نزدیک می شناختند وبا نام شان آشنایی داشتند، حقیقتا نبوداین گوهر نایاب سیاسی  و اجتماعی خود ضایعه بزرگی است برای مردم ما و بخصوص برای زنان قهرمان وطن عزیز مان افغانستان.

   آری من اناهیتا راتب زاد را از نزدیک دیده ام، آنرا انسان رفیع ، شجاع ، وفا دار به عهد و پیمان، و زن بی بدیل و وارسته  ودر اخلاص و استقامت ، نمونه وگهریاب یافته ام. باید اذعان بدارم که در هر خصلت نیک و صفت ارزشمندی، که کرامت یک انسان به آن بسته است، سرمشق بود، باوصف کهولت و مریضی که دامنگیرش بود اما در حق رفقا ، دوستان و مخصوصآ دختر محترمه شان (جمیله جان ناهید ) که از اثر راکت های کور مخالفین بدنه اش تا امروز فلج است مانند مادرصدیق و پرستارعزیز در این عرصه خدمت صادقانه انجام داد .

مرگ بر هر یک از موجود زنده حق است و یکی پی دیگر رخ به سرای آخرت میداریم، اما دکتورس اناهیتا راتب زاد عزیز امروز نه سوک تو بلکه روز پر شکوه ، والهام بخش و پر حماسه‏ ای تو است،  زیرا زمان با نبض قهرمان و حماسه آفرین تو تپید و مکتبی شد ، که فارغ التحصیلان آن، در رشته انسان دوستی، اخلاص، تعهد، وفا، صلح و عدالت، سند خواهند گرفت وخواهند گفت که دکتورس اناهیتا راتب زاداز زبده ‏ترین معرفت آموختگان آن دانشگاه انسانیت بود و راه تو برای بسیاری از زنان افغانستان الگو و سرمشق خواهد ماند.

   در اخیر در گذشت جانسوز اين یکی از روشنفکران دوران تشکیل احزاب سیاسی چپ در افغانستان، و مبارز دلیر،شخصیت توانا, مبارز برجسته, پیشگام سیاسی و انقلابی مردمی،  را بار دیگرتجدید نموده به خانواده ايشان و رفقای همرزم شان تسليت عرض مي نماييم و باور کامل داریم که نام این چهره تابناک مبارزات داد خواهانه کشور بعنوان زن ترقیخواه, میهن دوست در اوراق تاریخ کشور عزیز مان جاودانه خواهد ماند. یادش گرامی و روحش شاد باد./ بادرود های فراوان

 

 

 


بالا
 
بازگشت